2007'den Bugüne 75,959 Tavsiye, 24,845 Uzman ve 17,063 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
.
Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?
MAKALE #17579 © Yazan Uzm.Psk.Beyza ERGEN | Yayın Kasım 2016 | 1,005 Okuyucu
Yeme bozukluğu Anoreksiya Nervoza (AN) ve Bulimiya Nervoza (BN) şeklinde görülür. Anoreksiya hastaları bilinçli biçimde kilo kaybetmek için yoğun biçimde çaba gösterirler. Diyet ve sporla aşırı meşgul olurlar. Açlığı reddederler. Ciddi kilo kaybetmelerine rağmen vücut algıları bozulmuştur; yani kendilerini hala kilolu algılarlar. Bu hastalarda besinsiz kalmaktan dolayı amenore (adet görememe) gelişebilir. Yine besin eksikliği sebebiyle saçlarda dökülme, cilt problemleri ve depresif belirtiler görülür. Hastaların %25'inde besin kaybına bağlı sebeplerden dolayı ölüm meydana gelmektedir.

Bulimiya Nervosa'da ise hasta normal ya da normal üstü kilodadır. Tıkınırcasına yemek yeme ve yerken kontrolü kaybetme görülür. Beden biçimiyle aşırı ilgilerler ve aldıkları kaloriyi kaybetmek için belirli davranışları vardır; Örneğin yediktan sonra kusma, ya da ishal yapıcı ilaçlar alma gibi...

Yaygınlık

Yeme bozukluğunun toplumlarda yaygınlığı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun sebebinin kültürel olarar zayıflığın çekici olduğu algısının yaygınlaşması olduğu düşünülmektedir. Çünkü bu algının yaygın olduğu batı toplumlarında yeme bozukluğu oranları diğer ülkelere göre daha yüksektir. Aynı zamanda kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha yüksektir. Balerinler, dansçılar sporcular ve modeller gibi rekabet ve vücut imgesinin önemsendiği meslek guruplarında yeme bozukluğu oranları daha yaygındır.

Sebepleri

Yeme bozukluğunun belirli bir sebebi yoktur. Çok yönlü açıklamalar ile yeme bozukluğunun nedenlerini anlamaya çalışırız. Diyet yapma davranışı yeme bozukluğu geliştirme sebeplerinden biridir. Bunun dışında genetik yatkınlık, psikolojik ve sosyal problemler de yeme bozukluğunun gelişmesinde etkilidir.

Yeme bozukluğunda kişilerde bir takım bilişsel bozulmalar olduğu görülmüştür. Bunlar; beden imgesi bozuklukları (zayıflığı inkar etme) ve algılama bozuklukları (açlığın inkarı, güçsüzlüğün, yorgunluğun inkarı) dır.

AN hastalarının kişilik özelliklerinde takıntılı ve katı düşünme, sosyal içe dönüklük ve mükemmeliyetçilik görülmüştür. Yeme bozukluğu hastalarının çocukluklarında ebeveynlerin çocuk yetiştirme ve empati kurma becerilerinde yetersizlik görülmüştür. Aynı zamanda çocuğu kontrol etmek için şiddet ya da izolasyon yöntemlerini kullandıkları bulgusu vardır.

Komorbidite

Yeme bozukluğu hastalarının yarısından çoğu major derpesyon geçirmektedir. Kaygı bozuklukları, obsesyon (takıntı), sosyal fobi, madde kullanımı ve kişilik bozukluğu da yeme bozukluğu hastalarında eş tanı olarak görülmektedir.

Tedavi

Anoreksiya Nervozada kilo kaybı son 3 ayda vücut ağırlığının %30 undan fazlaysa, kilo kaybı çok hızlıysa, yaşamı tehdit eden bulgular başlamışsa, intihar riski varsa ya da ayakta tedaviye cevap vermiyorsa hastaneye yatış gerekmektedir.

Hastalığın psikolojik tedavisinde ise;

Öncelikle detaylı bir öykü alınır.
Ardından hastalıkla ilgili bilgilendirme yapılır.
Bilişsel Davranışçı Terapi teknikleri ile çalışılır.

Terapide hastanın olayları yanlış yorumladığı ve bunun sonucunda rahatsızlık hissedip uyumsuz yeme davranışları gösterdiği farkettirilir. Bilişsel yeniden yapılanrma yöntemi ile yeni, işlevsel yeni düşünceler kazandırılır. Örneğin kilo alacağına dair irrasyonel korkusu konusunda çalışılır. İdeal olanın sağlıklı beslenme olduğu üzerine yeni ve sağlıklı bakışaçısı gelişstirmesi sağlanır. Problem çözme becerileri geliştirilir. Sosyal beceri kazandırılır.

Yeme bozukluğu gerçek bir sorunla yanlış biçimde başa çıkma yöntemidir. Gerçek sorun terapide keşfedilir ve onunla sağlıklı biçimde başa çıkmak için neler yapılabileceği incelenir.

Bireysel terapiye ek olarak gurup terapisi ya da aile terapisi düşünülebilir.

Bir psikiyatri konsültasyonu ile ilaç tedavisi de görüşülmelidir.

Yeme bozukluğu tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavi ile sağlıklı yaşamak mümkün. Eğer yeme bozukluğu ile ilgili yazdıklarım size ya da bir yakınınıza uyuyorsa, mutlaka bir sağlık kuruluşunun psikiyatristinden ve klinik psikoloğundan yardım alın.

Sağlıkla kalın...

Uzm. Klinik Psikolog Beyza Ergen
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Beyza ERGEN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Beyza ERGEN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Beyza ERGEN Fotoğraf
Uzm.Psk.Beyza ERGEN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Beyza ERGEN'in Yazıları
► Davranış Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? ÇOK OKUNUYOR Psk.Bora İLKİNÖNÜ
► Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Uzm.Psk.Dilek ÇELEBİ ÇELİK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,063 uzman makalesi arasında 'Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?' başlığıyla benzeşen toplam 60 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Lgbti'li Bir Birey Olarak Kendini Kabullenmek ÇOK OKUNUYOR Ağustos 2017
► Online Terapi Nedir? Kasım 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:12
Top