TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!BESLENME VE SAĞLIK

Gamze KAÇAR BAŞÖZ Fotoğraf
Dyt.Gamze KAÇAR BAŞÖZ
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi99 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 11 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9054,

* Yayın Tarihi : 25-08-2007 - 10:37 (2579 gün önce),

* Ortalama Günde 3.51 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3899 , Kelime Sayısı : 527 , Boyut : 3.81 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Gamze KAÇAR BAŞÖZ hakkında söyledikleri:
GamZe hanımı bir arkadaşımın sayesinde tanıdım.aldıgım ilk ernerjı benim için çok önemliydi sanki kendisiyle yıllardır tanışiyomusuz gibi yakınlığı,tAtlı dili,güler yüzü samimi yaklaşımı beni çok etkilemişti.gamze hanımla kısa süren diyet programımda tam istediğim sonuca gelmiştikki istemediğim bi sebepten dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldım bu sürece içinde dengesin ve düZensiz beslenme sürecinde başa döndüğüm için yeniden fazlasıyla kilo aldım ama anladım ki ben hayatımın soruna kadar şişman bir kadın olarak yaşamak istemiyorum ve yeniden Gamze hanım kapısını çAldım.çökmüş psikolojimle ben... [DEVAMI..]
(Şükran, Danışan, 18-08-2014)

Merhaba , yaklasik olarak 7 ay once tanistim Gamze ile gamze diyorum cunku o artik benim icin bir diyetisyen degil dostum oldu.ilk geldiğimde benim için artik geri dönüşü yok diye düşünmüştüm taa ki Gamze ve ekibiyle tanışayana kadar , güler yüzleriyle ve hoş sohbetleriyle beni adeta motive ettiler, cok güzel dostluklar edindik bu fazla kilolarımsayesinde.7 ayda 28 kilo verdim ve hedefime kadar da devam edicem .Gamze, Elif, Gül, Derya, Cihan hoca, Gülay abla'ya destekleri icin sonsuz teşekkürler. Iyiki varsınız GAMZE KACAR DİYET VE GÜZELLİK MERKERZI ekibi sizleri seviyorum :))))) nezire yxx
(Nezire, Danışan, 18-08-2014)

Dyt.Gamze KAÇAR BAŞÖZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
BESLENME VE SAĞLIK

Beslenme, açlık duygusunu bastırmak ya da canın çektiği şeyleri yemek, içmek sadece karın doyurmak demek değildir. Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğeleri alıp vücudunda kullanmasıdır. Bugüne değin yapılan araştırmalarda insanın yaşamı için 50yi aşkın türde besin öğesine gereksinimi olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca, bilimsel araştırmalarla, insanın sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alması gerektiği de belirtilmiştir. Bu besin ögeleri en son belirli başlıklar altında toplanarak çeşitleri 6 ya düşürülmüştür. Bu ögeler aşagıda anlatılacaktır.
Yeterli ve Dengeli Beslenme
Vücudun büyümesi, yenilenmesi ,sağlığlın korunması ve çalışması için gerekli olan bu besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumu "yeterli ve dengeli beslenme" deyimi ile açıklanır.
Yetersiz Beslenme
Bu besin öğeleri vücudun gereksinmesindeen az alınması durumunda vücut ihtiyacı olan yeterli enerjiyi oluşturamaz ve sonuç ta vücut dokuları yenilenemediğinden "yetersiz beslenme" durumu oluşur. yetersiz beslenme sonucu bazı hastalıklar meydana gelir.Bunların en önemlileri Protein Enerji Malnütrisyonu(marasmus,kwashıorkor,marasmik kwashıorkor), Anemiler, Raşitizm, Avitaminozlar ve Endemik Guatr olarak sıralanabilir.
Dengesiz Beslenme
gereksinimin çok fazlası tüketildiği zamanlarda , besin öğelerini gereğinden çok alınmış olur.Çok fazla alınan bu besin öğeleri vücutta yağ olarak biriktiğinden sağlık için zararlıdır ve yağ depolarının artmasına yol açar.. Bu durum "dengesiz beslenmedir". En sık karşılaştığımız tablo "şişmanlıktır". Şişmanlık, yağ dokularının vücut ağırlığını en az %10 oranında arttırdığı zaman tedavi gerektirir. Tedavi edilmediği takdirde Diabetus mellitus, Aterosklerotik Kalp Hastalıkları, Hipertansiyon, damar içi bozukluklar, kolesterol gibi kronik hastalıklara zemin hazırlamakta ve prevalanslarını arttırmaktadır.
Besin öğeleri
İnsanların gereksinimi olan besin öğelerini 6 grupta toplayabiliriz ;
1.proteinler
2.yağlar
3.karbonhidratlar
4.mineraller
5.vitaminler
6.su
İlk beş grubun herbirinde ayrı özellikte ve vücut çalışmasında ayrı işlevi olan değişik türde besin öğeleri vardır. Bu besin öğelerinden herhangi biri veya birkaçı sağlanamayınca vücut çalışmasındaki aksamalar sonucu büyüme , gelişme geriliği ve sağlık sorunları görülmektedir. Bu bozukluklar dolaylı olarak bireyin sosyal ve ekonomik hayatını da etkilemektedir. Bu bakımdan beslenmede amaç ;bireyin yaşı, cinsiyeti ve içinde bulunduğu fizyolojik duruma göre gereksinimi olan bütün besin öğelerini yeterli miktarda sağlayabilmesidir. Karbonhidratlar ,yağlar ve proteinler enerji sağlayan besin öğeleridir.1 g karbonhidrat ve protein vücuda 4 kalorilik bir enerji sağlarken 1 g yağ 9 kalorilik enerji sağlamaktadır. Ve günlük beslenme programımızda mutlaka bu 3 besin grubundan bulunması gerekmektedir. Dengeli beslenme ise enerji yanında bütün besin besin öğelerinin gereksinim kadar sağlanmasıdır. Bazı besin öğelerimiz (örneğin ,yağ, şeker, nişasta)alındıklarında enerji gereksinmesinin karşılanmasına karşın , protein , vitamin , minerallerin yetersizlikleri ile yine büyüme , gelişme ve sağlık durumunu bozabilir.
Proteinler vücuda enerji sağlamalarının yanında hücrelerin esas yapım öğesi olduklarından , büyüme , gelişme ve yıpranan hücrelerin yenilenmesi, yara iyileşmesi içinde gereklidirler.
Minerallerin bazıları vücudun yapı taşıdır , bazılarıda vitaminlerle birlikte vücutta düzenleyici olarak görev alırlar.
Su besinlerin vücuda alınmasını , sindirimin kolaylaşmasını, hücrelere taşınmasını ve hücrelerde metabolizma sonucu oluşan zararlı öğelerin dışarı atılmasını,vücut ısısının denetimini sağlar.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

BESLENME VE SAĞLIK ile İlgili Kavramlar :
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"BESLENME VE SAĞLIK" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Gamze KAÇAR BAŞÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Beslenmede Sıvılar , Dyt.Aysun SARIN
 • Obezite, Metabolik Sendrom, Kan Basıncı, Inflamasyon, Adiponektin, Böbrek Fonksiyonu , Dyt.Perran AYDEMİR
 • Çocukluk Çağında Obezite. , Dyt.Gözde Zehra AKBAŞ
 • Probiyotik, Prebiyotik Ve Sinbiyotikler , Dyt.Ufuk ZERENTÜRK
 • Kilo Almanıza Neden Olan Smoothie Hatalar , Dyt.Merve TIĞLI
 • Akupunktur , Dyt.H.Gamze KARSLI
 • Yanlış Beslenme Okul Çağında Başlar! , Dyt.Gülsüm UYANIK
 • Metabolizma Nedir? Neden Yavaşlar? Nasıl Hızlanır? , Dyt.Gülsüm UYANIK
 • Yağ Yakımına Yardımcı 17 Anahtar Besin , Dyt.Derya ZÜNBÜLCAN
 • Egzersiz Yapanların Mutlaka Tüketmesi Gereken 10 Besin , Dyt.Merve TIĞLI
 • Tatil Sonrası Toparlanma Diyeti İçin Öneriler , Dyt.Diğdem ÖZKAHYA
 • Çay Ve Sağlık , Dyt.Yunus Emre UZUN
 • Metabolik Sendrom Ve Beslenme Tedavisi , Dyt.Ufuk ZERENTÜRK
 • Sağlıklı Kilo Vermek İçin 10 Püf Nokta Ve 1 Haftalık Diyet Listesi , Dyt.Aysen ARICAN
 • Adolesan Çağda Beslenme (Ergenlikte Beslenme) , Dyt.Özge KARAARSLAN
 • Bayram Şekeri Tadında Diyet , Dyt.Yunus Emre UZUN
 • Bebeklik Döneminde Beslenme , Dyt.Aysen ARICAN
 • Fonksiyonel Besinler Ve Sağlık , Dyt.Yunus Emre UZUN
 • Glisemik İndeks, Glisemik Yük Ve İnsülin Direnci , Dyt.Ufuk ZERENTÜRK
 • Neden Ara Öğün Yapılmalı? , Dyt.Safiye TAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:33
  Top