TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek

Fatih SÖNMEZ Fotoğraf
Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
İstanbul
Doktor Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi74 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 113 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 240,

* Yayın Tarihi : 13-02-2017 - 10:57 (11 gün önce),

* Ortalama Günde 21.82 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3594 , Kelime Sayısı : 443 , Boyut : 3.51 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ hakkında söyledikleri:
Çok ağır depresyon içersinde iken Fransız Lape Hastanesinde adını çevremden çok sık duyduğum ve kapısını çalma ihtiyacı duymadığım bir anda kendimi Fatih Bey'in hastası olarak buldum...İşimi kaybetmiş hayattan ve yaşamaktan bıkmış ancak daha önce ki terapi deneyimlerim gibi geçici bir can simidi olarak gördüğüm terapiler şimdi benim için lüks değil tam bir gereklilik...Ruhumun ve bedenimin ne çok ihtiyacı varmış arınmaya...İşte tam da bu noktada Fatih Bey devreye girdi ve beni bu çıkmazdan önce kendimin kurtaracağını öğretti...Bu görüşleri bana daha iyi davransın memnun olsun diye yazmıyorum s... [DEVAMI..]
(Edi, Danışan, 10-04-2014)

Sayın;Fatih SÖNMEZ'le Memorial Hastanesinde ilk seansımı gerçekleştirmiştim.Ardından kendi merkezinde daimi hastalarından biri oldum.Uyku apnesi ile ilgili şikayetim neticesinde aldığım fazla kilolar bana birer depresyon figürü olarak geri döndü.Hayat kalitem düştü,saklanmak istediğim sosyal ortamdan koptuğum daha çok bilgisayar başında geçirdiğim zamanlar artık geride kaldı.Bana bu konu da yardımlarını esirgemeyen değerli insana binlerce teşekkür.Kendime olan güvenim,saygım daha da arttı.Eskiden sakladığım terapi seanslarımı bir uzman arayacak ve irtibat kuracaksam bu site ve değerli uzmanlar... [DEVAMI..]
(rodin, Danışan, 12-04-2014)

Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek

ÇATIŞMADAN kaçınmak İÇİN ÖTEKİNİ MEMNUN ETMEK

Ötekini memnun etme çabası çoğu insanda kendi benliğini korumak ve kendisini olası terk edilmelerden ve sevgi nesnesini kaybetmekten korumak için başvurduğu bir davranış kalıbı olup ötekiler tarafından hoşnutlukla algılanan, onaylanan bir durumdur. Memnun etme davranışı, bireyin geçmişten beri çevresi tarafından iyi insan olmakla eşleştirilmiştir. Uyumlu ve söz dinleyen olmak, tartışmamak, sakin ve alttan alan olmak gibi davranış kalıpları diğerleri tarafından aynalanan, alkışlanan onaylanan davranışlardır.

Bu davranış kalıbı kişiyi pratikte; nahoş durumlardan kurtarır, anlık çözümler yaratır ve çatışmadan kısa süreli kurtuluş sağlar. Anlık kaçışlar hayatı kolaylaştırır. Bu davranışlar bireylerin geçmişte öğrendikleri ve çevrenin katkısıyla pekiştirdikleri bir düşünce sisteminden kaynaklanmaktadır. Memnun etme davranışı toplumda makbul bir davranış olarak kabul görmektedir. Söz konusu bireyler çatışmadan kaçınma dışında nasıl davranacaklarını bilemediklerinden, sözde korunaklı ama bir o kadar da tatminsiz bir şekilde hayatlarını sürdürürler.

İçlerinde öfke biriktiren ve endişe yaşamaya müsait, sık sık özür dileyen kişilerdir söz konusu olan. ‘Çatışmakla uğraşacağıma, tatsızlık çıkacağına, ne isteniyorsa verip kurtulayım, ya da varsın onun istediği gibi olsun’’ şeklindeki düşünceler otomatikleşmiştir. Çatışmadan kaçınan kişiler kaygılı, hassas ve benlik yapılanmaları tamamlanmamış bireyler olup kendi arzu ve istekleri ötekinin arzu ve isteklerine endekslenmiş gibidir. Karar vermede yaşadıkları güçlük kararlarının sorumluluğunu alamamaları ile ilgilidir. Kararlarının sorumluluğunu alamamaları, sık sık yaşantılarının anlamsızlığını sorgulama ve pişmanlık duyguları yaşamalarına da neden olur. Elbette bu sorgulama ve pişmanlık duyguları kimse ile açıkça da paylaşılmaz.

Memnun etme çabası içinde olanlar vitrinde olmaktansa, mutfakta olmayı yeğlerler. Çocuksu yapılanmaya sahip, alıngan, kolay küsen, çabuk incinebilen ama bir o kadar da çabuk ikna edilebilen bu kişiler kendi kırgınlıklarını uzatmayı bile kendilerine hak görmezler. Karşıdan gelebilecek en küçük olumlu bir yaklaşımla bile memnun etme davranışına kaldıkları yerden devam etme eğilimindedirler.

Sürekli haksızlığa maruz kaldıklarından şikayet edip uğradıklarını düşündükleri adaletsizlik karşısında artık kimseye iyi davranmayacaklarına yönelik kararlar alıp uygulayamazlar. Kendilerini yardımsever ve kimseyi incitemeyen, yumuşak başlı olarak tanımlayarak çatışmaya giremediklerini kendilerinden gizlerler.

Kaygı ve tedirginliği anlık azaltan bu memnun etme davranışı uzun vadede bireylerde ciddi düzeyde öfkenin ortaya çıkmasına ve nefret duygusuna neden olur. Ötekine olan öfke çoğu zaman dışa vurulmaz, Söz konusu öfke ya kendi benliğine ya da aile çevresine yansıtılır. İstediği hayatı yaşayamama konusunda sürekli bir yenilgi duygusu yaşayan kişi ötekini memnun etmeye çalışmadığı zamanlarda yenilgi duygusunu sindirmeyle uğraşır.

Memnun etme, davranışının arka planına baktığımızda bilinç düzeyinde ötekinin tepkisinden korkmakla ilgili görünse de ‘erken dönem kaybetme, terk edilme kaygı ve korkuları ile ilgili bir sorunsal söz konusudur. ‘Karşımdakini her ne olursa olsun memnun edersem terk edilmem’ düşüncesi ile terk edilmeye karşı bir tedbir aldıklarını düşünerek bu düşüncenin hakimiyetinde yaşamaya devam ederler.

Bazı özellikler
Alınganlık
Hassas kendilik algısı
Kaygılı bir yapı
Panik tutumlar
Aşırı incelik
Genelde ötekini onaylama
Öfke patlamaları genel anlamda aile bireylerine

Dr.Fatih SÖNMEZ
Klinik Psikolog

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek ile İlgili Kavramlar : çatışmadan kaçınma
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:53
  Top