2007'den Bugüne 90,319 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,732 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Duygusal Özgürleşme Tekniğiyle (Eft) İstemediğiniz Anıları Silebilir Misiniz?
MAKALE #18041 © Yazan Psk.Dnş.Aysel KESKİN | Yayın Mart 2017 | 3,895 Okuyucu
Aklınızdan tamamen çıkarmak istediğiniz anılar var mı? Teknoloji bunu gerçekleştirebilir mi? İşte bu sorularla yola çıkan bir film Eternal Sunshine of The Spotless Mind (Sil Baştan). Filmde size acı veren anıları sildirmeniz mümkün. Fütüristik bir film olarak değerlendirilebilecek Eternal Sunshine of The Spotless Mind (Sil Baştan), birbirlerinden çok farklı iki karakter olan Clementine Kruczynski (Kate Winslet) ile Joel Barish (Jim Carey) in bir kumsalda tanışmasıyla başlıyor. Joel oldukça mantıklı ve içekapanık bir karakterken, Clementine dışa dönük ve aklına eseni yapan, renkli bir karakterdir. Bu durum birbirlerini sevmelerine engel olmaz. Ancak zamanla sorunlar başlar. Artık bu ilişkinin mutluluk yerine acı verdiğini gören Clementine, ani bir kararla teknolojik bir deneye katılarak Joel'i hafızasından sildirir. Bundan haberdar olan Joel de çok sinirlenir ve aynı deneye katılarak Clementine'i hafızasından sildirmeye başlar.

Joel hafızası silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözden geçirir. Çok güzel başlayan ancak tadı kaçan ilişkilerini izlerken, güzel anıların da olduğunu fark eder. Ve silme işleminin sonlandırılmasını ister çünkü pişman olmuştur.

"Beni utancına sakla"

Sildirme işlemi devam ederken "iptal etmek istiyorum" demesine rağmen Joel sesini duyuramaz ve Clementine'le birlikte onun bilinçaltının derinliklerine kaçmaya başlarlar. Silme işlemini yapanların ulaşamayacağı en derin anılara saklanmaya çalışırlar. Ancak nereye giderlerse gitsinler hepsi yavaş yavaş silinir. Bunun üzerine Clementine'in "beni utancına sakla" repliğini işitiriz, burada utancın aslında ne kadar derinlere gömüldüğüne gönderme vardır, çünkü utançla yüzleşmek kimse için kolay değildir.

Film başlı başına Joel'in bilinçaltına bir yolculuk aslında. Bu yolculukta Clementine ile yaşadığı tüm anıları objektif bir şekilde izleme imkanı buluyor, iki tarafın da hatalı yönlerini görüyor ve tüm acı veren anılara rağmen, güzel anıların da olduğunu fark ediyoruz. Film bize "Aşk acısı silinebilir mi?" "Silinse bile bu doğru bir şey midir?" sorularını sordurtuyor ister istemez.

Acı veren anılar silinebilir mi?

Günümüzdeki teknoloji henüz istemediğimiz anıları silmeye hazır değil. Ancak acı veren anıları tamamen hafızadan silmeden, hatırlandığında acı vermeyecek hale getiren yöntemler mevcut. Buna kısaca bilinçaltı temizliği desek de aslında bilinçaltından hiç bir şey silinmiyor, sadece onlara karşı nötr olmamız sağlanıyor. Hipnoz, Duygusal Özgürleşme Tekniği (EFT), NLP ve meditasyon gibi yöntemlerle anıları silmeden, bilinçaltı düzeyde onlara karşı duyduğunuz olumsuz duyguları çözebilirsiniz. Bu yöntemlerin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak bu teknikleri uygulayan uzmanın yetkinliğine, psikoloji eğitimi almış olmasına ve uygulayıcı sertifikasının güvenilir olduğuna dikkat edin.

Sağlıklı günler dilerim.

AYSEL KESKİN
PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER


Yazıyı filmin sonunda işittiğimiz şu şarkıyla bitirelim.

Change your heart, look around you
Change your heart, it will astound you
I need your loving like the sunshine
And everybody's gotta learn sometime
Everybody's gotta learn sometime

Şurada Duygusal Özgürleşme Tekniğiyle (EFT) ilgili yapılmış bir kaç araştırma mevcut:

http://www.srmhp.org/0201/emotional-freedom-technique.html
http://journals.lww.com/jonmd/Abstract/2011/06000/A_Controlled_Comparison_of_the_Effectiveness_and.3.aspx
http://journals.lww.com/jonmd/Abstract/2012/10000/The_Effect_of_Emotional_Freedom_Techniques_on.12.aspx
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Duygusal Özgürleşme Tekniğiyle (Eft) İstemediğiniz Anıları Silebilir Misiniz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Aysel KESKİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Aysel KESKİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aysel KESKİN Fotoğraf
Psk.Dnş.Aysel KESKİN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Aysel KESKİN'in Yazıları
► Çocuklar ve Anıları Psk.Serap DUYGULU
► Unutulmayan Okul Anıları Psk.Dnş.Ahmet KARA
► Emdr Terapi - Acı Anıları Silmek Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,732 uzman makalesi arasında 'Duygusal Özgürleşme Tekniğiyle (Eft) İstemediğiniz Anıları Silebilir Misiniz?' başlığıyla benzeşen toplam 29 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kişisel Dönüşümün Anahtarı: Gözleyen Ben ÇOK OKUNUYOR Haziran 2022
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:23
Top