TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Öfke Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Feyzullah ALPMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi163 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 592,

* Yayın Tarihi : 29-12-2016 - 21:00 (54 gün önce),

* Ortalama Günde 10.76 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7565 , Kelime Sayısı : 930 , Boyut : 7.39 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN hakkında söyledikleri:
Feyzullah Bey'le çocukluktan gelen korkularım,kabuslarım ve kaybetme korkumun günlük hayatımı etkilemeye başlaması ile tavsiyeediyorum.com da yaptığım araştırma sonucu tanıştım.Yıllardır başetmekte zorlandığım,sık sık psikiyatrist ziyaretleri ve ilaçlarla kurtulmaya çalıştığım çocukluk travmalarımın bugüne olan yankılarıyla başetmemde ciddi katkısı oldu.Artık çok nadir kabus görüyorum ve korkularımı kontrol altında tutabiliyorum.Kendimi tanımamda,geçmişimle beraber yaşamayı öğrenmemde,korkularımı ve negatif tutumlarımı yönetebilmeyi başarmamdaki yol göstericiliğinden dolayı çok teşekkür ederim... [DEVAMI..]
(Serpil Kxx, Danışan, 25-10-2016)

Bu site üzerinden ulaştım kendisine. Yaşadığım bir travmayı aşmak için Feyzullah Bey'e danıştım. Önemli yerlerde kilit sorular soruyor ve sorgulamanızı, olaylara yukarıdan bakmanızı sağlıyor. Seanslar sırasında yargılayıcı ya da sorgulayıcı tavır takınıyor ve meseleyi kendi başınıza çözmenize yardım ediyor. Ne çok arkadaş canlısı, ne de çok uzak, danışanına karşı durması gerektiği yerde duruyor. Kendisine teşekkür ederim. Kısa sürede toparladım ve hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum.
(S.E, Danışan, 24-10-2016)

Feyzullah hoca ile cok zor bir donemde destek aldim, gecmisime inip problemlerimin kok nedenini bulmamda cok yardimlari oldu.

Esimle aramdaki problemleri cozmemde ve evliligimi kurtarmamda emegi cok buyuk.
Genel olarak kendisi ile cok rahat konusabildim ve hic bir zaman beni yargilamadi, yaptigi pratik aktivitelerle kendimi daha iyi tanimami sagladi.
Onersigi kitaplar ve hayatimda yapmami istedigi degisiklikler buyuk etki yaratti.

Kendisini psikolojik destege ihtiyac duyan herkese oneriyorum.

(Leyla Axx, Danışan, 23-10-2016)

Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Öfke Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Olumlu ve olumsuz sonuçları olan doğal bir duygudur öfke. Kontrol edilebilir ve yaşanması gerekir. Genel olarak algılanan olumsuz düşüncelerin aksine oldukça olumlu yönleri de vardır öfkenin; enerji verir, motive eder, zorlanılan zamanlarda duygularımızı ifade etmemizi sağlar, kendimizi tehlike durumlarında korumamızı sağlar.
Öfkeye eşlik eden bir çok duygu vardır; kızgınlık, hiddet, intikam, düşmanlık, kaygı, nefret, kin v.b. gibi.
Bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de öfkenin kesinlikle saldırganlık olmadığıdır. Saldırganlık bir davranış, öfke ise bir duygu ifadesidir.
Dünyaya geldiğinde insanın belki de ilk tanıştığı duygudur öfke. Cennet olan ana rahminden kaotik bir dünyaya atılmıştır. Öfkelenir ve öfkesini ağlama davranışıyla ifade eder. İstediği sevgiyi, anne memesini, sevgisini ve sıcaklığını alarak yatışır. Öfkesi de kontrol altına alınmış olur. Kötü hissettiği için, karnı aç olduğu için, ilgi ihtiyacı olduğu için, altına kakasını yaptığından dolayı rahatsız olduğu için her defasında agresyonu dışa vurur zararsız bir şekilde sadece ağlayarak ve ihtiyacı giderildiğinde yatışarak hemostasisi dengeye gelir. Yani bebekken aslında içgüdüsel olarak biliriz duygularımızı kontrol etmeyi. Sadece öfke değil her açıdan nettir insan yavrusu. Sevdiğine seviyorum, sevmediğine sevmiyorum der. Hiçbir sahtelik yoktur. Gerçek kendiliğiyle hareket eder. Sonradan ebeveynlerinin yaklaşımlarıyla öğrenir yetiştiği çevrede, duygularını gizlemeyi, ilkel bir şekilde yansıtmayı, ilkel savunmaları, bilişsel çarpıtmaları, olumsuz temel inançları, davranış bozukluklarını…

Uzun Süreli (Kronik) Öfke
Nedeni geçmişte ki olumsuz yaşantılara, travmalara, bilinçdışı çatışmalara dayanan derinde hissedilen öfkeye neden olan ikincil duygulara dokunulan durumlarda ortaya çıkar. Bu öfkeye sahip kişiler genelde çok gergin ve mutsuz olurlar. İçte patlamaya hazır bir volkan vardır. Bu öfke doğru şekilde deşarj edilmediğinde farklı psikosomatik rahatsızlıklar, davranış bozuklukları gibi belirtilerle insanın yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Örneğin; sürekli baş ve kas ağrıları, cilt sorunları, madde bağımlılığı, huzursuzluk, acelecilik, saldırganlık, alkolizm gibi.
Belli durumlarda ve tetikleyicilerde ortaya çıkan kronik öfke; bazen bir kırılma ve incinme hissedildiğinde, yetersizlik ve değersizlik duyguları hissedildiğinde ortaya çıkabilir. Bazen de kaybetme korkusu, yalnızlık korkusu gibi dayanılması zor duygular hissedildiğinde kendini gösterir öfke. Bazen ise sömürülme, kullanılma, haksızlığa uğrama gibi durumlarda, otoriteye ve otoriter tutumlara karşı da öfke çıkar ortaya.
İnsanların birçoğu öfkeyi çok yoğun yaşar ve çözümlenememiş alttaki ikincil duygulara sıkı sıkı tutunurlar. Öfkeye eşlik eden suçluluk, pişmanlık, utanma, kaygı gibi diğer duygulardan ayırmak, geçmişten gelen öfke kaynaklarını kurutmak yaşam kalitesini artıracaktır. Öfkenin kaynağını ortadan kaldırmayı başarmak için buzdağının altındaki temel duyguların anlaşılması gerekir.

Uzun süreli kronik öfkeye sahip kişilerin mutlaka bir uzmandan destek alması gerekir. Çünkü bu öfke bir kurt gibi içten içe kemirir insanı, yakar kor eder olumlu bütün duyguları. Psikoterapi sürecinde çalışılarak öfkenin nedenlerinin anlaşılması, geçmiş hesapların halledilmesi, deşarjının sağlanması gerekir.

Kısa Süreli Öfke
Bazı durumlarda ortaya çıkan, sık karşılaştığımız öfke türüdür. Örneğin; isteklerimiz olmadığında, beklemediğimiz bir sonuçla karşılaştığımızda, beklentilerimiz gerçekleşmediğinde, anlaşılmadığımızı hissettiğimizde, tehdit aldığımızda, kendimizi çıkmazda hissettiğimizde, kişiliğimize saldırıldığında, önemlilerimize saldırıldığında ortaya çıkar.
Ortaya çıkan öfkeyi; içe yöneltebilir, dışa vurabilir(saldırganlık) veya kontrol edebiliriz.
Öfkeyi içe yönelttiğimizde bir çok ruhsal ve fiziksel sorunlarla karşılaşabiliriz. Çünkü halledilmeyen, işlemlenmeyen bütün duygular, bir şekilde kendini farklı sorunlar şeklinde ifade etmeye çalışır.

Öfke Anındaki Fizyolojik Tepkiler
Öfke anında verilen fizyolojik tepkiler; kalbin hızla atması, kan şekerinin yükselmesi, yüzün öfkeden kızarması, göz bebeklerinin büyümesi, sık sık ve zor nefes alma, psikosomatik rahatsizliklar (baş ağrisi, kas ağrilari, sirt, boyun ağriları), bağırmak ve yumrukların sıkılması.

Öfke Anındaki Zihinsel Tepkiler

Öfke anındaki zihinsel tepkiler; konsantrasyon bozukluğu, performansta azalma, unutkanlık, uykusuzluk ve dikkatsizliktir.

Öfkenin Kontrolü

Öfke kontrolünde temel amaç; saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen, kişinin kendisine ve çevresine zarar vermeyecek şekilde duygusunu ifade becerisi kazanmasıdır.
Öfke kontrolü için pek çok yöntem vardır. Doğru yöntem kişiden kişiye değişebilir. Bireyin kişilik özelliği, yaşam tarzına uygun olanın seçilmesi etkili sonuca ulaştırır. Öfke anında yapılabilecekler:
Tepki vermeden önce durma; öfke anında ilk verilecek tepki sözlü ya da fiziksel tepkilerdir. Birkaç saniye durmayı başarmak tepkiyi önleyecektir. Bunun için birden ona kadar sayılabilir.
Çevrenizi değiştirmek, uzaklaşmak; öfkelendiğiniz ortamdan farklı bir yere gitmek duygu olarak ta sizi sakinleştirebilir.
Gevşeme; derin nefesler alarak, kaslarınızı kasıp bırakarak bedeninizi gevşetebilirsiniz. Bu şekilde öfke anında kasılan, gerilen beden gevşediğinde öfke de azalır.
Müzik dinlemek; sakinleştirici etkisi olan klasik ya da eğlenceli müzikler dinlemek daha pozitif bir duyguya geçişi sağlar.
Düşüncelerimizi değiştirme; öfkeye neden olan genelde zihnimizden geçen düşünce bozuklukları, bilişsel çarpıtmalardır. Zihnimizden geçen düşünceleri düzene koymak, kendimizi gerçekliğe çekmek yada olumlu düşünmek rahatlatır.
Öfkeniz üzerine konuşmak: öfkeniz üzerine biriyle konuşmanız, duygu ve düşüncelerinizi ifade etmeniz sizi rahatlatacaktır.
Problemi çözme: öfkeye neden olan problem konusunda çözüme ulaşmak öfkenin nedenini ortadan kaldıracağı için rahatlatır.
Mizah; öfke anında şaka yapmak, negatiften pozitife geçişi sağlayacaktır.
Daha iyi bir iletişim: Öfkeli olduğunuzu ya da öfkenize neden olan duygunuzu ifade etmelisiniz. İletişim becerilerimizi güçlendirerek, öfkeye neden olan durumlarla çok daha kolay baş edilebilirsiniz.
4D Kuralı: Dur- Düşün-Duygunu bak- Davran. Öfke anında tepki vermeden durma, nedenini düşünme, ne hissettiğini anlama ondan sonra hareket etme.

Öfkeyle başetme de kullanılan yanlış yollar:

Öfkeyi yok saymak; yok saymak ortadan kaldırmayacaktır.
Öfkeyi başkasına aktarmak (yansıtmak); başkasına haksızlık yapmanıza ve ilişkilerinizi bozmanıza neden olacaktır.
Öfkeyi saldırganca ortaya koymak; fiziksel ve hukuki olarak size zarar verecektir.
Öfkeyi kendine yöneltmek; fiziksel ve ruhsal olarak size zarar verecektir.

Öfkeli birine karşı ne yapılmalı?
Normal bir duygu olduğunu kabul edin
Gereksinimleri karşılanmamışlar saldırmaya hazırdır
Öfke yaşayan birinin konuşmasına izin verin
Öfke anında öfkeli bireyin dikkatini başka yerlere çekin.
Kızgın ve öfkeli birey uygun davranamaz. Yanlış anlar, iletişimi güçtür.
Böyle durumlarda;
a. Dinleme becerisini kullanın. Önce duygusuna eşlik edin
b. Israrcı olmayın, sakin davranın.
c. Sakin olun, “uygunsan dinlemeye hazırım” mesajını verin.
d. Az ve öz konuşun.
Eğer bir öneriniz varsa hemen verin.
Öfkeye eşlik eden duyguyu bulup yansıtın..“ kızmışsın.. v.b..”
Eğer siz sorunun bir parçasıysanız kabul edin. Paylaşılmadığı sürece çözüm güçleşir.
Olumlu davranışları vurgulayın.
Bireyin enerjisini sevdiği bir aktiviteye yönlendirin.
Her zaman O’na yardım etmeye hazır olduğunuzu iletin, böylece öfke kontrolü kolaylaşır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Öfke Nedir? Nasıl Kontrol Edilir? ile İlgili Kavramlar : öfke, öfke kontrolü, öfke yönetimi, öfke nedir
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Öfke Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:12
  Top