2007'den Bugüne 90,961 Tavsiye, 27,962 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evlilikteki Sorunlar ve Çözüm Önerileri
MAKALE #15981 © Yazan Psk.Emine ÖZDEMİR | Yayın Aralık 2015 | 5,114 Okuyucu
Evlilik; kadın ve erkeğin ömür boyu birlikte yaşama, birbirlerine destek olma ve hayatı paylaşma sözü ve inancıyla gerçekleşen bir akittir. Bu sözleşme uzun yıllar devam ettiği gibi, boşanma ile kısa sürede de sonlandırılabiliyor.

Son yıllarda artan boşanma oranları gözleri bir kez daha evlilik ve aile kurumu üzerine çevirmiştir.
TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre;
2001 yılında 544.322 çift evlenirken, 91.994 çift boşanmıştır. 2013 yılına baktığımızda evlenen çift sayısı 600.138’de kalmış, buna karşın boşanan çift sayısı 125.305 olarak gerçekleşmiştir.Elde edilen verilere göre son 12 yılda evlilik oranı %10 artarken, boşanma oranı yaklaşık %38 artmıştır.

Evliliğin İlk Beş Yılı Oldukça Önemli!

Yine aynı verilere göre boşanmaların yaklaşık %40’ı evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleşmiştir. Evliliğin ilk yıllarınınevliliğe uyum süreci olduğunu düşünecek olursak; boşanmayı tercih eden çiftlerin bu süreci tamamlayamadıklarını ve evliliği sonlandırmaya karar verdiklerini söyleyebiliriz.

Çiftler Neden Boşanıyor?

Yaşadıkları sorunları çözemeyen çiftlerin bir kısmı boşanmayı gerekli bir seçenek olarak görmekte ve evliliklerini sonlandırmaktadırlar.
Peki nedir bu çözülemeyen sorunların kaynağı?

İletişimsizlik
Karşılanamayan beklentiler
Giderilemeyen ihtiyaçlar (Maddi ve manevi)
Sözel veya fiziksel şiddet
Aldatma
Sosyal medya bağımlılığı
Evliliğe dışarıdan müdahale vb.

Evliliği Boşanma Aşamasına Getirmemek İçin Neler Yapmalı?

Evlilik ile ilgili beklentiler gerçekçi olmalıdır. Çünkü yüksek olan ve karşılanamayan beklentiler hayal kırıklığına yol açar.

Eşler birbirini olduğu gibi kabul etmeli ve değiştirmek için baskı yapmamalıdır. Ancak koşulsuz kabul ve sevgi olursa değişim başlar.

Eşler birbirlerine karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmalıdır. Sorumluluklar ihmal edildiğinde veya yapılmadığında problemler ortaya çıkmaya başlar.

Kadınlar İçin Duygusal İhtiyaçlar Öncelikli, Erkekler İçin Bedensel İhtiyaçlar!

Giderilemeyen ihtiyaçlar kişide gerginlik ve öfkeye yol açar. Bu yüzden ihtiyaçlar mümkün olduğunca karşılanmaya çalışılmalıdır. İhtiyaçlardaki öncelik, kadın ve erkek için farklılık gösterebilir. Örneğin kadınlar için duygusal ihtiyaçlar (ilgi, sevgi vs) çok önem arz ederken, erkek için bedensel ihtiyaçlar (yemek, uyku, dinlenme vs) öncelikli olabilir.

Eşlerin birbirine zaman ayırması ve birbirini dinlemesi sevgi bağlarını kuvvetlendirir. İletişim azalmaya başladığında evlilikte çatırdamalar oluşmaya başlar. Bu durumu önlemek için ailece yapılan etkinliklerin ve paylaşımın arttırılması gerekir.

Aile ile ilgi meselelerde eşlerin birbirine danışması ve birlikte karar vermesi önemlidir. Zaman zaman evliliğe dışarıdan müdahaleler olabilir. Özellikle aile büyükleri iyi niyetle evliliğe müdahale edebilirler. Bu gibi durumlarda aile büyüklerini incitmeden ama onların aşırı müdahalesine de fırsat vermeden sorunu çözmeye çalışmak daha sağlıklı olacaktır.

Eşlerin birbirlerine saygı duyması ve iletişimde üslup konusunda hassas davranması oldukça önemlidir. Birbirine saygı duymayan ve konuşurken üslubuna dikkat etmeyen çiftler için uzun süreli bir birliktelikten söz etmek mümkün değildir.

Eşlerin aşamadıkları bir problem yaşadıklarında, problemin kendiliğinden geçmesini beklemeden bir Aile Danışmanından destek almaları sorunu daha sağlıklı çözmelerini kolaylaştıracaktır. Çünkü problemin çözümü ne kadar gecikirse, sorun o kadar kronikleşir ve çözümü daha zor bir hal alır. Bu yüzden sorun kronikleşmeden uzman yardımı almak gerekir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlilikteki Sorunlar ve Çözüm Önerileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Emine ÖZDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Emine ÖZDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     7 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emine ÖZDEMİR Fotoğraf
Psk.Emine ÖZDEMİR
Osmaniye (Online hizmet de veriyor)
Klinik Psikolog - Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Emine ÖZDEMİR'in Makaleleri
► Evlilikte Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Yolları Dr.Psk.Zeynep TEKİN BABUÇ
► Kekemelik: Tanımı, Nedeni ve Çözüm Önerileri Psk.Doğan Demirkan ÖZDEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Evlilikteki Sorunlar ve Çözüm Önerileri' başlığıyla benzeşen toplam 40 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Tahammül Edemiyoruz? Ağustos 2022
► Neden Vazgeçemiyoruz? Mayıs 2019
► Umudu Canlandırmak Mart 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:00
Top