TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Özür Dileme ve Bağışlama

Kemal TUNCER Fotoğraf
Psk.Dnş.Kemal TUNCER
Denizli
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi58 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 49 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 253,

* Yayın Tarihi : 05-01-2017 - 13:05 (48 gün önce),

* Ortalama Günde 5.27 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4161 , Kelime Sayısı : 456 , Boyut : 4.06 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Kemal TUNCER hakkında söyledikleri:
Değerli Kemal hocam ile, ölüm gerçeğini yaşamam ve öğrenmemin takdir edildiği döneminde, yakınımın kendisinden yardım almasıyla tanıştım. Böylesine zor bir süreci yakınım ve ailesi ilaç tedavisi almadan, Kemal beyin seanslarıyla olabileceğinin en iyi seviyesinde süreci yaşadılar.
Kemal beyin başarısını en yakınlarımda gördükten sonra, kendi yaşamımla ilgili köklü sorunlar için doğru adresin Kemal bey olduğuna karar verdim. Evliliğimle ilgili ciddi sorunlarım vardı. Uzun bir süre bu sorunları eşim ben ve çocuğum yaşadık, eşim ve ben sorunlarımızı çözemedik. Kemal beyle tanışmadan öncesine k... [DEVAMI..]

(Ayşe, Danışan, 11-02-2016)

Duygu ve düşüncelerinizden dolayı yargılanmadan, güvenli bir ortam içinde problemlerinizi inceleyerek profesyonel bir destek almak isterseniz kesinlikle Kemal bey'i tavsiye ederim.Bende bir yakınımın tavsiyesi üzerine gitmeye başladım ve çok memnunum içtenliği ve sıcak kanlılığı samimi oluşu ilk seansta bile kendinize çok yakın bir arkadaşınızla dertleşiyor gibi hissettiriyor aldığı eğitimi,mesleğindeki başarısı en önemlisi de işini çok severek yapması zaten size olumlu bir şekilde yansıyor.İçinize dert olmuş her ne sorununuz var ise bunu rahatlıkla anlatabilir ve nasıl bir yol izlemeniz konus... [DEVAMI..]
(B.Ç, Danışan, 11-02-2016)

Psk.Dnş.Kemal TUNCER Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Özür Dileme ve Bağışlama

ÖZÜR DİLEME VE BAĞIŞLAMA..L.Sterne;''Yalnızca cesur insanlar nasıl bağışlayacaklarını bilirler.Bir korkak asla bağışlamaz,bu onun doğasında yoktur'' der.Gerçekten bağışlama,affetme her yiğidin harcı değildir.Ama bağışlayıcılık olmadan hayat sürekli bir kırgınlık,öfke ve intikam döngüsüyle ilerler.Çoğumuz özür dilemeye karşı bir dirence sahibiz.Özür dilediğimizde,yanlış bir şey yaptığımızı kabul etmiş oluyoruz diye düşünüyoruz.Doğal olarak,biri bizi üzen bir şey yaptığında,yüzümüzü asar ve bizden özür dilemesini bekleriz.O özür dilemedikçe,psikolojik ve duygusal ateşimiz daha da harlanır.Bizi üzen kişiye karşı tavır ve davranışlarımız büyük olasılıkla yanlış bir şey yaptıklarını hissetmelerini sağlayacak ve hatalarının bedelini ödetecek şekilde tasarlarız.Burda fark etmemiz gereken kendimiz özür dilemediğimizde,aynı kötü gidişatı partnerimizle olan ilişkimizde oluşturduğumuzu anlamaktır.Çünkü bu ilişkinin temeline zarar verir.Özür dilemek için çok beklersek,özür dilediğimizde bile karşı taraf özrümüzü kabul etmek veya taviz vermek istemeyebilir.Esasen tüm bunların sebebi özgüven eksikliğimize dayanır.

İlişkilerimizde bağışlama ya da bağışlanma ihtiyacı bir çok şekilde olabilir.Ama her ilişkiyi sanki duvara toslanmış gibi hissettiren en önemli sebep sadakatsizliktir.Bu ,içimizdeki en derin ve savunmasız güvensizliklerimizi ortaya çıkarır çünkü.Tam da bu yüzden çoğu kişi,sadakatsizliğin yol açtığı duygulara en olmayacak şekillerde tepki verir.Böyle durumlarda ilişkimizi kurtarmak istiyorsak,hem kendimizde hem de partnerimizde bir güven hissini yeniden tesis etmek gerekir.Kaybolan güveni ve iyi niyeti geri getirmeliyiz.Bunu yapmak için de mutlaka duygularımızı değiştirmek gerekir.Kötü duyguları silmek mümkün değildir ve unutmayalım direndiğimiz şey üzerimize gelmeye devam eder.Peki ne yapacağız o zaman?Süreci başlatmanın en iyi yolu ''özür''ve ''bağışlayıcılık''tır.Bağışlamak bize,anlayış ve hoşgörüyle olumsuz duygularımızın etkinliğini yok etme şansı verir.Affetmek,bize acı veren olumsuz düşünceleri bir kenara koyma ve onları güçlendirmekten vazgeçme şansı verir.İnsan fıtratı gereği sevgi dolu ve merhametlidir.Geçmişin yaralarını sürekli taze tutmak doğamıza uygun bir davranış değildir zaten.Geçmişin sıkıntılarından kurtulduğumuz anda özgürleşiriz.Bunun getirdiği huzuru başka bir şeyde bulmak çok zordur.Çoğu insan,bağışlayıcılığın,affettiğimiz kişi için bir lütuf olduğunu düşünür.Esasında esas fayda bağışlayan insanadır.Bu aslında,affeden kişiyi huzura kavuşturduğundan,insanın kendine yaptığı büyük bir iyiliktir.Bu yüzden bağışlayıcılığın illa karşımızdaki kişiye ifade edilmesi de zaruri değildir.Gerçek bağışlama sözlerde değil kalpte gerçekleşir çünkü.Hem seni seviyorum deyip hem de kin beslemeye devam etmek anlamsızdır.Evet zordur ama muhteşem bir kazanımdır bağışlayıcılık.Gandhi;''Zayıf insan asla bağışlayamaz.Bağışlayıcılık güçlü insanlara özeldir''diyerek kişinin affedemediğinde öncelikle kendi içine bakması gerekliliğini güzel bir şekilde özetlemiştir.Şunu hiçbir zaman unutmayalım;eşinize sevgi,merhamet,hürmet,anlayış,hoşgörü,ahde vefa gibi anlamlı bir ilişkiyi oluşturan hangi erdemi sunarsanız karşıdan da aynı şeyleri aldığınız görürsünüz.Bağışlayarak yani vererek cömertliğin tadını da fazlasıyla almış oluruz.Olumsuz duygularınızın yerini olumlu duyguların alması ne büyük saadet!!!

Bağışlayarak bir sözleşmenin altına imza atmış oluruz.''Affediyorum ve bu kararımla birlikte eşime karşı onu kıracak,zarar verecek,bedel ödetmeye çalışacak davranışlarımdan uzak olacağım.Haklı omanın değil mutlu olmanın keyfine varacağım.Ona güven verecek,huzurlu olmasını sağlayacağım.Çünkü ilişkimiz önemli ve değerli''diyerek ve bunun doğrultusunda tutarlı davranışlar sergileyerek ilişkinizi çok daha iyi bir konuma getirebilirsiniz.

Her ilişkinin düzenlenebilir olduğunu unutmayalım.Yeter ki kişilerde devam isteği,inancı,umudu olsun.Ne yaşanırsa yaşansın tekrardan yeni ve taze bir başlangıç yapmak mümkündür.M.Luther King;''Sınırlı hayal kırıklıklarını kabul etmeli,ama sonsuz umudu asla yitirmemeliyiz''der...

Mutlu ilişkiler,mutlu aileleri,mutlu aileler de mutlu toplumları oluşturur.Sevgiyle kalın..

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Özür Dileme ve Bağışlama ile İlgili Kavramlar : özür dileme, bağışlama, bağışlamanın önemi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Özür Dileme ve Bağışlama" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Kemal TUNCER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:17
  Top