2007'den Bugüne 86,851 Tavsiye, 26,956 Uzman ve 19,241 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Hangi Diş İmplantı
MAKALE #18064 © Yazan Dt.Ahmet KİĞILI | Yayın Mart 2017 | 1,505 Okuyucu
Dünyada binlerce farklı marka implantlar hastalara tedavi amacı için üretilmektedir.
Temel olarak tüm implantlar birbirlerine çok yakın benzerlikler barındırmaktadır.
Tamamına yakın kısmı yivli vida şeklinde ve titanium elementinden imal edilmektedir.

Hastalara Doktorları tarafından önerilen implantlar için aranılan özelliklerin ne olduğu çok önemlidir.İmplant uygulaması için karar verecek olan hastaların hangi implantın tercih edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olması oldukça güçtür.

Bu yüzden implantların ortak özellikleri ve aranılması gereken üstün özellikleri konusunda paylaşımda bulunmak faydalı olacaktır.
-İmplantların tamamına yakını Titanyum dan üretilmektedir.
-İmplantların tamamına yakını yivli vida şeklindedir.
-İmplantların hepsi steril olmak zorundadır.
-İmplantlar uygulandığı andan itibaren 1-3 ay içerisinde uygulandıkları bölgedeki kemik hücreleri tarafından sarılmakta ve Kabul edilmektedir.
-İmplantların üzerine yapılacak olan dişlerin yüklenme zamanlaması; kullanılan implant sistemine,hastanın sistemik geçmişine,İmplant operasyonun şekline,İmplantın uygulandığı bölgeye ve doktorun insiyatifine gore değişebilir. Bu nedenle implantlar uygulandığı gün üzerine diş yüklenebileceği gibi şartlara bağlı olarak 3 ayda beklenilebilir.
-İmplantların Tamamına yakın kısmında kemik içine yerleştirilen gövde ile ağız içinde görünen Taşıyıcı (Abutment) kısmı ayrı parçalardır.Yerleştirildiği sırada yada daha sonra Gövde ile taşıyıcı parça birbirine vidalanır.İşte bu bağlantının uzun yıllar boyunca ve çiğneme kuvvetlerine karşı gevşememesi gerekir.Gevşeyen bağlantıyı hasta ağız içinde implanta uygulanan dişin sallanması veya oynaması şeklinde hisseder.Bu hareketlilik düzeltilmez ise implantın etrafındaki kemik yapıda erimeye ve bir dönem sonra implantın kaybedilmesine yol açar.
-İmplantların üzerine yapılacak olan yapay dişlerin(kron) abutmenta monte edilmesi vidalama yada yapıştırma şeklinde farklılık gösterebilir.

Bu bilgilerin ışığında Hangi implant sorusuna aranılacak en doğru cevap uzun sure başarısı kanıtlanmış olması gerektiğidir.Uzun sure başarısı kanıtlanmış implant markaları için bu sure 10 yıldan erken olmamalıdır.Dünya implant pazarında en çok satışı gerçekleşen implant sistemlerinin büyük kısmı en az 25 yıldır hastalara tedavi amaçlı uygulanmaktadır.

Ortalama 25 yıllık geçmişi olan implant sistemlerinin uygulama sırasında ve sonrasındaki vaka çalışmalarının neticeleri bir implant sisteminin kalitesi hakkında gerçekçi bir cevap bulmamıza yardımcı olacaktır.Bu vaka çalışmaları dünyada saygın bir çok bilimsel yayınlarda yer bulmaktadır.

Anlaşılacağı üzere bir implantın uzun dönem başarısı için uzun dönem geçmiş uygulamalarının ve vaka paylaşımlarının bulunması gerekir.İmplant sistemleri arasındaki fiyat farklılığının temel nedeni yapılan ar-ge çalışmları ve vaka çalışmalarına verilen destekten dolayıdır.

Çok rahatlıkla dünyaca ünlü implant sistemleri basit bir CNC tezgahında kopyalanabilir,Yada bir kaç küçük konfigürasyon ile yeni bir sistem gibi sunulabilir.Ama hiçbir zaman kopya gerçeğin kalitesinde ve güvenirliğinde olamaz.
İmplant uygulanacak hastaların doktorlarına yapılacak olan implantın markası ve kaç yıldır üretimde olduğunu sorması ve internetten araştırması isabetli olacaktır.Birkaç firma implant uygulanan hastalara implantın markasını ve barkodunu içeren pasaportlarını vermektedir.Böylelikle implantın markası,üretim yeri,tipi,uygulama zamanı ve hangi doctor tarafından uygulandığı belgelenmiş olmaktadır.

Ülkemizde yüzlerce farklı markada ve değişik fiyatlarda implantlar bulunmaktadır.Seçimi yapılacak olan implantın daha sonraki yıllarda gereksinim duyulduğunda ara parçalarına kolay ulaşılabilir olması diğer aranılacak özelliklerden bir başkasıdır.Ülkemizde değişik markalarda satışa sunulan implantların distribütörleri bir kaç yıl sonra ulaşılabilir olmalıdır.Distribütörlüğünü bırakan yada elinden alınan implant tedarikçi firmalar yüzünden hastaların daha sonraki yıllarda implantları ile ilgili sorunlarının çözümlenmesinde büyük problemler yaşanabilir.

İmplant seçiminde karar verilecek markanın uzun yıllardır ülkemizde bulunması ve dünya markası olması tercih sebebi olabilir.

İmplant uygulaması yapacak doktorun hangi implantı tercih edeceği tabiki çok önmelidir.Ancak hastanın da seçilen implantın özellikleri,uzun dönem başarısı ve doktorunun bu implantı seçmesindeki nedenleri hakkında bilgi sahibi olması en doğru yaklaşımdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hangi Diş İmplantı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Ahmet KİĞILI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dt.Ahmet KİĞILI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet KİĞILI Fotoğraf
Dt.Ahmet KİĞILI
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Ahmet KİĞILI'nın Yazıları
► Diş İmplantı Dişin Yerini Tutar mı? Dt.Songül MİRZAOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,241 uzman makalesi arasında 'Hangi Diş İmplantı' başlığıyla benzeşen toplam 75 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Zikonyum Dişler Mart 2017
◊ İmplant Başarısı Mart 2017
◊ Lamina Dişler Mart 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:30
Top