TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Cinsel Sorunların Nedenleri

Feyzullah ALPMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi163 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 251,

* Yayın Tarihi : 07-01-2017 - 10:46 (47 gün önce),

* Ortalama Günde 5.23 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6886 , Kelime Sayısı : 797 , Boyut : 6.72 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN hakkında söyledikleri:
Feyzullah Bey'le çocukluktan gelen korkularım,kabuslarım ve kaybetme korkumun günlük hayatımı etkilemeye başlaması ile tavsiyeediyorum.com da yaptığım araştırma sonucu tanıştım.Yıllardır başetmekte zorlandığım,sık sık psikiyatrist ziyaretleri ve ilaçlarla kurtulmaya çalıştığım çocukluk travmalarımın bugüne olan yankılarıyla başetmemde ciddi katkısı oldu.Artık çok nadir kabus görüyorum ve korkularımı kontrol altında tutabiliyorum.Kendimi tanımamda,geçmişimle beraber yaşamayı öğrenmemde,korkularımı ve negatif tutumlarımı yönetebilmeyi başarmamdaki yol göstericiliğinden dolayı çok teşekkür ederim... [DEVAMI..]
(Serpil Kxx, Danışan, 25-10-2016)

Bu site üzerinden ulaştım kendisine. Yaşadığım bir travmayı aşmak için Feyzullah Bey'e danıştım. Önemli yerlerde kilit sorular soruyor ve sorgulamanızı, olaylara yukarıdan bakmanızı sağlıyor. Seanslar sırasında yargılayıcı ya da sorgulayıcı tavır takınıyor ve meseleyi kendi başınıza çözmenize yardım ediyor. Ne çok arkadaş canlısı, ne de çok uzak, danışanına karşı durması gerektiği yerde duruyor. Kendisine teşekkür ederim. Kısa sürede toparladım ve hayatıma kaldığım yerden devam ediyorum.
(S.E, Danışan, 24-10-2016)

Feyzullah hoca ile cok zor bir donemde destek aldim, gecmisime inip problemlerimin kok nedenini bulmamda cok yardimlari oldu.

Esimle aramdaki problemleri cozmemde ve evliligimi kurtarmamda emegi cok buyuk.
Genel olarak kendisi ile cok rahat konusabildim ve hic bir zaman beni yargilamadi, yaptigi pratik aktivitelerle kendimi daha iyi tanimami sagladi.
Onersigi kitaplar ve hayatimda yapmami istedigi degisiklikler buyuk etki yaratti.

Kendisini psikolojik destege ihtiyac duyan herkese oneriyorum.

(Leyla Axx, Danışan, 23-10-2016)

Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Cinsel Sorunların Nedenleri

Cinsel işlev bozukluklarının psikolojik nedenlerine ilişkin günümüze kadar çeşitli görüşlerde bulunulmuştur. Bu yaklaşımlar geleneksel ve modern yaklaşımlar olmak üzere iki grupta toplanmıştır.

Geleneksel yaklaşımlar, psikanalitik ve davranışçı yaklaşım olarak iki grupta değerlendirilmektedir.

Psikanalitik yaklaşıma göre, cinsel işlev bozuklukları bilinçaltı çatışmalara bağlı olarak gelişmekte olup bu çatışmaların temelinde ise erken çocukluk yaşantıları, psikoseksüel gelişim dönemlerinde bir aksaklık oluşması, oedipus kompleksi, kastrasyon anksiyetesi ya da penis kıskançlığı gibi nedenlerin yer aldığı düşünülmektedir.
Davranışçı yaklaşıma göre ise tüm davranışlar gibi cinselliğin ve cinsel davranışların da öğrenildiği ve dolayısı ile cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel uyarılara yanlış tepkiler vermeyi öğrendikleri görüşü esas alınmaktadır.
Modern yaklaşımların temeli Masters ve Johnson tarafından atılmış olup bu yaklaşıma göre cinsel işlev bozukluklarına yol açan birçok neden bulunmaktadır.
Geleneksel yaklaşımların öne sürdüğü psikoseksüel gelişim aşamalarındaki aksaklıklar ve yanlış öğrenilmiş davranışların yanı sıra modern yaklaşım cinsel işlev bozukluklarının nedenleri arasında eşler arasındaki ilişkinin ve cinsel bilgi eksikliğinin de önemli bir rol oynadığına vurgu yapmaktadır.
Cinsel işlev bozukluklarının nedenlerine ilişkin yapılan araştırmalara göre eksik ya da yanlış cinsel bilgi, geleneksel ve tutucu yetiştirilme biçimi, çocukluk yaşantıları ve aile ortamı, eşler arasındaki uyumsuzluk ve iletişim sorunları, başka bir cinsel sorunun bulunması, başka bir psikolojik sorunun bulunması ve beden imgesi gibi faktörlerin önemli bir role sahip oldukları saptanmıştır. Sadock (2007) da ilişki sorunlarının önemini belirtmiş ve cinsel işlev bozukluklarının ilişki sorunlarına yol açabildiğini ve aynı zamanda cinsel işlev bozukluklarının ilişki sorunlarından kaynaklanabildiğini, bu hastalarda genellikle cinsel performans ile ilgili bir yetersizlik ya da utanma duygusu geliştiğini vurgulamıştır. Cinsel işlev bozukluğu biyolojik sorunların, kişinin içsel çatışmalarının, kişilerarası zorlukların ya da bunların birleşiminin sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.
Cinsel işlev bozukluklarına yol açan etkenler belirtildiği gibi çok faktörlü olup etkenler arasında da karmaşık bir ilişki söz konusudur. Bu etkenler genel olarak fiziksel ve psikolojik faktörler olarak ikiye ayrılarak tanımlanmakta olup psikolojik faktörler de yatkınlık yaratıcı, başlatıcı ve devam ettirici faktörler olmak üzere üç grupta tanımlanmaktadır (Tuğrul, 1998).

Cinsel İşlev Bozukluklarının Psikolojik Nedenleri

Yatkınlık Yaratıcı Etkenler:
Yetiştirilme tarzı,
Bozuk aile ilişkileri,
Yetersiz ya da yanlış
cinsel bilgiler,
Travma tik cinsel
deneyim,
Psikoseksüel roldeki
güvensizlik,
İntrapsisik dinamik
nedenler…

Başlatıcı Etkenler:
Hamilelik ve doğu,
Esler arasındaki genel ilişki bozukluğ,
Aldatılma,
Gerçekdışı beklentiler,
Partnerdeki cinsel işlev
bozukluğu,
Rastlantısal başarısızlık,
Organik hastalıklara
reaksiyon,
Yaşlanma,
Depresyon ve anksiyete,
Travma tik cinsel deneyimler

Devam Ettirici Etkenler:
Performas anksiyetesi,
Başarısızlık korkusu,
Suçluluk duygusu,
Partnerler arasında çekicilik kaybı,
Genel ilişkideki uyumsuzluk,
Yakınlık korkusu,
Bozuk kendilik algısı,
Yetersiz cinsel bilgi,
Cinsel mitler,
Kısıtlı önsevişme,
Psikolojik rahatsızlıklar,
Kendini yetersiz tanıma

Cinsel işlev bozukluğu hangi nedenle başlamış olursa olsun sürdürücü etkenlerin devreye girmesi, sorunun süreğen hale gelmesine neden olabilir. Bedensel ve psikolojik sorunlar, ilaç, alkol ve uyuşturucu madde kullanımları gibi başlatıcı etkenler çözülmedikçe sorunu sürdürücü etkenlere dönüştürebilirler.
Freud’a göre, oedipus kompleksi başarıyla çözülmezse, erişkin birey cinsel deneyimlerinde eski yasak sevgi isteklerinin yarattığı suçluluk duygularını ve anksiyeteyi yeniden yaşamakta ve bu olumsuz duygulanımdan kurtulmak için cinsel hazdan ve işlevsellikten vazgeçmektedir. Daha çok erektil bozuklukları açıklamakta kullanılan bu kavramsal yapıda, cinsel işlev bozukluğu olumsuz duygulanımların, özellikle anksiyetenin ortaya çıkmasına karşı geliştirilen nevrotik bir savunma olarak anlaşılabilir.
Cinsel işlev bozukluklarının gelişiminde farklı bir görüş de öğrenilmiş fiziksel-cinsel sorunları temel almaktadır. Cinsel işlev bozukluklarının davranışsal boyutu, küçük yaşlarda travma ya da acı ile beraber edinilen bir cinsel deneyime dayanmaktadır. Bu düşünceye göre, küçük yaşta tacize uğrama, ileri yaşlardaki cinsel işlev bozukluklarının hazırlayıcısı olabilmektedir. Özellikle kadınlarda taciz ileri yaşlardaki cinsel işlev bozukluklarının önemli nedenlerinden biridir. Ancak erkekler için aynı şey söylenemez. Burada cinsel işlev bozukluğunun bilgi eksikliğinden köken aldığı, bu nedenle tedavi de ilk basamakta; cinsel yaşantıya yönelik bilgi eksikliğini ortadan kaldırmaya yönelik olmaktadır.
Masters ve Johnson’a göre, böyle bir bozukluğun oluşması için mutlaka travmatik bir deneyimin gerçekleşmesi şart değildir. Suçluluk duygusu ve yakalanma korkusu içinde yapılan mastürbasyon da aynı etkileri gösterebilmektedir.
Masters, Johnson(1970) ve Kaplan (1974), çalışmalarında cinsel işlev bozukluğu olan çiftlerde görülen performans anksiyetesini tanımlamışlardır. Araştırmacılar, sağlıklı ve cinsel işlev bozukluğu olan erkeklerin anksiyete yaratabilecek durumlara farklı tepkiler verdiklerini saptamışlardır. Sağlıklı erkeklerde anksiyete cinsel isteği artırmakta, fakat cinsel işlev bozukluğu olanlarda cinsel isteğin önüne geçmektedir. Bu ayrım kadınlarda görülememiştir. Buradan; erkek ve kadınlardaki cinsel işlev bozuklukları farklı bilişsel temellere dayandığı sonucu çıkarılabilir.
Cinsel işlev bozuklukları nedeni kişiye göre değiştiği için, kişinin geçmiş yaşam öyküsünün yetkin bir uzman tarafından ayrıntılı alınması, mevcut şartlar ve ilişki faktörüyle birlikte değerlendirilip analiz edilmesi tedavi sürecini kolaylaştırır.

Feyzullah ALPMAN
Uzm. Klinik Psikolog-Psikoterapist

Kaynaklar:
• Kaplan, H.S.: The New Sex Therapy: Active Treatment of Sexual Dysfunctions. New York, Brunner/Mazel, 1974.
• Masters, W.H., Johnson, V.E.: Human Sexual Response. Boston, Little Brown Co, 189-191, 1966.
• Clayton, A.H.: Recognition and Assessment of Sexual Dysfunction Associated with Depression. J. Clin. Psychiatry, 62(3):5-7, 2001.
• Aydın, H., Cinsellik ve cinsel işlev. Psikiyatri Temel Kitabı, Hekimler Yayın Birliği, Ankara; Bölüm 41(605- 615) , 1998.

• Tuğrul C. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde bilişsel– davranışçı terapi yaklaşımı. Savaşır I, Boyacıoğlu G, Kabakçı E, Ed. Bilişsel davranışçı terapiler. 2. Baskı. Ankara: Türk Psikologlar Derneği Yayınları; 1998. S.157-83.

• Metz me, Epstein N. Assessing the role of relations hip conflict in sexual dysfunction. J sex and marital therapy 2002;28:139-64.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Cinsel Sorunların Nedenleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Feyzullah ALPMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:54
  Top