2007'den Bugüne 76,237 Tavsiye, 24,881 Uzman ve 17,105 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Gerçekten Bebek Dostu Hastane mi?
MAKALE #17873 © Yazan Doç.Dr.Güliz ONAT | Yayın Ocak 2017 | 615 Okuyucu
Son zamanlarda emzirme danışmanlığı verdiğim ailelerde “hastanede mama başlandı“ ifadesini o kadar sık duyar oldum ki…

Son zamanlarda emzirme danışmanlığı verdiğim ailelerde “hastanede mama başlandı“ ifadesini o kadar sık duyar oldum ki… Hangi hastanede doğum yaptıklarını sorduğumda, o hastanelerin aslında birer “bebek dostu” hastane olmaları hayretimi daha çok arttırdı. Çünkü bebek dostu hastane ve mama aynı cümlede geçemez bile! Bu yazımda “bebek dostu hastane” nin aslında ne olduğuna deyinmek istiyorum ve aileleri uyarmak amacıyla yazıyorum. Doğum yaptıkları/yapacakları hastaneleri yazımdan sonra uyarmaları faydalı olacaktır.

“Bebek dostu hastane” kavramı, Dünya Sağlık Örgütü ve Unicef’in anne sütünü teşvik etmek amacıyla geliştirdikleri (anne sütü ile beslenmenin 10 adımı) program sonunda, bu adımları uygulayan hastanelere verilen ünvandır. Türkiye’de sayısı bilinmemekle birlikte pek çok ilde bu hastanelerden vardır. Sağlık Bakanlığı 2010 verisine göre 784 hastane bebek dostudur. Hatta bebek dostu İL ünvanları bakanlık tarafından verilir olmuştur (2010 verisi 78 bebek dostu il).

Bebek Dostu Hastaneler Neler Yapmakla Yükümlüdür?

Anne sütü ile beslenmenin 10 adımını uygulamakla sorumludur. 2 yılda bir bakanlık tarafından denetime tabi tutulurlar, bu adımları uygulamadıkları takdirde ünvanları geri alınır. İşte bahsi geçen 10 adım:
1. Anne sütü ile beslenmenin yazılı yöntemleri hastane çalışanlarına düzenli olarak iletilir.
2. Sağlık çalışanları yöntemleri uygulamak üzere bu yeteneklerini geliştirme yönünde eğitilir.
3. Bütün hamile kadınlar anne sütü beslenmesinin uygulaması ve yararları hakkında bilgilendirilir.
4. Annelere doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamaları konusunda yardım verilir.
5. Bebeklerinden ayrılmış olsalar da anneler sütlerinin sürekliliği için ve süt verme konusunda bilgilendirilir.
6. Yeni doğan bebeğe tıpça gerekmediği sürece anne sütünün dışında hiç bir gıda ya da içecek verilmemelidir.
7. Anne ve bebeği 24 saat bir arada tutmaya özen gösterilmelidir.
8. Altı aydan sonra da bebek istediği sürece süt verilmelidir.
9. Anne sütü alan bebeğe emzik verilmemelidir.
10. Sütle beslenmeyi destekleyen gruplar kurup anneler hastane ya da klinikten ayrılırken bu gruplara yönlendirilmelidir
(Kaynak http://www.unicef.org/turkey/ir/_mc2.html).

Burada özellikle 4,5 ve 6. madde kritik önem taşımaktadır. 4. adımla ilgili; doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde emzirmeyi başlatan hastane sayısı maalesef ki az... Son yıllarda doğuma hazırlık sınıflarında ten teması ve doğumdan sonra “bebeği göğsünüze yatırın” mesajı verildiğinden, bu uygulamayı artık talep eden anne sayısı çok şükür ki arttı. Peki ya bu mesajı almayan anneler? O nedenle hep söylerim, mutlaka bir doğuma hazırlık eğitiminden geçmekte fayda var.

Bebeğinden ayrılmak zorunda olan annelerin kaçıcın ilk 6 saat içinde sütleri sağılmaya başlıyor? 5. Adımı da hakkıyla uygulayan hastane sayısı oldukça az.

6. adım...Bebeğe mama verme tıbbi gerekçeleri...Kan şekeri düştü, sarılığı çıktı, annenin sütü gelmedi, annenin sütü çok az, bebek kilo kaybetti, annenin meme ucu içe çökük... Hiç biri aslında mama verme gerekçeleri değil. Ebelik ve hemşirelik bölümünde ders verirken öğrencilerimle birlikte staj zamanlarımızda kan şekeri sınırın altına düşmeden, sarılık değeri sınırı aşılmadan mama verilen vakalara bizzat şahit oldum. Mezun ettiğim öğrenciler ile zaman zaman bir araya geliriz ve hemen çalıştıkları hastanede emzirmeyle ilgili uygulamalarını sorarım ve maalesef bebek dostu hastane olmalarına rağmen mama verme eğilimlerinin yüksek olduğunu görürüm. Üzülerek...

Şimdi annelerin dikkatini şuna çekmek istiyorum: Doğum yaptığınız hastanenin her ne kadar bebek dostu ünvanı varsa da, gerçekte uygulamalarının nasıl olduğuna dikkat ediniz ve doğum yaptığınızda bu 10 adımı onlardan uygulamalarını isteyiniz. Sertifikalı bir emzirme danışmanları var mı? Mama verme tıbbi gerekçeleri neler? Genel olarak doktor, ebe ve hemşirelerin doğum ve emzirme konusundaki yaklaşımları nedir? Bu konuda ne kadar bilgililer, becerikliler? Emzirmede güçlük yaşadığınızda çözüm yaklaşımları nasıl? Özellikle çocuk hekiminin tutumu önem kazanır. Anne sütünü destekleyen bir hekim seçmekte fayda var.

Son olarak, denetimlerin daha sık yapılması ve her geçen gün hakkıyla bu ünvanı alan bebek dostu hastanelerin sayısının artması dileğiyle...
Aşkla besle,
Güliz
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Gerçekten Bebek Dostu Hastane mi?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Güliz ONAT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Güliz ONAT'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Güliz ONAT Fotoğraf
Doç.Dr.Güliz ONAT
İstanbul
Doğum Ve Kadın Hastalıkları Hemşiresi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi20 kez tavsiye edildi
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Güliz ONAT'ın Yazıları
► Bebek Masajı Doç.Dr.Güliz ONAT
► Bebek Emzirme Sorunları Doç.Dr.Güliz ONAT
► Tüp Bebek Tedavisi ve Psikoloji Sevde ŞİŞMAN UMUTLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,105 uzman makalesi arasında 'Gerçekten Bebek Dostu Hastane mi?' başlığıyla benzeşen toplam 96 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Emzirme ve Hormonlar Ocak 2017
► Bebek Masajı Ocak 2017
► Pilates ve Emzirme Ocak 2017
◊ Hamile Pilatesi Ocak 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:00
Top