TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Vegan Süt Nasıl Yapılır?

Kevser BAŞKARA Fotoğraf
Dyt.Kevser BAŞKARA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 10 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 228,

* Yayın Tarihi : 24-12-2016 - 23:17 (60 gün önce),

* Ortalama Günde 3.80 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4459 , Kelime Sayısı : 595 , Boyut : 4.35 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Kevser BAŞKARA hakkında söyledikleri:
Kevser ile vegan olmam dolayısıyla tanışıyoruz.kendisi şu anda İstanbul da vegan beslenme konusunda uzman benim bildiğim tek diyetisyendir. vegan beslenmek ,zayıflamak ya da sağlıklı beslenmenin sırlarını öğrenmek istiyorsanız tereddütsüz danışabilirsiniz. Mesleğini seven insanlara yardımcı olmaktan keyif alan biridir.insanlara doğaya ve hayvanlara karşı sevgi dolu ,içindeki sevgi ile sizi pozitif tarafa çeken ,verdiği yeni bilgilerle sizi şaşırtan ve heyecanlandıran bir diyetisyendir.Mesleki bilgisiyle beni aydınlatan, güleryüzü ile içimi ısıtan bu güzel insanla tanıştığım için çok mutluyu... [DEVAMI..]
(Kıvılcım çağlıer, Arkadaş/Tanıdık, 05-01-2017)

Kevser Hanım ile beslenme konusunda yazdığı yazılar sayesinde tanıştım. Kendisi danışanlarına karşı her zaman çok ilgili ve kişilere karşı her daim çok saygılı. Alışıldık ukala doktor kalıbından tamamen sıyrılmış ve ben biliyorum havasına girmeden mütemadiyen araştırıp kendini geliştiriyor olması beni kendisine en çok bağlayan özelliği.

Basma kalıp diyet önerileri yapan yüzlerce meslektaşına rağmen kendisi kişiye özel diyet hazırlıyor ve kişilerin sağlık geçmişlerini yakından öğrendikten sonra çalışmaya başlıyor. Ön yargıları yok. Bilimin ışığında araştırmalarını hiç bırakmıyor ve yüksek b... [DEVAMI..]

(gamzegül kızılcık, Arkadaş/Tanıdık, 04-01-2017)

Dyt.Kevser BAŞKARA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Vegan Süt Nasıl Yapılır?

VEGANLAR DA SÜT İÇER

Vegan beslenenler için besin yetersizlikleri oluşabileceği yönünde birçok inanış ve bilgi var. Bu tartışmaya ve bilimsel gelişmelere açık bir konu. Ancak, biz beslenme ve diyet uzmanlarının yapması gereken, hayvansal olmayan besinlerle beslenenlerin besin yetersizliği yaşamamasını sağlamak için doğru ve işe yarar önerilerde bulunmak.
Kime “İçinde yüksek protein, kalsiyum, fosforla beraber birçok aminoasit ve mineral barındıran bir besin söyler misiniz?” diye sorsak, büyük oranda “İnek sütü.” cevabını alırız. Evet, içerisinde sayılan bütün maddeler bulunmaktadır sütün. Ancak, bunların yanında alerjen birtakım proteinleri de bünyesinde barındırmaktadır. Her çocuğun süt içmesi gerektiği, süt içmezse besin yetersizlikleri yaşayacağı inanışına rağmen bilimsel çalışmalar gösteriyor ki 3 yaşından küçük çocukların en sık karşılaştığı besin alerjisi inek sütü proteini alerjisidir (%2-3). Bunun yanısıra sütün içerisindeki bir çeşit şeker olan laktozun neden olduğu laktoz intoleransı da toplumda yoğun olarak karşılaşılan bir durum (%12). Alerjen inek sütü proteinleri çocukluk çağı diyabeti (tip-1 diyabet), otizm gibi durumların da ortaya çıkmasında neden olarak gösterilmektedir.
Süt ile özdeşleştirilmiş bir diğer bileşen olan kalsiyum, vücut için değerli bir mineraldir. Kemik yapısının korunması, kas ve sinir uyarılması, kanın pıhtılaşması, hormonların hücre içindeki etkinliğinde görev yapar. Vücuttaki kalsiyumun %99 kadarı kemiklerde fosfora bağlanmış halde bulunur. Bunların yanında kalsiyumun daha sayamadığımız birçok özelliği de vardır.

Peki, inek sütü gibi hayvansal besinlerle beslenmemeyi tercih edenlere süt alternatifleri olarak ne önerebiliriz? Son zamanlarda, soya sütü, haşhaş sütü, badem sütü, pirinç sütü gibi birçok vegan süt ürünü geliştirilmiştir, bu ürünler hali hazırda raflarda da yerini almaktadır. Ancak, evinde vegan süt yapmak isteyenler için de süt tarifi yazının sonunda.

Belki de en önemli kısımlar, yukarıda sayılan ikamelerden bir vegan ne gibi besin ögeleri alır? Günlük ihtiyacının ne kadarını karşılar? Yetişkin bir bireyin yaşa ve özel durumlara göre değişkenlik göstermekle beraber günlük alması önerilen kalsiyum miktarı ortalama 1000 mg’dır. Bir su bardağı inek sütündeki kalsiyum miktarı 240 mg kadardır. Bir avuç (45 gr) bademde 352 mg, bir orta boy kerevizde 102 mg. 100 gr pişmiş ıspanakta 149 mg kalsiyum bulunur. Yani bir öğünde bir avuç badem, bir orta boy kereviz, 100 gr kadar pişmiş ıspanak tüketen bir vegan günlük kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılar. Bunların dışında tofu, susam, badem, soya sütü, keten tohumu, yeşil yapraklı diğer sebzeler kalsiyum içeren besinlerdir. Özellikle soya sütü besin alerjilerine neden olmaması, kolesterolü düşürmesi, HDL’yi arttırması, LDL’yi azaltması, antioksidan özelliği, protein içeriğinin iyi durumda olmasından süte alternatifler arasında sayılabilir.
Bir diğer değerli besin de hindistan cevizidir. İçeriğinde yüksek oranda doymuş yağ (%87) bulundurur; ancak bu yağın sindirimi oldukça kolaydır. Özellikle spor yapan veganlar için alternatif bir besin olabilir. Besin içeriğinin zenginliğinin yanısıra sporcunun enerji metabolizmasında önemli yer tutan niasin, kükürt, dallı zincirli aminoasitler açısından iyi bir besindir. Şeker oranı da dengelidir.

Vegan beslenmede merak edilen bir diğer konu ise sinirsel iletim ve bağışıklık için önemli bir çoklu doymamış yağ asidi olan omega üçün alımı ile ilgilidir. Vegan süt yapılan besinlerden tatlı badem, soya, haşhaşta omega üç bulunmaktadır. Ayrıca ceviz, yeşil yapraklı sebzelerde de bulunan bir yağdır. Herkese avokado, hindistancevizi, zeytin, ceviz gibi besinlerde bulunan iyi yağlara yakın; margarin, ayçiçek gibi yağlara uzak durduğu sağlıklı günler diliyorum.

Vegan Badem Sütü
Malzemeler:
1 kupa kadar çiğ badem,
1 çay kaşığı kaya tuzu (Dileyen eklemeyebilir.)
2 veya 4 kupa kaynatılmış, ılıtılmış su,
Yapılışı:
Çiğ bademleri cam bir kaseye alın, bademlerin hepsi ıslak olana kadar tarifteki suyu boşaltın. Kabukları ayrılana kadar suda bekletin (8 saat yeterlidir.) Kabuklarını ayırdığınız bademleri blenderdan geçirin, kalan suyu kabın içine dökün. Karışım püre kıvamı alana kadar karıştırın. İster süzersiniz, ister süzmezsiniz, tercihe bağlı. Vegan sütünüz hazır. Afiyet olsun.

Tarifin esin kaynağı:
http://www.vegkitchen.com/tips/the-best-vegan-milk-non-dairy-alternatives/

Beslenme ve Diyet Uzmanı
Diyabetle Yaşam Koçu
Dyt. Kevser Başkara

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Vegan Süt Nasıl Yapılır? ile İlgili Kavramlar : vegan, vegan süt yapımı, vegan süt, vegan sütü
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Vegan Süt Nasıl Yapılır?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Kevser BAŞKARA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  23:18
  Top