TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Aysel KESKİN Fotoğraf
Psk.Dnş.Aysel KESKİN
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 6 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 203,

* Yayın Tarihi : 13-02-2017 - 20:58 (10 gün önce),

* Ortalama Günde 18.45 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3403 , Kelime Sayısı : 394 , Boyut : 3.32 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dnş.Aysel KESKİN hakkında söyledikleri:
Hem Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hem de PD Psikodestek Çocuk ve Aile Danışmanlığı Merkezindeki çalışmalarından dolayı tanıma fırsatı bulduğum meslektaşım Psikolojik Danışman/ Aile Terapisti Aysel Keskin; sıcak ve samimi, mesleğinde kendini sürekli yenileyen, kendisini geliştirmeye önem veren bir terapisttir. Çocuk, ergen ve yetişkinlerle bireysel danışmanlık, evlilik ve çift danışmanlığı, kişisel gelişim konularında tavsiye edebileceğim bir uzmandır.
(Psk.Dnş.Filiz OKUŞ TEZEL, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 08-02-2017)

Aysel Hanım'a panik atak ve yaygın anksiyete problemi ile başvuruda bulundum. Uzun zamandır ilaç tedavisi alıyorum. Samimi, güler yüzlü ve pozitif enerjisini hemen hissediyorsunuz. Uzun bir ön görüşme yaptık ve sonrasında NeuroFormat tekniği ile tedavi uyguladı. Çok basit gibi görünen ama çok etkili bir yöntem. Aysel Hanım seans sonrasında sizinle iletişimi koparmıyor, düzenli olarak takip ediyor. Ben çok memnun kaldım. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Tavsiye ediyorum. Sevgiler
(s. Kılıç, Danışan, 01-10-2016)

Psk.Dnş.Aysel KESKİN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Amerikalı psikolog Roger Callahan 1980 yılında tesadüfen bir şey keşfetti : Su fobisi olan bir hastasının göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla vuruşlar yaptığında artık hastanın su fobisinden eser kalmamıştı. Bundan önce uzun süre klasik yöntemlerle tedavi etmeye çalışmış olmasına rağmen bir yere varamayan Callahan, hastanın korkuyu hissettiği anda mide ağrısı çekmesinden yola çıkarak, mide meridyeninin uç noktası olan göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla vuruşlar yapmış ve su fobisinin geçtiğini görmüştür. Araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırarak adına TFT (Thought Field Therapy) dediği bir enerji tekniği geliştirmiştir. Daha sonra bir mühendis olan Gary Craig 1990' lı yıllarda TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak EFT (Emotional Freedom Techniques) yani Duygusal Özgürleşme Tekniklerini oluşturmuştur.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT) Nedir?

Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT) geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan, akupresür ve NLP'nin bir nevi birleşimi olan bir enerji çalışmasıdır. Parmak uçlarıyla vücuttaki bazı akupunktur noktaları tıklanarak vücutta tıkanan enerjinin normal akışına dönmesi sağlanır. Bunun sonucunda enerji tıkanıklığına yol açan problem ortadan kalkar ve iyileşme başlar. Uygulaması oldukça basittir ve iyileşme diğer terapi tekniklerine göre oldukça hızlıdır.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri nerelerde kullanılır?

Kedi, köpek, su, böcek, uçak, yükseklik, karanlık, kapalı alan gibi fobilerde,
Sigara, içki, kahve gibi bağımlılıklarda,
Depresyonda,
Streste,
Panik atakta,
Değersizlik ve güvensizlik duygularında,
Kıskançlık, öfke, özlem, derin üzüntü gibi negatif duygularda,
Ayrılık sonrası yaşanan aşk acısında,
Aşırı kilo ve ya zayıflık probleminde,
Migren veya değişik vücut ağrılarında
ve travmalarda EFT kullanılabilir.

EFT tekniğinin diğer terapi yöntemlerinden farkı nedir?

1. Sorunu tamamen ortadan kaldırır.

Sorunun kaynağı olan duygusal kayıtları temizleyen ve enerji blokajını ortadan kaldıran bir tekniktir.

2. Uygulama süresi kısadır.

Diğer tekniklerde olduğu gibi haftalar ve ya aylar süren uygulamalara gerek yoktur. Uygulama sadece dakikalar sürer ve sonuç da aynı hızda alınır.

3. Kendi kendinize uygulayabilirsiniz.

Uygulamayı iyice öğrendiğiniz takdirde kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Ancak kökeni derin bir sorununuz varsa bu konuyu EFT uzmanıyla çalışmanızı tavsiye ederim.

EFT Bilimsel bir teknik midir?


Dünyanın bir çok yerindeki kliniklerde kullanılan EFT'nin başarı oranı çok yüksektir. Aşağıda EFT ile ilgili yapılmış bir kaç araştırma yer almaktadır. Yine dünyada bir çok psikolog ve psikoterapist bu tekniği kullanmaktadır.

EFT'nin uygulamasındaki esas, soruna yol açan duygunun ne olduğunun anlaşılmasıdır. Sorunun adı konulduktan sonra iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bir başkasına uygulamak için konunun uzmanı olmak şarttır. Başvuracağınız EFT uzmanının Uluslarası EFT Master ve AMT (Association For Meridian & Energy Therapies - Meridyen ve Enerji Terapileri Derneği) üyesi olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

AYSEL KESKİN
PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER UYGULAYICI


EFT ile ilgili yapılmış bazı araştırmalar:
(1)http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jclp.10189/abstract
(2)http://journals.lww.com/jonmd/Abstract/2011/06000/A_Controlled_Comparison_of_the_Effectiveness_and.3.aspx

Yazı hazırlanırken enerjiakademisi.com dan faydalanılmıştır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? ile İlgili Kavramlar : duygusal özgürleşme teknikleri, eft nedir
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Aysel KESKİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  17:51
  Top