TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu

Havva BAYAR Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR
Adana
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 8 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 215,

* Yayın Tarihi : 14-02-2017 - 11:32 (9 gün önce),

* Ortalama Günde 21.50 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4491 , Kelime Sayısı : 539 , Boyut : 4.39 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR hakkında söyledikleri:
Havva hanımı hem bir arkadaş hem de danışman olarak çok takdir ediyorum.kendisini gerek güler yüzlü yaklaşımı gerekse işine gösterdiği saygıyla çok başarılı buluyorum. Havva hanım mesleği açısından gerekli bilgi donanımını edinmiş ve ayrıca bunu olağanüstü bir şekilde pratiğe dökebilmiştir. Enerjisi yüksek, çalışkan ve disiplinlidir. En beğendiğim yönü değişime ve gelişime sürekli açık olmasıdır. Daha ilk karşılaşmasında içinizi saran huzuru farkedeceksiniz.Kendisini yürekten tavsiye ediyorum.
(Feride, Arkadaş/Tanıdık, 16-12-2016)

Havva Hanımla tanışmamız iş ortamında oldu.İşini ciddiye alan ve severek yapan, işini yaparken farklı teknikler kullanan, sadece danışma oturumlarında değil danışanı için gün içinde fazlasıyla zaman harcayan biri.Havva Hanım sıcak, samimi, güler yüzlü, iyi kalpli ve mesleğinde çok başarılı bir insandır. Sizi gülümseyen yüzü ile karşıladığından Havva Hanımı görür görmez bir iç rahatlığı hissedersiniz.
HERKESE ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM.

(mutluluk, Arkadaş/Tanıdık, 10-11-2016)

Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu

KADINLARDA CİNSEL İSTEK BOZUKLUĞU

Cinsellik yaşamın doğal ve sağlıklı bir parçasıdır ve temel sevgi, ilgi, bakım, korunma, yakınlık ve başkalarınca kabul görme, benlik saygısının arttırılması gibi ihtiyaçların tatmini için temel bir araçtır. Bu noktada cinselliğin anlamı ve yaşanması açısından kadınlarla erkekler arasında birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Kadınlardaki cinsel arzu ve uyarılma süreci, romantik ilişkinin özelliklerinden etkilenir ve kendiliğinden değil de belirli aşamalardan geçen bir süreç olarak değerlendirilebilir.

Cinsel istek, kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusudur. Cinsel isteksizlik ise, kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel içerikli düşüncelerin olmaması ya da az olması, cinsel konularda konuşmamak, cinsel etkinliği başlatmama ya da çok az başlatma, eşinin başlatma girişimlerine karşılık vermeme ve her türlü cinsel etkinliğe karşı ilgisizlik ya da hiç isteğin olmaması durumudur. Kadının cinsel eylemi oluşturacak ortamı hazırlama, oluşturma, cinselliği başlatma ile ilgili hevesi azalmış, cinsellikten soğumuş ve uzaklaşmıştır. Cinsel istek bozukluğu halk arasında "frijidite" ya da "cinsel soğukluk" olarak da adlandırılmaktadır.

Cinsel isteksizlik sorunu, kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Bu problem kadınların ortalama %33'ünde görülür. Ülkemizde Vajinusmustan sonra ikinci sıklıkta görülen cinsel sorunlardan biridir. Cinsel isteksizlik, ergenlik döneminden itibaren herhangi bir dönemde kendiliğinden başlayabileceği gibi yaşam koşullarındaki zorluklar, çocukların bakımı ve çocuk odaklı bir yaşam tarzı, gebelik korkusu, çocuk doğumu, dini ve ahlaki inançlar, bıkkınlık, eşcinsel eğilimler, eşle yaşanan sorunlar, eşinden ya da partnerinden kötü muamele görme, aldatılma, eşinden psikolojik, fiziksel ve duygusal şiddet görme, yas dönemi, stresli yaşam olayları, olumsuz beden imajı, depresyon, anksiyete, ilaç kullanımı, bedensel hastalıklar, vajinal enfeksiyonlar, istenmeyen evlilikler, kadının eşinin yanında kendini güvende hissetmemesi, cinsel ilişkinin rutinleşmesi, ilişki ile ilgili beklentilerinin karşılanmaması vb. sebeplere bağlı olarak sonradan ortaya çıkabilir. Cinsel isteksizlik sorununa genel olarak bakacak olursak, bir kısmının erkeklerden kaynaklandığı, bir kısmının kadınların kendilerinden kaynaklandığı ve bir kısmının da çevreden kaynaklandığı görülmektedir. Kadınların yaklaşık %1'lik kısmında gerçekten fiziksel bir problem vardır. Geri kalan %99'luk kısmın problemi tamamen psikolojiktir. Cinsel isteksizlik, genel bir sorun olabileceği gibi belli bir duruma ya da kişiye özgü olarak da ortaya çıkıyor olabilir.

Cinsel isteksizliği olan kadınlar çoğunlukla cinsel ilişkiyi kendileri başlatmaz ya da eşi tarafından başlatıldığı zaman gönülsüzce eşine katılabilir. Cinselliği, “Kadınlık vazifesi” olarak algılayıp eşlerini memnun etmek, cinsel olmayan gereksinimleri karşılamak (fiziksel rahatlama, duygusal yakınlık kurma), ilişkide yaşanan stresten kurtulmak ve evliliğin devamıyla ilgili problem yaşamamak için haz almasalar da yaşarlar. Dolayısıyla cinselliği bir araç olarak kullandıkları söylenebilir.

Yaşanmakta olan cinsel isteksizlik sorunu, tedavi edilmesi gereken ve edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel isteksizlik tedavisinde, cinsel isteksizlik sorunu organik nedenlerden kaynaklanıyorsa organik faktörlerin bulunup ortadan kaldırılması, sorun Psikojenik faktörlere bağlı ise ilişkideki çatışmaları ve ilişkinin dinamiğini gözden geçirmek, çiftler arasındaki kırgınlıkların çözümlenmesi, güven duygusunun artırılması, yanlış bilgi ve inanışların düzeltilmesi, çiftlerin genel ve cinsel iletişiminin artırılması, çiftin cinsellikle ilgili değer yargılarını, yanlış inançlarını düzeltmek, kadının cinsellikle ilgili suçluluk ve günahkârlık duygularıyla mücadele etmek ve kadının cinsel arzularıyla uyumlu ve doyumlu bir cinsel yaşamı sağlamaya çalışmak ön planda tutulması gereken konulardır. Bu tür vakalarda çiftlerin cinsel terapiye, aile terapisine yönlendirilmeleri uygun olacaktır. Bu sorunun bilincinde olarak kişinin mevcut cinsel etkinliği ile hedeflediği cinsel etkinliğinin birlikte değerlendirilmesi, cinsel işlevleri bozan psişik etkenlerin çözümlenmesi ve cinsel işlevleri olumlu etkileyecek etkenlerin eklenmesi, yeterli danışmanlık ve doğru bilgilendirme ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Önemli olan bu konuda uzman birine başvurulması ve sorunun üzerine cesaretle gidilmesidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Havva BAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Boşanma ve Çocuk , Adem TATAR
 • Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel Soğukluk , Uzm.Eyüp SARI
 • Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir. , Adalet SEVİM
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:20
  Top