2007'den Bugüne 91,472 Tavsiye, 28,076 Uzman ve 19,897 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ek Besin Döneminde Beslenme
MAKALE #17081 © Yazan Dyt.Zehra GÖKTAŞ | Yayın Ağustos 2016 | 2,768 Okuyucu
Hepimizin bildiği ve gibi bebekler ilk 6 ayda yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü bu aya kadar bebeklerin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri anne sütü tek başına karşılar ve başka hiçbir ek bir besine ihtiyaç duyulmaz. Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdalara 6. aydan sonra başlanır. Eğer 4-6 ay arasında bebek yeterli kilo alıyorsa yalnız anne sütü ile beslenmeye devam edilip ek besinlere 6. aydan sonra başlamak uygun olur. Katı yiyeceklere başlamak sadece bir beslenme olayı değil; aynı zamanda da bebeğin, çiğnemek ve yeni yiyeceklere adaptasyonu ile ilgili bir durumdur. Bu dönemde verdiğimiz ek gıdalar anne sütünün tamamlayıcısıdır. Ek gıdaya geçişte, özellikle katı gıdaların verilmeye başlandığı dönemde bebekler dilleri ile besinleri itebilir. Bebeklerin, istem dışı yaptıkları bu hareket genellikle 6-7 aydan sonra düzelir. Bu gibi durumlarda bebeğin ek gıdaları sevmediği düşünülmemeli ve beslenmeden vazgeçilmemelidir.
Değişik tatlara başlarken
Çocuğu değişik tatlara ve kıvamlara alıştıran, ileri yaşlar için kolay yeme alışkanlığı kazandıran, besleyici değeri yüksek besinlerle başlanır. Bu dönemde verilecek ek besinler meyve püresi, sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, ekmek, yumurta gibi yiyecekleri içerir.
Ek besinler kaşıkla veya bardakla az miktarlarda başlanarak verilir, daha sonra öğün haline getirilir (Miktar olarak çeyrek çay bardağı ile başlanıp, 3-4 günde bir miktarı artırılır)
Yeni deneyeceğiniz yiyeceklerin bebek aç iken alışık olduğu yiyeceklerden önce verilmesi bebeğin daha rahat ek gıdayı almasını sağlar.
Ek besinlerin hepsine aynı haftada başlamak alerji takibi açısından uygun değildir. Yeni besinlerin en az birer hafta aralıklarla bebeğinizin beslenme programına eklenmesi uygun olur.
Yeni verilecek yiyeceklerin alerji yapıp yapmadığına dikkat edilerek, şüphelenilen gıda bebeğe verilmediği zaman belirtilerin geçip geçmediğini kontrol etmek gerekir.
Küçük bebekler için özellikle alerji yapabilecek yiyecekler; yumurta beyazı, inek sütü, midye gibi deniz ürünleri, fındık-fıstık gibi kuru yemişler ve çilektir. Özellikle de alerji öyküsü olan ailelerde bunlardan kaçınmaya dikkat etmek gerekir.
Bebeğin hoşlanmadığı önemli yiyecekleri 2-3 haftalık aralarla zaman zaman tekrar vermeyi denemek gerekir.
Bebeğe verilecek tüm yiyeceklerin temiz ve taze pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.
Ek besinlerle birlikte bebeğinize 18. ayın sonuna kadar kaynatılmış su verilmelidir.
Bebeğinize 1 yaşına kadar inek sütü verilmemelidir (Şişe süt, kutu süt gibi pastörize diye adlandırılan sütlerin de inek sütü olduğunu unutmayınız)
Yağlı, tuzlu veya şekerli yiyecekler vermekten kaçınılmalıdır.
Tost veya ekmek kabukları, bebek bisküvileri veya çeşitli meyve ve sebzeler, 8 ile 12 ay arasında kaşınan dişetleri için sıkça kullanılır. Ancak bunların boğaza kaçmaması için çok dikkat etmek gerekir.
Bebeğiniz katı gıdaya hazır mı?
Katı yiyecekleri vermeden birkaç gün önce bebeğinizin masada sizinle beraber rahat etmesini sağlayın. Onu kucağınızda tutun, yakınınızda sallanan bir bebek sandalyesine yerleştirin ya da yüksek bir sandalyeye oturtun. Bu bebeğinize yemek zamanının özel olduğunu anlatacaktır.
Bebeğinizi ilk kez kaşıkla besleyeceğiniz ilk girişiminiz için, gün içinde bebeğinizin keyfinin yerinde olduğu bir zamanı seçin, uykusunu almış ve normal derecede aç olsun. Çok aç bir bebek bu tip kaşık dolusu yiyeceklere sabır göstermeyebilir. Bebeğinizin sakin sakin yemek yemeye en çok istekli olduğu zamanı deneyebilirsiniz.
Günün sizin içinde en uygun zamanını seçin. Belki sessiz bir hafta sonu sabahı en iyisi olacaktır, böylece iş öncesi ya da sonrasında yenilecek koşuşturma halinde bir yemek için endişelenmeniz gerekmeyecektir. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, gün içinde sütünüzün en düşük seviyede olduğunu hissettiğiniz bir anı seçin.
Bebeğinizin giysilerini geniş ve yıkanabilir bir önlükle örtün. Bebeğinizin nazik dişetlerini korumak için plastik olan ve bebeklere özel bir kaşık kullanın.
Bebeğiniz ilk tadımda kaşığı diliyle hemen dışarı çıkarırsa şaşırmayın. Bu doğal bir reflekstir. Sonunda bebeğiniz dışarı çıkardığından fazlasını yutmaya başlayacaktır. Günde bir öğün bebeğinize katı yiyecek verin, bu düzeni birkaç gün boyunca devam ettirin. Ta ki bebeğiniz birkaç kaşık dolusu yiyene kadar. Ondan sonra yavaş yavaş çeşitleri artırın.
Ek gıda nasıl hazırlanır?
Ek gıda basitçe süzülmüş, rendelenmiş, doğranmış yetişkin yiyeceğidir. Kendiniz için hazırladığınız yiyeceğin sadece değişik bir şeklidir. Kendi bebeğiniz için ek gıda hazırlamanın sebepleri şunlardır:
o İçinde ne olduğunu bilirsiniz.
o Bebeğinizin ağız tadına uygun olarak hazırlayabilirsiniz.
o Bebeğinizin hoşlandığı tatları şekillendirebilirsiniz ve taze yiyeceklerin tadını öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
o Taze meyve ve sebzeler kullanabilirsiniz.
o Sebzeleri buharda pişirmeniz önemlidir.
o Tuz ya da şeker eklemenize gerek yoktur.
o Yağda kızartmaktan kaçının. Çünkü sağlıklı olmayan yağlar katılmış olacaktır.
o Birkaç öğün için kullanmaya yeterli miktarda ek gıdayı bir seferde yapın.
o Tamamen püre yapılmış gıdalarla besleme biçiminden, 1-1,5 ay içinde kurtulmaya bakın. Önce çatalla ezin daha sonra da ufak parçalara bölün.
o Dikkatle hazırladığınız yemekleri ziyan etmemek için küçük porsiyonlara bölün.
Tahıllı kahvaltı tarifi

Malzemeler: 120 ml anne Sütü veya anne sütü yeterli değilse devam sütü 2-3 yemek kaşığı kahvaltı tahılı ya da bir miktar tam buğday ekmeği 1/8 haşlanmış yumurta sarısı 1/2 kibrit kutusu beyaz peynir veya 1 tatlı kaşığı labne peynir 1 tatlı kaşığı pekmez Hazırlanışı: 120 ml anne sütünü veya devam sütünü bir kâseye boşaltınız. İçine diğer malzemeleri ekleyerek çatal ile eziniz. Bebeğinizin besleyici tahıllı kahvaltısı hazır. Önemli notlar: Yumurta sarısı önce 1/8 miktarında başlanıp daha sonra yavaş yavaş artırılmalıdır, gün aşırı verilmelidir. 8 aylık bir bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir, 12. aydan önce yumurtanın beyazı verilmemelidir. Bir gün yumurta sarısı, ertesi gün peynir kullanabilirsiniz. Beyaz peynirin tuzu akşamdan suda bekletilerek alınmalıdır. 7. ayında beyaz peynirin miktarını 1 kibrit kutusu (20 g.) büyüklüğüne çıkartabilirsiniz

Sade Muhallebi Tarifi

Malzemeler: 100 ml su 1 tatlı kaşığı pirinç unu (5 gr) 3 ölçek devam sütü Hazırlanışı: 100 ml su ile 1 tatlı kaşığı pirinç unu ağır ateşte pişirilir. Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocaktan alınır ve içine ılıkken 3 ölçek devam sütü eklenir ve karıştırılır. Bebeğinizin muhallebisi hazır. Dilerseniz içine meyve ekleyerek meyveli muhallebi de hazırlayabilirsiniz.

Sütlü Sebze Çorbası Tarifi

Malzemeler: 2 çorba kaşığı havuç 2 çorba kaşığı kabak (1/2 orta boy kabak) 1 çorba kaşığı patates (1 küçük boy patates) 30 ml anne sütü veya anne sütü yeterli değilse 2 ölçek devam sütü Hazırlanışı: Enginar, patates ve kabağı haşlayıp ezin. İçerisine 30 ml anne sütü veya anne sütü yeterli değilse 2 ölçek devam sütünü ilave edip karıştırınız. Bebeğinizin leziz enginarlı çorbası hazır.
Ev Yapımı Yoğurt Tarifi
Malzemeler: 1 porsiyon için 100 ml anne sütü veya anne sütü yeterli değilse hazırlanmış devam sütü 2 çay kaşığı yoğurt Hazırlanışı: Benmari usulü Isıtılmış anne sütüne veya anne sütü yeterli değilse 90 ml kaynamış su içine 4 ölçek devam sütü koyarak hazırladığınız devam sütünü küçük bir kâse ya da kavanoza boşaltınız. İçerisine 2 çay kaşığı yoğurt ilave edip hafif karıştırıp, 5-6 saat sıcak ortamda mayalayınız. Buzdolabında 1 gece dinlendiriniz. Not: Anne sütü veya devam sütü ile yapılan yoğurt hazır yoğurtlara göre daha sulu olabilir, yoğurt tadı oluşmuşsa mayalanma gerçekleşmiş demektir. Hazırlamış olduğunuz yoğurdu 2 gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dilerim
Diyetisyen Zehra GÖKTAŞ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ek Besin Döneminde Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Zehra GÖKTAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Zehra GÖKTAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Zehra GÖKTAŞ'ın Makaleleri
► Besin-İlaç-Beslenme Etkileşimi Dyt.Aziz KILINÇ
► Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Besin Grupları ÇOK OKUNUYOR Dyt.İpek AĞACA
► Emzirme Döneminde Beslenme Dyt.Füsun BİLGİN ÇAKMAK
► Emzirme Döneminde Beslenme Dyt.Berfin Ceren ALIŞIR
► Emzirme Döneminde Beslenme Dyt.Ayşenur SERVET
► Sınav Döneminde Beslenme Dyt.İnci Beyza YÜREKLİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,897 uzman makalesi arasında 'Ek Besin Döneminde Beslenme' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kış Diyeti Kasım 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:04
Top