TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi

Burçin KOYUNCU Fotoğraf
Psk.Burçin KOYUNCU
Denizli
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 6 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 107,

* Yayın Tarihi : 13-02-2017 - 13:33 (11 gün önce),

* Ortalama Günde 9.73 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3982 , Kelime Sayısı : 515 , Boyut : 3.89 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Burçin KOYUNCU hakkında söyledikleri:
Burçin hocamla yaklaşık 2 ay önce tanıştık. Onunla tanışmadan önce bi kaç uzmana gitmiştim ama memnun kalmadığım için devam ettirmedim. Burçin hocama ise tanıştığımız zamandan beri düzenli olarak gidiyorum. Kendisiyle tanıştığımda zor bi dönemdeydim. Burçin hoca bana çok yardımcı oldu. Sayesinde çabuk atlattım. Onu çok seviyorum. Güler yüzlü, sıcak, sempatik ve içten biri. Ona giderken sanki bi arkadaşıma çay içip sohbet etmeye gidiyormuşum gibi geliyor. Bu yüzden gideceğim zamanı dört gözle bekliyorum. Yardımları için kendisine çok teşekkür ediyorum. Ve herkese tavsiye ediyorum.
(B., Danışan, 18-12-2016)

Merhabalar
Burçin hanımı yaklaşık 2 yıldır tanıyorum.
Burçin hanımı tavsiye ederim.
Günümüzde güvenilir psikolog bulmak oldukça zor.
Tavsiye etmemin sebebi ; Devamlı güler yüzlü ve hayata olumlu bakmasını bilen ve karşısındakine de bunu hissetiren birisi.
Çocuğunuzun ve ailenizin her türlü psikolojik sorunlarında ilk aramanız gereken kişi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Arkadaşıma çok güveniyorum. İş hayatında da hakettiği yerlere geleceğine inanıyorum.
teşekkürler Burçin hanım.

(Nurettin, Arkadaş/Tanıdık, 10-12-2016)

Psk.Burçin KOYUNCU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi

En genel anlamıyla TERÖR; politik, dini ve ya ekonomik bazı hedeflere ulaşmak için uygulanan her türlü şiddet olarak tanımlanabilir. Günümüzde terör siyasi, kültürel, finansal gibi bir çok etkileri üzerinden çoğu kez değerlendiriliyor. Fakat bu yazıda objektif ve psikolojik bir bakış açısıyla terörün halkın üzerinde oluşturduğu psikolojik etkiler ve buna bağlı tepkileri üzerinde duracağım

Millet olarak yakından tanıdığımız terör kelimesi hepimizi eşit oranda ürkütse de konuyla ilgili yapılan yorumlarda ayrışıyoruz. Son dönemlerde ardı ardına gelen patlama haberleri, şehitler, kafamızı karıştıran söylentiler.. ‘ duyarsızlaştık artık, ne olacak bu halimiz’ diyenler de var , ‘daha iyi olacağız, umutluyum’ diyenler de. Peki bizi bu ayrışmaya iten nedir? Ne yapmalıyız?

Öncelikle şunu biliyoruz ki terör sağlıklı yaşam koşullarını yok eder. Terörde amaç ; cana kıyma, malı yakıp yıkma, işkence yapma gibi eylemlerle insanları dehşete düşürerek korku havasını hakim kılmak, buna bağlı olarak sindirme yoluyla insanları eylemsizliğe itmektir. Hedef ise korkuyu ve eylemsizliği hakim kılarak isteklerini kabul ettirmektir. Bu durumda arka arkaya gelen terör saldırıları karşısında toplum bireylerinin psikolojik açıdan sağlıklı yaşam koşullarının devam etmesi ne yazıkki mümkün değildir.

İnsanlar endişe ve korku içerisinde yaşar. Patlama korkusuyla kalabalık ortamlardan uzak durmak, sürekli başıma bir şey gelir endişesiyle sokakta yürümek, yoğun güvensizlik duygusu ve devamındaki iletişimsizlik.. İşlevselliğimizi zamanla çürüten bu durum sağlıklı olmamakla beraber acilen farkında olmamız gereken bir durumdur.

Evet artık millet olarak daha ‘agresifiz’.. Trafikte, sokakta, işyerinde, aile içinde... İnsanları strese sokan en büyük etkenlerden biri de belirsizlik ve olayların kontrolünün kişinin dışında gelişmesidir. Etrafında sürekli terör olayları olup biten kişi, başına geleceklerden habersiz, endişe ve korkuyla hayatını sürdürmeye çalışır.

Teröre dolaylı ve direk maruz kalan tüm insanlarda yaşam bütünlüğü bozulma durumu söz konusudur. Yaşanan, şahit olunan ve uzaktan da olsa paylaşılan terör olayları kişilerde travma etkisi bırakır. Travma yaşamış bir bireyin ruhsal dengesi ve hayat bütünlüğü bozulmuş olabilir. Terörü bu açıdan değerlendirecek olursak toplumsal travma olarak görülebilir ve böyle bir toplum terörle mücadelede eksik kalabilir. Sağlıklı koşulların olmaması, endişe ve korku yaratarak eylemsiz bırakılan insanlar ve toplumsal travma yaşatılarak hayat bütünlüğünün bozulması.. Öncelikli olarak yaşam kalitesini, sağlıklı yaşam koşullarını geri kazanmak isteyen insanların, milli manevi ve bütünlük duygusu geri planda kalabilir. Ki terörün istediği de budur.
Bu durumda sağlıklı kalabilmek için ne yapılabilir?

Toplumsal olarak uzun süredir yas sürecindeyiz. Bu yas süreci ile birlikte yaşadığımız günlük endişeler bizi terörle mücadelede kısır bir döngüye sokmaktadır. Öncelikle ‘bireysel’ olarak psikolojimizi ayakta tutmak gerekir. Bunu, olayları görmezlikten gelerek duyarsız kalarak yapmış olduğunu düşünenler yanılıyor. Bu yaptığınız sadece savunmadır. Yadsımış olursunuz duyarsız kalarak. Bu, psikolojimizi ayakta tutmak demek değildir. Farkında olmalıyız.. her şeyin her durumun.. Sizi dinleyebilecek ve anlayabilecek birileriyle mutlaka iletişim kurun. Duyguları paylaşmak her zaman iyileştiricidir. Ve unutmayın ki, olumsuz duyguları ifade etmek en iyi başa çıkma şeklidir. Bazen acılarımızın hemen geçmesini ve bitmesini isteriz. Oysa olumsuz duygulardan kurtulmak için acele etmek çoğunlukla bu konuda başarısız olmamıza neden olur. Yaşanan ne olursa olsun duygularınızı hafife almayın ve yok saymayın. Son olarak da belirtebileceğim nokta, yaşamımızdaki rutinleri bozmayın. Haftalık, günlük sık sık yaptığınız etkinlik ve aktivitelerden vazgeçmeyin. Bu durum endişe ve kaygılarınızı minimuma indirecektir.

Güven içinde yaşadığımız ve terörün psikolojik baskısından sıyrıldığımız bir TÜRKİYE ye kavuşmak dileğiyle..

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi ile İlgili Kavramlar : terör, terör psikolojisi, terör ve toplum, terörün toplumsal etkileri, terörün psikolojik baskısı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Burçin KOYUNCU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:53
  Top