TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Histerosalpingografi (Hsg)

Hüseyin ŞENYURT Fotoğraf
Dr.Hüseyin ŞENYURT
Ankara
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 9 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 6753,

* Yayın Tarihi : 12-11-2008 - 00:30 (3023 gün önce),

* Ortalama Günde 2.23 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4511 , Kelime Sayısı : 551 , Boyut : 4.41 Kb.
Histerosalpingografi (Hsg)

HİSTEROSALPİNGOGRAFİ ( HSG ) NEDİR?

Bir kadında tüplerin (fallop tüpleri) açık olup olmadığı , rahmin içinde herhangi bir düzensizlik , yapışıklık vs. olup olmadığını anlamak için başvurulan bir prosedürdür. Tıkalı tüpler kadın infertilitesinde ( kısırlık) önemli bir yer tutmaktadır. HSG tekrarlayan gebelik kayıplarında da nedeni açığa çıkarmak için kullanılan metotlardan biridir.


HİSTEROSALPİNGOGRAFİ (HSG) neden yapılır?

HSG incelemesi ile doktorunuz rahmin içinde veya tüplerinizde herhangi bir tıkanıklık veya yapışıklık olup olmadığını değerlendirebilir. Bu sayede gebe kalamamanızın nedeni veya tekrarlayan düşüklerinizin sebebi hakkında yorum yapılabilmesi için değerli bilgiler edinilmiş olur.

Tüplerdeki tıkanıklıklar kadınlardaki kısırlığın %35 den asıl nedendir. Tüplerdeki kısmi veya tam tıkanıklıklar yumurta ile spermin buluşmasını engelliyebileceği gibi , döllenmiş yumurtanın rahme gelip yerleşmesine de engel olabilir. Tüplerdeki tıkanıklık geçirilmiş enfeksiyonlardan, endometriozis denilen bir hastalıktan veya geçirilmiş ameliyatlardan kaynaklanabilir.

HSG rahmin içindeki boşluğun şeklini bozan , iç hacmini daraltan : miyom, polip ve yapışıklıkların da gösterilmesini sağlar. Bu tip problemler tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabilirler.

HİSTEROSALPİNGOGRAFİ (HSG) Nasıl yapılır?

HSG bu tür filmi çekmek için uygun donanımı bulunan bir radyoloji ünitesinde yapılır. Bu işlemin adet gördükten sonraki ilk 14 gün içerisinde yapılması uygun olur. Bu sayede işlem sırasında gebe olma ihtimaliniz en aza indirilmiş olur.

HSG aşağıdaki durumlarda yapılmaz
 • Gebe iseniz
 • Pelvik enfeksiyon (yumurtalık iltihabı) varsa
 • İşlemde kullanılacak ilaca alerjiniz varsa ( iyot alerjisi)
 • Aşırı kanamanız var ise
İşlem sırasında bir miktar ağrı duymanız beklenir. Bu ağrı , hastalar tarafından genellikle adet sancısına benzetilmektedir. Doktorunuz bu ağrıyı azaltmak için işlem öncesinde bir ağrı kesici almanızı isteyebilir. Doktorunuz işlem öncesi veya sonrasında bir süre antibiyotik almanızı da önerebilir. Bazı durumlarda sedasyon anestezisi altında işlem gerçekleştirilebilir. Bu konunun detaylarını doktorunuzla konuşmalısınız.

İşlemden sonra otomobil kullanmanız doğru olmaz, bu yüzden bir yakınınızın sizi eve götürmesi uygun olacaktır.

PROSEDÜR

İşlem sırasında rahim ve tüplerinizin görüntülenebilmesi için özel bir ilaç rahim ağzından enjekte edilir. Böylece rahmin içi ve tüpleriniz görünür hale gelir.

İşlemin yapılabilmesi için , aynen jinekolojik muayenede olduğu gibi sırtüstü yatmanız istenecektir. İkinci aşamada vajinaya yerleştirilecek spekulum adlı alet ile rahim ağzınız görülebilir hale getirilecektir. Vajen ve rahim ağzı mikrop kırıcı ilaçlar ile silinecektir.

Rahim ağzınız tenakulum denen tutucu bir aletle tutulacaktır, bu sırada bazı kadınlar hafif bir acıma duyabilmektedir. Bunu takiben rahim ağzından yerleştirilecek ince bir tüp ile işleme hazır hale gelinecektir.

Bundan sonraki aşamada röntgen makinesi karnınızın üzerine yerleştirilerek ilaç verme aşamasına geçilecektir.

Daha önce rahim ağzına yerleştirilmiş tüp vasıtası ile ilaç verildiğinde rahmin içi ve tüpler ilaç ile dolacak ve röntgen filminde görülebilir hale gelecektir. İşlem sırasında pozisyon değiştirmeniz istenebilir ve birkaç kez film alınabilir. Eğer tüplerinizde bir tıkanıklık yoksa verilen ilaç tüplerin açık uçlarından karın boşluğuna dökülecektir. Bu ilaç karın iç zarındaki hücreler tarafından emilecektir.

İşlemden sonra

İşlem sonrası genellikle birkaç günden daha uzun sürmeyen ufak sıkıntılar olabilir . bunlar:
 • Vajenden gelen yapışkan bir sıvı
 • Kramplar
 • Baş dönmeleri
 • Baygınlık hissi
 • Hafif vajinal kanamadır.
İşlem sonrası hangi ilaçları almanız gerektiğini doktorunuz size söyleyecektir. Vajinal akıntı için pet kullanabilirsiniz fakat tampon kullanmayınız.

Doktorunuz antibiyotik kullanmanızı önermiş ise ilaçlarınızı düzgün almaya özen gösteriniz.

HİSTEROSALPİNGOGRAFİ : RİSK VE KOMPLİKASYONLAR

İşlem sonrası ciddi problemler nadirdir. Bunlar verilen ilaca karşı alerjik reaksiyonlar, rahmin zedelenmesi ve yumurtalık iltihaplarıdır. Aşağıdaki belirtiler görüldüğü takdirde hemen doktorunuzu arayınız.

Kusma
Bayılma
Şiddetli karın ağrısı ve kramplar
Ateş veya titreme

TEST SONUÇLARI

HSG sonuçlarını doktorunuz size bildirecektir. Filmin neticesine göre daha başka testlerin yapılması gerekebilir doktorunuz daha sonraki teşhis ve tedavi planını belirleyecektir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Histerosalpingografi (Hsg)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Hüseyin ŞENYURT'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Son 120 Yılda Estetiğin Evrimi , Prof.Dr.Ege ÖZGENTAŞ
 • Obsesyonun Dinamikleri , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Gebeliğin Üçüncü Üç Ayı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ben (Nevüs) Aldırma , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Memenin Hipertrofisi (Meme Büyümesi) , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Nefret Ne İşe Yarar? , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Genç Kalmanın ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • İkiz Gebelik , Dr.Şule AYDIN
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • Ense Kalınlığı ve Kromozomal Anomaliler , Dr.Şule AYDIN
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  10:31
  Top