TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme

Güler ENGİN Fotoğraf
Dyt.Güler ENGİN
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi34 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 15 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 204,

* Yayın Tarihi : 09-01-2017 - 00:16 (48 gün önce),

* Ortalama Günde 4.25 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7237 , Kelime Sayısı : 1037 , Boyut : 7.07 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Güler ENGİN hakkında söyledikleri:
Güler hanim'a kuzenimin tavsiyesi ile gittim. Hamilelik dönemlerinde aldığım kiloları veremiyordum. Değişik diyetisyenlere danıştım. Ancak ya kilo veremedim ya da aç kalarak verdiğim kiloyu kısa süre içerisinde geri aldım. Almanya'da yaşıyorum. Her hafta Güler Hanim ile What's up ile düzenli görüşüyoruz . Ayrıca sorularıma yine What's up mesajları ile kısa sürede yanıt alabiliyorum. Her hafta diyet programım değişiyor. Listedeki malzemeleri Almanya'da rahatlıkla bulabiliyorum. Çalıştığım için özel diyet yemek yapmaya vaktim kalmıyordu. Güler hanım'ın tarifleri ile öğlen ve akşam yemeklerini hı... [DEVAMI..]
(Elif Gxx, Danışan, 29-11-2016)

merhabalar ömrüm boyunca hiç diyetisyene gitmedim son zamanlarda sık sık kilo alıyor olmam beni çok üzüyordu.eşimin kız kardeşi güler hanımla yaklaşık 19 kg kaybetmişti.onun sayesinde ailemizde ismini duydum çünkü hakkında çok olumlu konuşuluyordu.bu sebeple benimde tercihim oldu ve yaklaşık 40 gün önce birlikte diyete başladık şimdiden 6,5 kg kaybettik.6 kg 'ı yağdan 400 gr 'ı sudan olmak üzere. ve inanılmaz inceldiğimi farkediyorum. Aynalarla barışmamı sağladığı için kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.kendisi bahsedildiği gibi çok sevimli çok doğal ve mesleğinde bir o kadar başarılı.bu ... [DEVAMI..]
(arzu yxx, Danışan, 08-11-2016)

Güler hanımı bu siteden buldum. 1.5 aydır gidiyorum ve yaklaşık 7 kilo verdim. nişanıma çok az kaldı.
bu nasıl diyet anlamadım yiyerek kilo veriyorum fazlasıyla doyuyorum. :) bu kadar kolay kilo verebileceğimi hiç zannetmezdim. şimdi aynaya baktığımda kendimi çok daha iyi hissediyorum. kendimi beğeniyorum ve herkeste beni beğeniyor ve farkediyor.

Çok Teşekkür ederim Güler hanım bana olan inancınız ve yüksek enerjinizle beni motive edişiniz benim için çok mühim. Nişanım geldi neredeyse geçecek Düğüne kadar beraber inşallah.

(elif pxx, Danışan, 23-09-2016)

Dyt.Güler ENGİN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme

Mevsimsel beslenme gün geçtikçe hayatımızda ivme kazanıyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık sık kapımızı çaldığı şu günlerde beslenmenin hastalıklardan korunmada ki yararı da su götürmez bir gerçek. Hepinizin aman hastalanmadan şu kışı bir geçirsem dediğini duyar gibi oluyorum . O zaman ne yapmalıyım sorusunun cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kış mevsimi kar kıyamet bizi zorlasa da vücudumuzun sağlıkla çalışması için olanca güzel sebze ve meyvesiyle de hizmetimize verilmiş. Peki vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayarak bağışıklık sistemimizi güçlendirecek kış sebze ve meyveleri hangileri? Bu mevsimin vitamin deposu besinlerinin başında brokoli, ıspanak, karnabahar, pırasa, kereviz, lahana, havuç gelmektedir. Yüksek antioksidan içeriğine sahip bu sebzeler içinde bulunan fitokimyasalların yardımıyla vücudumuz için zararlı olan serbest radikallerle savaşır. Yani diğer besinler yoluyla aldığımız kanserojen maddeleri etkisiz hale getirir. Kış sebzeleri vücudumuzun düzenli çalışması için gerekli olan A, C, E, vitaminlerinden ve demir, kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineral maddelerden de zengindir. Örneğin her gün yenilen orta boy bir kivi günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılar. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim günlük C vitamini ihtiyacımız;

19 yaşından büyük kadınlarda günlük 75 mg
Aynı yaş grubu erkeklerde günlük 90 mg
Sigara kullanıyorsanız +35 mg
Gebelik döneminde 80 – 85 mg
Emzirme döneminde ise 115 – 125 mg a kadar çıkabilir.

C vitamini vücuda alınan demirin emilimini iki kat arttırır. Ispanak yıllarca Temel Reis gözünden şaşırtıldığımızın aksine demir içeriği önemsenmeyecek kadar azken C vitamini açısından oldukça zengin bir sebzedir. C vitamini ısıl işlemle etkisiz hale geldiğinden ıspanağı pişirmek yerine salatalar ilave edersek özellikle kırmızı et içeren yemeklerin yanında maksimum biyoyararlanım oluşturmuş oluruz.

E vitamini, antioksidan etkisiyle vücut hücrelerini serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı koruyan diğer bir vitamindir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale getirir.
Ayrıca hücrelerle etkileşime geçerek, vücudun önemli fonksiyonlarının gerçekleşmesine yardımcı olur. Peki E vitamininden zengin besinler hangisidir. Biraz önce de belirttiğimiz üzere ıspanak ve kivi C vitaminin yanında yüksek miktarda E vitamini içermektedir.

Siz de yoğun iş temposu arasında bunları hazırlayamam diyenlerdenseniz yanınıza alacağınız ve ara öğün olarak sağlıkla atıştırabileceğiniz 10 -12 adet badem de E vitamini ihtiyacınızın % 30’unu karşılar. 100 gram badem günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık 1.5 katını karşılar. Çok az miktarda kolesterol ve sodyum içeren bademin diğer besin değerleri ise şu şekilde: 100 gram badem günlük demir ihtiyacının %21’ini, kalsiyum ihtiyacının %26’sını, folat ihtiyacının %12’sini, magnezyum ihtiyacının &67’sini, fosfor ihtiyacının ise %48’ini karşılar. Aynı zamanda potasyum, bakır, çinko, manganez ve selenyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. 100 gr badem 575 kalori içerdiği de unutulmamalıdır.

Kış sebzelerinden bahsederken mevsimin şahı havuçtan bahsetmezsek hatırı sayılır bir vitamin olan vitamin A’ ya haksızlık etmiş oluruz. Yapılan araştırmalar da, havucun, süratle kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, kabızlık giderici, mide ve bağırsağın yakın dostu, safra akıtıcı, karaciğeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebze olduğunu söylüyor. Anemik hastalar , için günde iki kez havucun çiğ olarak yenilmesi bu şekilde tüketim tercih edilmediği durumlarda ise rendelenerek tüketilmesi önerilir. Ancak A vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğundan vitaminin vücutta aktif hale gelebilmesi için bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla karıştırılarak tüketilmesi önerilir.

A vitamini ve bol vitaminleri ile karaciğeri kuvvetlendirdiğini, karaciğer deformasyonel hasarında ise kendi kendini tamir imkanı verdiğini, vücuttaki üre asidi, ürat tuzları, benzeri yorgunluk maddelerini, diğer zehirleri idrarla dışarı attığı yapılan araştırmalarla literatüre dahil olmuştur. Havucun içerdiği A vitamini sayesinde, cilde temizlik ve pembelik verdiğini ve gözlerin sıhhatli kalmasını sağladığını , kalp rahatsızlığı ve damar sertliği olanlara havucun çok fayda verdiğini, her gün yenen bir havucun da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indirdiğini bildiriyor.Havuçta bulunan beta-karotenin de gözleri, yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Havuç, düzenli olarak yenildiğinde, sigara içen kişileri de içermek üzere, bedenin akciğer kanserine yakalanma riskini oldukça indirgemektedir. Ayrıca havucu sık ve bol tüketen kişilerin gırtlak, mesane (idrar kesesi), rahmin boyun bölümü, kalın bağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riskinin %50 oranında; menopoz döneminin sonrasını yaşayan kadınlarda, göğüs kanserlerine yakalanma riskini %20 oranında azaldığı yapılan araştırmalar sonucunda saptanmıştır

100 gr. taze havucun içerdiği önemli besin değerleri şunlardır:
30-42 kalori; 1,1 gr. protein; 9,7 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; l gr. lif; 36 mgr. fosfor; 37 mgr. kalsiyum; 0,7 mgr. demir; 47 mgr. sodyum; 341 mgr. potasyum: 23 mgr. magnezyum; 8.115-11.000 IU A vitamini: 0,06 mgr. B1 vitamini; 0,05 mgr. B2 vitamini; 0.6 mgr. B3 vitamini: 0.15 mgr. B6 vitamini: 7,6 mcgr. folik asit: 6-8 mgr. C vitamini ve 0,6 mgr. E vitamini..

Diğer kış sebzelerinden de kısaca bahsetmek gerekirse, kereviz içeriğinde bulundurduğu fitalid adlı madde sayesinde stres hormonunu azaltırken, karnabahar idrar yolları enfeksiyonları için bulunmaz bir nimettir. Bütün bu sebze ve meyvelerin vitamin ve mineral içeriği yanında içerdiği yoğun posa bağırsaktaki zararlı mikroorganizmaların yaptığı tahribatı da önleyerek kabızlığı giderir.

Yazdığımız makale üzerinde bir özet planlaması yapacak olursak kış meyveleri ve sebzelerinin vücut için faydaları saymakla bitmiyor.Her zaman tüm danışanlarıma da anlattığım gibi açlığımızı abur cubur tüketerek bastırmak yerine yeterli ve dengeli beslenerek tüm sebze ve meyveleri kullanalım ki vücudumuzu hem bağışıklık adına korumuş olalım hem de gereksiz kalori alımını önlemiş olalım.Tabi ki unutmamız gereken bir ek daha; bu yazımızdan sonra meyve ve sebzeleri beslenmemiz de bir kat daha fazla ağırlık veriyoruz fakat tüm meyve sebzeleri mevsimine göre tüketmeyi ihmal etmiyoruz!!:))

önem arz eden meyve ve sebzeleri detaylı anlatımını yapmış olsam da kış meyve sebzeleri bu kadarla kalmıyor.Bilinçli ve mevsiminde beslenmek adına daha net bilgiye ulaşmak adına bir ek de kış meyve ve sebzelerinin tümü için ayırıyorum;

KIŞ SEBZELERİ:
Bal kabağı
Brokoli
Brüksel lahanası
Havuç
Ispanak
Kabak
Karalahana
Kereviz
Kırmızı ve sarı soğan
Lahana
Marul
Mantar
Maydonoz
Tere
Turp
Sarımsak
Patates

KIŞ MEYVELERİ:
Armut
Ayva
Greyfurt
Kivi
Elma
Mandalina
Nar
Portakal

Ulu önder Mustafa Kema’lin güzel özdeyişiyle yazıma son verirken sağlıklı beslenmenin en yakın arkadaşını düzenli fiziksel aktivite olduğu gerçeğini göz ardı etmememiz gerektiğini de hatırlatmak isterim.
Sağlıcakla Kalın
Dyt Güler Engin

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kış Sebzeleriyle Sağlıklı Beslenme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Güler ENGİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Nasıl Kolay Kilo Alabilirim , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  06:20
  Top