2007'den Bugüne 88,177 Tavsiye, 27,320 Uzman ve 19,457 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuklarda İnatla Baş Etme Yolları
MAKALE #17303 © Yazan Psk.Dnş.Erdinç GÜLLÜ | Yayın Ekim 2016 | 2,280 Okuyucu
ÇOCUKLARDA İNATLAŞMAYLA BAŞ ETME YOLLARI

ÇOCUĞUNUZA İSTEDİĞİ ŞEYİ NEDEN YAPAMAYACAĞINI BASİT BİR DİLLE VE SAKİNCE AÇIKLAYIN..

Güzel bir bahar günü, ağaçlar çiçek açmış her yer yemyeşil… Bu güzelim bahar gününde iki yaşındaki oğlunuzla dışarı çıkmışsınız. Mevsim bahar olsa da hava biraz soğuk. Oğlunuz inatla montunu giymiyor.

Dışarıdasınız dün akşamki yağmurdan kalma bir su birikintisi görüyorsunuz “oğlum suya basma!” diye bağırmışsınız fakat kimin umurunda, oğlunuz size dönmeden cevap veriyor “bascam işte!”

Az sonra bir arkadaşınızla karşılaşıyorsunuz, sizi kahve içmeye davet ediyor, kırmıyorsunuz, oğlunuzla birlikte merdivenleri tırmanmaya başlıyorsunuz fakat oğlunuz elinizden tutmuyor “ben kendim çıkıcam!” diyor siz inatlaşıyorsunuz o inatlaşıyor derken kavga – dövüş merdivenleri çıkmışsınız. Merdiven değil de oğlunuz yormuş sizi….

İçeri gireceksiniz, kapıda da bir tartışma yaşıyorsunuz “hayır anne, bırak ben çıkarıcam ayakkabımı!” bağrışlarıyla arkadaşınızın evine güç bela girdiniz. Arkadaşınızla kahvelerinizi içerken oğlunuzdan yakınmaya başladınız: “Oğlum hiç yemek yemiyor, elimde kaşık onun ardından koşmaktan yoruldum, sözümü hiç dinlemiyor, kızsam olmuyor, dövsem olmuyor, ne yapacağımı şaşırdım!”

Pek çok anne baba, çocuklarının inatçılığından yakınır.
Ebeveynlerine bağımsız bir birey olduklarını kanıtlamaya çalışan çocuklar, bunu başaramadıklarını düşündüklerinde anne - babalarıyla inatlaşmaya başlıyor. Pek çok anne-babanın bunun farkında olmadığı için çocuklarıyla gereksiz yere çatışmaya giriyor.
Oysa inatçılığı değiştirmek mümkün!
İşte size çözüm yolları:

− Her şeyden önce bu durumda soğukkanlılığınızı korumaya çalışın. Çocuğunuzla inatlaşmaya girmeyin, inatlaşmayı uzatan taraf olmayın. Eğer inatlaşmayı her seferinde uzatırsak çocuğunuz da inatlaşmayı uzatır ve daha “mız mız” bir çocuk olur.

− Çocuğunuzun çok da zarar vermeyecek inatlaşmalarına göz yumun. Mesela çocuğunuz portakalını kendi soymak istiyor. Sizin gözetiminizde portakalı bıçakla soymaya çalışabilir. Yeter ki siz başında durup ona rehber olun.

− Çocuğunuzun inatlaştığı konularda alternatif üretmeliyiz. Mesela ıspanak yemeğini yemek istemiyorsa ıspanaklı börek yedirebilirsiniz.

- İstediği şeyi neden yapamayacağınızı basit bir şekilde açıklayın. Unutmayın ki sizin açıklamalarınız çocuğunuzu rahatlatmalı!..

− Çocukların iş yapmasını beklemek bütün anne babaları yorar, onun yerine çoğu anne baba çocuğuna iş yaptırmaz kendileri yapar hâlbuki çocuklara iş yaptırmak onları mutlu eder ve inatçılığı azaltır.

Son olarak çocuğunuzu sevin! Ama ona sevdiğinizi göstererek… Sevilen çocuk daha mutlu olur ve mutlu çocuklar inatlaşmayı azaltır.

ERDİNÇ GÜLLÜ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarda İnatla Baş Etme Yolları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Erdinç GÜLLÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Erdinç GÜLLÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Erdinç GÜLLÜ Fotoğraf
Psk.Dnş.Erdinç GÜLLÜ
Ankara
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Erdinç GÜLLÜ'nün Makaleleri
► Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Baş Etme Yolları Dr.Psk.Hale Nur KILIÇ MEMUR
► Fobiler ve Baş Etme Yolları Psk.Sinem GÜN
► Kaygı ile Baş Etme Yolları Psk.İclal ESKİOĞLU AYDIN
► Panik Bozukluk ve Baş Etme Yolları Psk.Gizem HÜNERLİ
► Panik Atak ve Baş Etme Yolları Psk.İlknur YILMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,457 uzman makalesi arasında 'Çocuklarda İnatla Baş Etme Yolları' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ceza Değil Bedel Ekim 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:13
Top