2007'den Bugüne 90,540 Tavsiye, 27,853 Uzman ve 19,764 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Aile Terapistine Gitmek
MAKALE #16874 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Temmuz 2016 | 3,938 Okuyucu
Evlilikler zaman zaman çıkmaza girdiğinde eskiden aile büyükleri araya girer ve eşlerin sorunlarına yardımcı olmaya çalışırlardı. Sorun neyse ortadan kaldırmaya çalışılır, bazen sorun yarattığı düşünülen tarafa karşı tavır alınır mağdur olduğu düşünülen eşe taraftar olunurdu. Bütün çabalar iyi niyetliydi ve evliliğin özellikle çocuklar varsa bitirilmemesi için elden gelen yapılırdı.

Geçmişten gelen toplumsal bağlarımızın da bu durumda çok büyük etkisi olduğunu unutmamak lazım.

Sıkı komşuluk ilişkilerimiz, çocukların anne baba ayrı büyümemesi konusundaki özenimiz, birbirine yakın aile, akrabalık ve komşuluk ilişkilerimizin katkısı gerçekten çok değerli ve önemliydi.

Sonra devir değişti, yıllar geçti, kent yaşamı ve teknolojinin getirdiği bireysel yaşamlar hem komşuluk ilişkilerimizi hem de akrabalık ilişkilerimizi zayıflattı. Bir de daha yalnız bireyler olduk ve sorunlarımızı daha tekil yaşamaya başladık. Elbette aile sorunları çok da yayılıp büyütülmeden çözülmelidir ancak bu kadar kopuk hayatlar yaşamak erken çözülebilecek sorunların artık boşanmaya ya da şiddete kadar gidebilen büyük sorunlara dönüşmesine yol açtı. Sorun yaşayan çiftler birbirine mesafeli yaşanan aile ve akrabalık bağları nedeniyle kimseden yardım alamaz hale geldi ve yeni kurumlar yeni uzmanlıklar ortaya çıktı.

Aile/Evlilik Terapistliği ya da Aile Danışmanlığı da bu tipte bir uzmanlık alanı olarak son yılların en gözde alanı. Dolayısıyla artık evlilikle ilgili sorun yaşayan çiftlerin sıklıkla kapısını çaldığı Aile Terapisti ya da Evlilik Terapisti önemli görevler üstlenmiş durumda.
Ancak durumun geldiği noktada olayın iki farklı yönü olduğunu belirtmek isterim. İlki bir Evlilik Danışmanı kimdir ve ne yapar, ikincisi de evlilikle ilgili sorunlar için bir terapiste başvurmak yarar sağlar mı?

Evlilik Danışmanlığı çok önemli bir uzmanlıktır ve psikoloji yani insan bilimi ve sosyoloji yani toplum bilimi konusunda muhakkak eğitim alınmış olması gerekir. Ek olarak da evlilik ve evliliğin getirdiği sorunlar konusunda deneyimli olunması son derece önemlidir. En ufak bir yanlış yönlendirme, aşılabilecek sorunların daha çok büyümesine yol açabilir. Tam tersi taraflara zarar veren ve sürdürülmesinde ciddi tehlikeler olan evliliklerin de gereksiz yere sürdürülmesine yol açabilir.
Hatta ayrılmışken yanlış yönlendirmeler nedeniyle tekrar bir araya getirilmiş çiftlerin nasıl büyük sorunlar yaşayabileceğini gazetelere yansıyan ve sonu akıl almaz şiddete varabilen ilişkileri görüyoruz.

Bir evlilik terapistine başvurulurken bilinmesi gereken şey şu ki, evlilik terapisti var olan sorunları çözmenizde yardımcı olmak üzere eğitim almış insandır. Sorunlara rağmen mucizeler yaratacak, eşinizi ve sizi melek haline getirecek ve kalan yaşamınızı sorunsuz geçirmenizi sağlayacak kişi değildir.
Terapiste gitmekte amacınız karşınızdaki insanı değiştirmek ve sizin olmasını istediğiniz insan olmasını sağlamak değildir. Aksine amacınız birbirinizin kişiliklerine saygı göstererek, sizin de olduğunuz insan olmanıza saygı duyulmasını istemek ve beklemek olmalıdır.
Kişiliklerin ezildiği, silindiği, yok sayıldığı bir evlilik sağlıklı bir evlilik değildir. Sorunları çözebilmek, karşılıklı olarak iletişim içinde olmak, farklı kişiliklere rağmen bir arada yaşamayı sürdürebilmek, empati duygusunu kaybetmemek, olayları ve durumları eşinin gözünden de değerlendirmek becerisine sahip olmak sağlıklı bir evlilik için en önemli koşuldur.

Hayatın içinde bazen bütün bu iletişim ve anlayışı kaybedebiliriz. Böyle anlarda bir evlilik terapistine gidilmelidir evet ama artık bitmiş ve taraflara zarar veren bir evliliği de terapist vasıtasıyla kurtarabileceğimize inanmak ya da beklemek anlamsız bir beklenti olur.

Evlilikte gözetilmesi gereken asıl nokta kişilerin ve çocukların psikolojik ve fiziksel sağlıklarıdır. Bunların tehlike altında olduğu hiçbir evlilik sürdürülmemelidir. Evlilik terapisti bu noktayı da görebilen ve gerektiğinde evliliğin bitmesi sürecine gelindiğinde eşlere ve çocuklara yol arkadaşlığı ya da rehberlik yapabilecek kişidir.
Açıkça vurgulamak isterim ki, Evlilik ya da Aile Danışmanı dediğimiz kişi, sorunlu evlilikleri sorunsuz hale getirecek bir uzman değildir. Sorunları fark edip, çözüm yollarınızı bulma aşamasında size rehberlik edecek, karşılıklı sağlıklı bir iletişim oluşturmanızın önündeki engelleri aşmanızda yolunuza ışık tutacak kişidir. Unutmayın sorun da sizsiniz, çözüm de..
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Aile Terapistine Gitmek" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Serap DUYGULU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Yazıları
► Terapiye Gitmek Psk.İclal ESKİOĞLU AYDIN
► Psikoloğa Gitmek.... Psk.Funda KIVRIKOĞLU
► Okula Gitmek İstemiyorum! Psk.Çisem UZUN
► Okula Gitmek İstemiyorum Anne! Psk.Gülten İKİZOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,764 uzman makalesi arasında 'Aile Terapistine Gitmek' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
◊ Dizi Dizi Hayatlar Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:22
Top