TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Diyet Yemek Nedir?

Nursel EROĞLU Fotoğraf
Dyt.Nursel EROĞLU
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 4 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 164,

* Yayın Tarihi : 23-12-2016 - 11:15 (62 gün önce),

* Ortalama Günde 2.60 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 5133 , Kelime Sayısı : 641 , Boyut : 5.01 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Nursel EROĞLU hakkında söyledikleri:
Geçtiğimiz yıllarda oldukça kilo almıştım. Özellikle sadece geçen yıl çıktığım 4 günlük tatilde, sadece 2 kilo almıştım.Tatilden döndüğümde ise bendeki özgüven eksikliği, mutsuzluk, aşırı yeme isteği ard arda geliyordu. Diyet yapmaya karar verdim ve bir çok diyet stili denedim. Gerek elma diyetleri olsun, gerek "ekmeksiz yersem oyle zayıflarım, akşam 18'den sonra yersem kilo alırım aman yemiyim ama gece acıkıyoruum." düşünceleri kafamda dolaşıyordu. Ben bu diyetleri uygularken, tek tük kilo verdim. Bir verip bir alıyordum sanki. Ve bir sabah okula hazırlanmak için kalktım ve koridorda bayılmış... [DEVAMI..]
(Büşra xx, Danışan, 12-01-2017)

Nursel hanımı ilk İnternet aracılığı ile danışmanlarının yorumlarıyla bende bir güven oluşturdu ve gitmeye karar verdim. Hamileliğin esnasında gebelik şekeri oluşmuştu ve sonrasındaki kalmıştı. Bir türlü kilo veremiyor aksine fazla birşey yememeye rahmet alıyordum. Kendisiyle yaklaşık 3 ay önce tanıştık. Daha ilk tanışmamıza size güven veriyor .çok güler yüzlü insan kendi tabanında rahat hissediyor ve inanıyor. Bazen kendi demoralize ettiğim zamanlarda verdiği destekle evet bu işi başarabilirim dedirtiyor. Şuana kadar toplamda 10 kilo verdim . Yağ katılımda olduğundan daha fazla vermiş g... [DEVAMI..]
(elif, Danışan, 23-12-2015)

Dyt.Nursel EROĞLU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Diyet Yemek Nedir?

DİYET YEMEK SERVİSLERİ

Son yıllarda hazır toplu yemek sanayinde farklı bir alan hızla gelişti. Diyet yemek! Bu yazımda diyet yemek nasıl olmalı, sağlıklı beslenmeden farklı mı?, Gerçekten diyet mi? Ve özel beslenme durumlarında etkisi var mı? Gibi sorulara yanıtlar arayacağız.
Son yıllarda yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan obezite, diyabet(şeker hastalığı), yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, bazı kanser türleri gibi hastalıklar toplumsal olarak yüksek bir artış göstermiştir. Peki çözümler nedir?

Diyet Nedir?

Kişinin diyeti, kelime anlamı ile gün içinde tükettiği tüm gıdalardır. Sağlık açısından özel amaçlı diyetisyen eşliğinde uygulanan diyet ise ağırlık kaybına yönelik diyet planında, enerji alımının azaltıldığı ve esansiyel besin komponentlerini içeren dengeli bir beslenmenin sağlanmasını ifade eder. Diyet uzmanı ile planlanmış diyetlerin temeli sağlıklı beslenmenin ilkelerinden oluşur.

Diyet Yemek Nedir?

Bir yemeğin diyet özelliği kazanması için pişirme şekli, içeriği, tuz miktarı, yağ miktarı ve türü, besinlerin kalitesi gibi birçok etkili faktör vardır. Sebze yemeği demek diyet yemek anlamına gelmez. Yemeğin içeriğinin kalori hesabının çıkarılması ve yemeğin sağlıklı pişirme yöntemleri ile yapılması gereklidir. Diyet yemeğinin pişirme şekli kızartma, uzun süre tavada yağ ile kavurma, karamelize etmek, eti yakarak mühürleme şeklinde olmamalıdır. Pişirme şekli fırınlama(aşırı yakmadan), tencere haşlama veya buharda, yağsız tavada ızgara şeklinde olabilir. En ideali kısık ısıda vitamin değerleri kaybolmadan pişirmektir. Ayrıca pişme suyu dökülmemeli vitamin kayıpları önlenmelidir.
Zayıflamaya yönelik diyet yemeklerinde menü kalori içeriği uzman diyetisyen tarafından hesaplanmalı, kişinin günlük alması gereken kaloriye göre bireysel menüler ile hizmet verilmelidir. Zayıflama diyet yemeğinde enerji azaltılırken, kişinin sağlığının da korunması için alması gereken vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve değerli yağları da karşılayacak bir yemek içeriği ve menüsü oluşturulması gerekir.

Herkes günde 6 g altında tuz tüketilmesi standart sağlık önerisidir. Diyet yemeklerinde tuz içeriği genel standarttın altında olmalı. Özellikle diyet yemek hizmeti alan kişinin sağlık öyküsü alınmalı tuz ve sodyum ile ilişkili yüksek tansiyon hastaları için sınırlı veya sıfır tuz içerikli menü oluşturulmalıdır.

Değerli yağlar (zeytinyağı, balık yağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı, fındık yağı gibi) ve yemek sanayinde kullanılan yağlar ayçicek, mısır ve kanola yağları diyet yemeklerinde hem kalori açısından hem de vücut içinde omega3/omega6 dengesini korumak için ölçülü ve miktar kontrollü olarak yemeklerde yer almalıdır.

Diyet yemeğinin içeriği, insan beslenmesinde günlük alınması gereken bazı vitaminler, mineraller, protein(deposu yok vücutta), kompleks karbonhidrat(kan şekerini dengeleme), esansiyel yağlar(vücut tarafından yapılamayan gıdalarla mutlaka alınması gereken) içermelidir. Eğer içermiyorsa, sadece düşük kalori dikkate alındı ise diyet yemeği tüketimi kronik olarak tüketildiğinde vitamin, mineral eksikliği, kansızlık, saç dökülmeleri, deri ve cilt bozukluklarına, ani şeker ve tansiyon düşmelerine, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, öfke kontrol güçlüğüne, stres yönetim güçlüğü gibi bazı durumlara neden olabilir. Sağlıklı zayıflama için diyet yemek hizmeti tercih edecek kişilerin diyet uzmanı ve doktorları ile görüşmeleri yararlı olacaktır. Aynı zamanda diyet yemek hizmeti veren firmaların diyet uzmanları ile menü planlama, kişisel diyet danışmanlığı ve hastalıklarda diyet konusunda uzman desteği almaları doğru bir diyet yemeği hizmeti için gereklilik arz eder.

Özel Durumlarda Diyet Yemekleri

Günümüzde gıda alerjileri, duyarlılıkları veya besin kaynaklı hastalıklara artık daha sık rastlanılmakta. Süt ve ürünlerini tolere edemeyen bir vücut şişkinlik veya ishal şeklinde tepkisini gösterebilmekte. Alerjen besini tüketen kişide deri döküntüleri, şişlikler görülebilmektedir.(çilek, fıstık veya deniz mahsulleri alerjisi). Bu durumlarda bu tür kişilerin özellikle dışarıda uygun gıdaya ulaşmaları güçleşmektedir. Enzim eksikleri olan kişilerde ise ilgili besini parçalayacak enzim vücutta olmadığı veya etkisi yetersiz olduğunda ilgili gıda tüketildiğinde yine sindirim sistemi şikayetleri görülmektedir. (meyve içindeki früktoz enzim eksikliği)

Gluten duyarlılığı olan veya çölyak hastaları, glutensiz gıdalarla beslenmeli hatta gluten tabak ve başka gıdaya bulaşık şekilde bile tüketimine dikkat edilmelidir. (diyet yemeğinde buğday, arpa ve çavdar tüketilemez).

Özel hastalık durumlarında diyet yemek servisi tercih edilmesinde, bireysel menüler oluşturulmalıdır. Geniş bir hastalık ve kişiyi tanıma öyküsü çok yararlı olmaktadır.
Özetle diyet yemek servisleri, bilinçli uzman bir ekip tarafından sunuluyorsa diyet programlarını uyum sağlamada ve özel beslenme hastalıkları olan kişiler için yemek alternatifi oluşturma için çok pratik bir hizmettir.

Çalışma yaşamında yemek hazırlamaya yeterli zaman ayıramayanlar, gün içinde tam ve dengeli beslenmek isteyenlerde diyet yemek servislerini tercih edebilirler.

NURSEL EROĞLU
DİYETİSYEN

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Diyet Yemek Nedir? ile İlgili Kavramlar : diyet yemek, diyet yemek tarifleri, diyet yemek servisleri, diyet yemek nedir
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Diyet Yemek Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Nursel EROĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Toplu Beslenme Sistemlerinde Besin Ambalajlamada Nanoteknolojik Uygulamalar , Dyt.Pelin POLAT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:49
  Top