TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kaygı Bozuklukları ve Düşünce Hataları

Gülçin DÖNMEZ FİDAN Fotoğraf
Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN
Bursa
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi22 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 38 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 335,

* Yayın Tarihi : 10-01-2017 - 18:15 (44 gün önce),

* Ortalama Günde 7.44 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7096 , Kelime Sayısı : 1396 , Boyut : 6.93 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN hakkında söyledikleri:
Ödevim için araştırma yaparken internette Gülçin Hanımın web sitesini gördüm ve mesaj atıp ödevim için yardım istedim. Mesaj attığım birçok kişi arasından bana geri dönen tek kişi Gülçin Hanım oldu. Ve çok sevecen bir şekilde yardım istediğim konularda bana fazlasıyla yardımcı oldu, sorularımı içtenlikle yanıtladı. Kendisiyle yüz yüze görüşemesek de çok içten, samimi ve ilgili biri olduğunu hissettim. Yardımları için kendisine çok teşekkür ediyorum..
(Pelin Axx, Arkadaş/Tanıdık, 12-01-2016)

İnternette Bursa'da EMDR terapisti ararken Gülçin hanımın sitesine rastladım ve denemek istedim.Gitmeden önce EMDR'nin tam olarak nasıl işlediğini bilmediğimden endişelerim vardı.Kendisi önce nasıl çalışacağımızı açıkladı.Ben de endişelerimin yersiz olduğunu gördüm.
Gerçekten de uyguladığı seanslardan sonra bana rahatsızlık veren olaylardan eskisi kadar etkilenmediğimi fark ettim.Artık zamanımı daha verimli geçirebiliyorum.Gülçin hanım EMDR ile kısa zamanda büyük işler çıkardı.
Ayrıca kendisi çok içten ve güler yüzlü bir uzman.İletişime geçmekten hiç çekinmenize gerek yok.

(F., Danışan, 13-12-2014)

Bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine Gülçin Hanım'dan destek aldım. Hatta sadece ben değil şu an bir arkadaşım daha Gülçin hanımın danışanı. Kendisi güleryüzlü, konuşkan, pozitif enerjisi olan bir insan. İletişim kurmakta hiç sıkıntı çekmedim. Kendisine rahat bir şekilde problemlerimi anlattım. Olaylara daha farklı ve pozitif açılardan bakmamı sağladı. Büyüttüğüm problemlerin çözümüne yönelik tavsiyeler aldım. Destek almak isteyenlerin tereddüt etmeden başvurmasını tavsiye ederim. Kendisine teşekkür ederim.
(G., Danışan, 06-12-2014)

Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kaygı Bozuklukları ve Düşünce Hataları

KAYGI BOZUKLUKLARI ve DÜŞÜNCE HATALARI

Kaygı, korkudan farklı olarak, nesnesi olmayan, geleceğe yönelik olumsuz düşünce ve beklentilerle ilgili bir duygudurum bozukluğudur. Kaygının temel nedeni zaman zaman yaşanan travmatik olaylardır. Travmalar ise doğal afetlerden tutun da günlük hayatımızda karşılaştığımız kimi olayların etkisiyle ortaya çıkan yaşantılardır.

Travmalarla ve kaygılarla başetmenin en etkili yolu sağlıklı düşünebilmektir. Çözüm odaklı olmak, hayata umutla bakabilmek, hayatta sahip olduğunuz uğraşlarınızın ve sorumluluklarınızın olması ve çevresel destek ile birlikte daha kolay aşılabilir. Fakat yaşanan acılar ve sıkıntılar çoğu kez tek bir olayla sınırlı değildir. Sürekli yaşantımız içinde devam eden, çözümsüz kalan olayların, durumların varlığı az değildir.

Biz insanları bu tür yaşantılara karşı ayakta tutabilecek en önemli mekanizmalardan biri güçlü bir ego'dur. Yani kişinin karşılaştığı, maruz kaldığı sıkıntılar karşısında ne kadar dirençli olabileceği onun kişiliğine, kişisel kaynaklarına ve tabir yerindeyse çözüm odaklı olup olmadığına bağlıdır.

Bizi çözüm odaklı olmaktan uzaklaştıran en önemli sorunların başında gün içerisinde sık sık yaptığımız düşünce hataları gelmektedir. Terapilerde sorunların çözümü ele alınırken işlenen en önemli konulardan biri düşünce hataları yapıp yapmadığımızı incelemektir. Düşünce hataları biz farkında olmadan, bir olay karşısında bizim zihnimize otomatik olarak gelen, hayatımızı zorlaştırdığının farkında olmadığımız düşünce biçimleridir. Size bu makalemde bu 12 düşünce hatasından bahsetmek istiyorum :

1.Aşırı genellemek : Aşırı genellemek, tek bir olaya bakıp, bu olayı bütün sorunların temeli gibi görmektir. Örneğin, yeni bir işe başladık ve başlangıçta kendimizi beceriksiz hissetmemiz doğal iken; “ben zaten hiçbir işi başaramam” şeklinde düşünmek aşırı genellemektir.

2.Ya hep ya hiç şeklinde düşünmek : Ya hep ya hiç şeklinde düşünmek, kutuplaştırmak ; yaşadığımız olayları karşılaştığımız sorunları siyah beyaz şeklinde düşünmek. Bir şeyin ya doğru ya yanlış şeklinde düşünülmesi şeklinde ortaya çıkan düşünce hatası. “Herkes bana değer vermezse mutlu bir insan olamam” “Eğer gerçekten iyi bir piyano çalamayacaksam hiç çalmaya başlamasan daha iyi olur”

3.Olumsuzlukları büyütmek : Karşılaştığımız, yaşadığımız olayların sadece olumsuz ayrıntılara odaklanarak, olumluyu geçersiz kılmak. Yaşanan tek bir olumsuz olaydan tüm olayların olumsuz yanlarını hatırlamak. “Geçen sınavda da başarısız olmuştum zaten” “Geçen sefer de benimle ilgilenmemişti, beni sevmiyor”

4.Olumluyu geçersiz kılmak : Hayatımızda bizi ilgilendiren, bizim başardığımız olumlu olaylarda gerçekleşir. Fakat çoğu kez bunu görmezden geliriz. “Arkadaşım bana yardım etmeseydi ödevimi asla başaramazdım”

5.Karşımızdakinin zihnini okumak : Elimizde hiçbir kanıt yokken, karşımızdakinin ne düşündüğüne tahmin etmek, zihnini okumak gibi bir yanlışa düşeriz zaman zaman, ve buna inanırız. “Benimle ilgilenmiyor, benden sıkıldı” “Ne söyleyeceğini biliyordum, o yüzden hiçbir şey sormadım”

6.Hatalı falcılık yapmak : Gelecekte olacak olaylarla ilgili kötü tahminlerde bulunmak. “Arkadaşlığımız asla o güzel haline geri dönmeyecek”

7.Duygusal mantık yürütmek : Yaşanılan olumsuz duygulardan hareketle durumun olumsuz olacağına karar vermek. Gerçeği somut koşulları hesaba katmadan duygularımızla değerlendirmek. “Notlarım iyi olmasına rağmen kendimi kötü hissediyorum, başarısızım”

8.Me'li ma'lı şeklinde düşünmek : Zaman içinde kendimiz ve diğerleri hakkında belirli kurallar yaratır, daha sonrasında da bunların gerçekten olması gereken kurallarmış gibi benimseriz. Ve karşımıza çıkan her olayda bu kalıp düşüncelere uygun davranırız. “ insan sevdiği insana karşı küskünlük hissetmemelidir”

9.Etiketlemek : Zaman zaman bazı davranışlara bir ad koyup, sonrasında bu kalıplar içinde olayları değerlendirme eğiliminde bulunuruz. “Çok bencil birisi” “Çok hiperaktif, yerinde duramıyor” “Çok tembel birisi”

10.Kişiselleştirmek : Kişi durumdan sorumlu olmasa bile sorumluluğu üzerine alır. Olayın sorumlusunun kendisi olduğunu düşünür. “Hep benim yüzümden, benim uğursuzluğum”

11.Felaketleştirmek : Kişi karşılaştığı olaylar karşısında çözüm olmadığı sürece sonucun hep felaketle sonuçlanacağını düşünür. “arkadaşlığımız sona ererse bu felaket olur, dayanamam”

12.Seçici soyutlama : Olayları tek bir detaya odaklanarak açıklama, durumun daha belirgin diğer özelliklerini ihmal etmektir. “Bütün konuyu bilmeme rağmen sınavdan 90 aldım”

Bu tür düşünce hataları kişinin hayatını zorlaştırdığı gibi çözüm aramak noktasında da kişiyi çaresizliğe sürükler. Çünkü kişi artık tek yönlü düşünmeye başlar ve çözüm bulmak zorlaşır. Terapide yapılan düşünce hatalarını farkedip terkederek, yerine daha etkili düşünce sistemlerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu düşünceler hemen hepimizin aklından otomatik olarak geçer, önemli olan bu düşüncelere saplanıp kalmadan çeşitli, farklı ve kendimizi iyi hissedeceğimiz yönde düşünebilmeyi alışkanlık haline dönüştürmektir.

Düşünce hataları bizi her an etkisi altına aldığında diğer kişilerle olan iletişim kurma biçimimiz de bozulmaya başlar. Sadece kendi varsayımlarımızla düşünmek ve karar vermek iletişim engelidir. Dolayısıyla mutsuz oluruz ve etkisiz hissederiz. Olumsuz iç sesler bizim hayatımızı da olumsuz yönde etkiler.

Olumsuz iç sesler için bir egzersiz :

****1- Olumsuz düşüncenizi tespit edin. Örneğin; “Ben bu sınavı kazanamam” gibi…
****2- O düşünceyi bir sembole dönüştürün. Bir şeye benzetecek olsaydınız bu ne olurdu?
****3- Elinizde bir ses kontrol ayarlayıcısı olduğu düşüncesiyle o düşüncenin sesini mümkün olduğunca kısın.
****4- Sesin geldiği sembolü, ses duyulmayıncaya kadar kendinizden uzaklaştırın.
****5- O sembolle aranızda ses geçirmez bir duvar imajı oluşturun.
****6- O düşüncenin tam tersi olan olumlu bir düşünce oluşturun. Örneğin; “Bu sınavı kazanabilirim, bunun için elimden gelenin en iyisini yapacağım.”
****7- Onu bir sembole dönüştürün.
****8- O düşüncenin sesinin volümünü yükseltin ve kendinize yaklaştırın.*

Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür,
Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür,
Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür,
Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür,
Alışkanlıklarınıza dikat edin, değerlerinize dönüşür,
Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür,
Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür. (alıntı)

Mahatma Gandhi

Psikolog Gülçin Dönmez FİDAN

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Kaygı Bozuklukları ve Düşünce Hataları ile İlgili Kavramlar : kaygı, düşünce, kaygılarımız, kaygı bozuklukları, kaygı bozukluğu, düşünce hataları
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kaygı Bozuklukları ve Düşünce Hataları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Duygularımız da Var… Duygularımız da Burada…
 • Ergenlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
 • Çocuklarla İlgili Sıkça Sorulan Sorular, Ebeveynlere Düşen Görevler
 • Çocukta Öfke Kontrolü
 • Zor Mizaçlı Çocuklar ve Anne Baba Eğitimi
 • Oyun Terapisi
 • Kayıplar ve Yas
 • Emdr Terapi - Acı Anıları Silmek
 • Ergenlerde Kimlik, Arkadaşlık ve Özgüven
 • Liderlik Psikolojisi
 • Travmaların İzleri Silinebilir mi? Mucize Yöntem Emdr Terapi
 • Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü
 • Çocuğunuzun Öğrenmesini Nasıl Kolaylaştırabilirsiniz
 • Kişilik ve Kişiliğin Değerlendirilmesi
 • Özgüven Sahibi Çocuklar
 • Çocuğunuzda İstenen Davranışı Nasıl Arttırırsınız ?
 • Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır
 • Uyum Sorunu Yaşayan Çocuklar
 • Sınav Kaygısı
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:49
  Top