TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuğumuzda İstediğimiz Davranışı Nasıl Arttırabiliriz?

Gökhan BİNGÖL Fotoğraf
Psk.Gökhan BİNGÖL
Gaziantep
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 450,

* Yayın Tarihi : 11-11-2016 - 09:17 (103 gün önce),

* Ortalama Günde 4.37 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7405 , Kelime Sayısı : 972 , Boyut : 7.23 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Gökhan BİNGÖL hakkında söyledikleri:
Merhaba. Ben yaşadığım gönül meselesinden dolayı çaresiz, ne yapacağımı ve ne hissedeceğimi şaşırmış bir durumda iken kendimi bu sitede Gökhan Bey'e yazılmış yorumları okurken buldum. Kendisine ulaştım ve görüşmeler yaptık. Beni can kulağı ile dinleyen, samimi, ilgili, asıl derdi gerçekten yardım etmek olan biriyle karşılaştığımda doğru yerde olduğumu anladim. Alanında sahip olduğu bilgilerle durumuma uygun teknikler kullanarak sorunlarla baş etme yollarını, seanslardaki soru ve konuşmalarla farkındalıklar yaşamamı ve hayata pozitif bakabilmemi sağladı. Sadece yüz yüze seanslardan değil telefo... [DEVAMI..]
(Gülcihan, Danışan, 06-11-2016)

Bazan insan hayatının anlamını kaybedebiliyor. güçlü iken aciz, neşeli iken duygusuz , yaşarken nefessiz kalabiliyor. Rahmetli Anne ve Babamın vefatları beni çok derinden etkilemişti.Sorunumu biliyordum fakat çözümü bulamıyordum 4,5 senedir kısır bir döngüde kalmıştım.
Sayın Gökhan beyle bu dönemde tanıştım. Çok yoğun çalışıyor olmasına rağmen bana hemen cevap vermesi beni çok mutlu etti ve çok şaşırttı. kendisinden yardım isteyen insanlara bu denli özenli ve hassas davranması onun mesleğini ne kadar sevdiğinin ve saygın bir doktor oldugunun kanıtıdır. Daha ilk görüşmemizden sonra adet... [DEVAMI..]

(leyla, Danışan, 14-05-2016)

11. sınıf dil eğitimi görüyorum. 29 Kasım 2016 tarihinde grammer dersimizin ilk sınavı vardı ve ben bu konuda kendimi eksik görüyordum. Çalışamamıştım sınava da. Dolayısıyla strese girdim. Sınav günü karın ağrısı,mide bulantısı ve sürekli tuvalet ihtiyacı hissettim. Doktorum stresin mideme ve bağırsaklarıma etki ettiğini söyledi. Okula gidemez hale gelmiştim ve okula gitsem bile her derste izin alıp çıkmak durumunda kalıyordum. Doktorumun verdiği ilaçları kullanmama rağmen etkisini göremedim ve piskolojik olabileceğini düşündük. Bunun sonucunda Gökhan Bey'le tanıştım ve bana tavsiye ettiği ANT... [DEVAMI..]
(şirin, Danışan, 09-01-2017)

Psk.Gökhan BİNGÖL Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocuğumuzda İstediğimiz Davranışı Nasıl Arttırabiliriz?

ÇOCUĞUMUZDA İSTEDİĞİMİZ DAVRANIŞI NASIL ARTTIRABİLİRİZ?

Çocuk yaptığı bir davranış karşılığında bir pekiştireç alırsa anne babası tarafından yani ödüllendirilirse eğer; çocuğun o davranışı tekrar etme olasılığı yüzde yüzdür. İddia ediyorum yüzde yüz. İsterseniz evinizde deneyebilirsiniz. Dolayısıyla istediğiniz bir davranış çocuk tarafından gerçekleştiğinde çocuğun bu davranışını hemen ödüllendirin. Böylelikle çocuk istediğiniz o davranışı tekrarlayacaktır yani istediğiniz o davranış çocukta artmış olacaktır. İstediğiniz davranış oyuncaklarını kardeşiyle ya da bir büyüğüyle paylaşmak olabilir; dağıtmış olduğu oyuncakları toplamak, düzenlemek olabilir; sessizce oturmak veya tam tersi fazla konuşmak olabilir; resim yapmak, şarkı söylemek, ödevlerini yapmak olabilir ne olursa olsun fark etmiyor, yeter ki çocuk anne babasından veya başka bir büyüğü tarafından bir pekiştireç alsın, ödüllendirilsin. Şimdi şunu soruyor olabilirsiniz: “İyi güzel tamam da bu ödüller neler? Ne tür ödüller vereceğiz çocuğa?” Hemen cevap vereyim.

1- Hediye alabilirsiniz. Fakat öyle pahalı hediyeler değil. Mesela (gülen surat) olabilir, bir kalem olabilir, bir kalemtıraş olabilir, bir silgi olabilir, bir boyama kutusu olabilir, sevdiği bir çikolata varsa o olabilir… Bu ve buna benzer hediyeler alarak çocuğunuzu ödüllendirebilirsiniz. Çocuk aldığı o armağan sonrasında şu fikre kapılacaktır. Hmmm demek ki ben bu davranışı tekrar edersem bana hediye gelecek, oh ne güzelmiş ya diyecektir.

2- Her zaman için söylerim: ilişkilerimizde “temas” çok ama çok önemlidir. Hem büyükler(karı koca) arasındaki ilişkilerimizde hem de çocuklarımızla olan ilişkilerimizde temasa fazlaca önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sevgi temastan geçer, dokunmaktan geçer öyle değil mi? Temastan kastım; sarılmak, öpmek, saçını okşamak, sırtını sıvazlamak, elini tutmak, koluna dokunmak, ellerini avuçlarının arasına almak gibi. Bunları yaparak çocuğa bazı mesajlar göndermiş olursunuz. Sen benim için değerlisin, önemlisin, sana değer veriyorum, seni seviyorum. Bunu kendi eşinize de uygulayın. Faydasını göreceğinizden eminim. Eşinizde ciddi değişiklikler olacaktır.

3- Gülümsemek, tebessüm göstermek. Çocuğa kaş çatmaktan ziyade gülümsemenin, tebessüm etmenin daha olumlu ve anlamlı olacağını düşünüyorum. Zira gülümsemek çocuğa şunu gösterecektir: Annen olarak ya da baban olarak ya da bir büyüğün olarak “Seni Seviyorum. Senin bu davranışını beğeniyorum. Bu davranışınla beni mutlu ettin ki şu an gülümsüyorum. Bu benim hoşuma gitti ki şu an sana tebessüm ediyorum.” İnsanoğlu birini mutlu etmekten mutlu olur, keyif alır. Çocukta da bu durum söz konusu. Çünkü o da insan. Dolayısıyla o da sizi mutlu ettiği için mutlu olur, keyif alır, zevk alır. Ve o davranışını tekrar etmek isteyecektir. Çünkü her tekrarında hem sizin hem de kendisinin mutlu olacağının farkındadır.

4- Dilimizle pekiştirebiliriz. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Yani kelimelerimizle, cümlelerimizle çocuğu ödüllendirebiliriz. Aferin demek, güzel bir iş yaptın demek, işte benim oğlum/kızım diyerek övmek, takdir etmek. Nasıl kulağa hoş geliyor değil mi. Belki de çoğu anne baba bu kelimeleri kullanmamıştır çocuğuna. Ya da belki de birçoğumuz bu tür cümleleri anne babamızdan duyamadan büyüdük ve anne baba olduk. Belki de bu nedenden dolayı çocuklarımıza kullanamadık. Çocuğa övgülerde bulunmak, çocuğu takdir etmek gibi pozitif davranışlarda bulunmak anne babanın da kendilerini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğu sürekli eleştirmek, çocuğun olumsuz yanlarına dem vurmak, çocuğu tehdit etmek gibi istemediğimiz davranışlarda bulunmak aynı zamanda anne babaların da kendilerini kötü hissetmelerine neden olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla kelimelerin sihirli bir büyüsü vardır. Bir erkek bir kadına seni seviyorum dediğinde kadının gözlerinin içindeki ışıltıyı görmemek mümkün değildir. Çocukta da göreceksiniz. Çocuğunuzun gözlerinin içine bakın ve seni seviyorum deyin. Bunu eşinize de uygulayın. Mutlu anne baba mutlu çocuk demektir.

5- Hoşlandığı bir işi, yapmaktan zevk aldığı bir etkinliği yapmasına izin vererek de çocuğu pekiştirmiş yani ödüllendirmiş oluruz. Diyelim ki çocuğumuz kendisine masal, hikaye okunmasından hoşlanıyor ve çocuğumuz istediğimiz bir davranışı sergiledi hemen çocuğa aferin gel bakalım bir masal hak ettin diyebiliriz. Mesela parkta yürümekten hoşlanabilir, varsa sevdiği bir yemek olabilir, sevdiği bir televizyon programı olabilir. Bazen bunları kendimiz için de uygulayabiliriz. Kendimizi de ara sıra ödüllendirmemiz gerekmiyor mu sizce de? Özellikle anneler size sesleniyorum, kendinizi ödüllendirin ki tahammülünüz, sabrınız azalmasın. Eğer ödüllendirmezseniz ne mi olur? En küçük bir olayda öfke patlamaları yaşarsınız. Ve etrafınızdaki herkes sizin delirmeye başladığınızı düşünecek. Ondan sonra gelsin ilaçlar gitsin ilaçlar.
Şunu aklımızdan çıkarmayalım lütfen. Bir çocuk anne babası veya bir başka büyüğü tarafından ödüllendirildiğinde çocuğun temel duygusu şu yönde kanalize olacaktır: ”Ben başardım, ben başarılı biriyim, ben zaten genelde pozitif şeyleri, olumlu, faydalı şeyleri yaparım.” Bu da çocuğunuzda özgüvenin pekişmesini sağlar. Bir anne baba da çocuğunun özgüven sahibi olmasını istemez mi zaten. Dolayısıyla da çocuk, ödüllendirdiğiniz o davranışı tekrar etmek için kolları sıvayacaktır. Ve yine iddia ediyorum davranışın tekrar etme olasılığı yüzde yüz.

Ortada istediğiniz bir davranış varsa hemen ödül vermekten çekinmeyeceğiz. Yukarda saydığım beş maddeden birini uygulayabilirsiniz. Ödüllendirmeyi asla geciktirmeyin. Pozitif olarak değerlendirdiğiniz her davranışı apaçık bir şekilde ve her defasında pekiştirmeyi unutmayın lütfen. Ödüllendirmeyi asla ihmal etmeyin. Bir kere de ödüllendirmeyim demeyin, işim var sonra yaparım demeyin. Çünkü bütün çabalarınız boşa gidebilir. Çocuğunuz için, kendiniz için zaman ayırıp yukarda saydığım beş maddeden birini uygulamaya özen gösterin.

İnsanlar belirsizlikten hoşlanmazlar, istedikleri şey netliktir. Bu netlik insanın kendisini güvende hissetmesini sağlar. Çocuk da bir insan olduğuna göre o da netlikten hoşlanır, netliği ister. Dolayısıyla çocuktan istediğimiz davranış nedir, onu tam olarak net olarak çocuğun anlamasını sağlamalıyız. Anne baba olarak sizin istediğiniz, hoşlandığınız davranış neyse bunu çocuğa aktarmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağız peki? Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum: ”Çocukla iletişime girdiğimizin her defasında onun boy hizasına eğileceğiz gerekirse de karşısında oturacağız.” Bu çocukla iletişimin birinci kuralıdır. İkincisi çocuğun gözlerinin içine bakarak konuşacağız. Bu iki kuralı gerçekleştirdiğimizde büyük ölçüde çocuğa istediğimiz davranışın ne olduğunu aktarmış oluruz.

Baktığımızda aslında çocuğumuza davranışlarını anne babalar ve diğer büyükleri öğretiyor. Dolayısıyla çocuğun ilerde ne tür davranışlar sergilemesinde anne babaların rolü oldukça da büyük. Bunun olumlu olmasını da olumsuz olmasını da anne babalar karar verecektir. Bu karar bilinçli bir karar değildir. Ama bunu değiştirmek okuduğunuz üzere mümkün. Sadece biraz zaman ve biraz özen gerekir.

Yukarda saydığım beş madde çocuk büyütmekte oldukça yüksek bir öneme sahip. Bu beş maddeyi uygulayabilmek için mutlaka çocuğu gözlemleyin, inceleyin. Neleri seviyor neleri sevmiyor. Çocukla ilgili her türlü bilgiye sahip olmanız gerekir. Bilgi sahibi olmadan çocuğa ödül veremezsiniz.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Çocuğumuzda İstediğimiz Davranışı Nasıl Arttırabiliriz? ile İlgili Kavramlar : çocukta istenen davranış, çocuk davranışları, çocuğu ödüllendirmek, çocuğa ödül vermek, çocukta olumlu davranış
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocuğumuzda İstediğimiz Davranışı Nasıl Arttırabiliriz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Gökhan BİNGÖL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Gökhan BİNGÖL Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Diyet Psikolojisi
 • Panik Atak
 • Ergenlik Dönemi
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:12
  Top