2007'den Bugüne 76,251 Tavsiye, 24,882 Uzman ve 17,107 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuklarda Yalan Söyleme ve Çözüm Önerileri
MAKALE #18242 © Yazan Uzm.Psk.Elif TERZİKÖY | Yayın Nisan 2017 | 929 Okuyucu
Ebeveynler için oldukça hayal kırıklığı yaratan bir durumdur çocuklarının yalan söylemesi. Aslında gelecekte çok da iyi bir insan olamayabileceğine dair bir ipucu olarak algılar bunu ebeveyn. Bu yüzden de kontrol etmek için çok çaba harcadığı bir konudur. Bir konuyu ne kadar kontrol etmeye çalışırsak da o kadar hata yapmaya da elverişli oluruz. Çocuklarda yalan söyleme nedenleri ve bizim yapabileceklerimiz hakkında size kapsamlı bir yazı hazırladım.

GELİŞİM DÖNEMLERİNE GÖRE YALAN

- İlk yıllarda konuşma hataları yapabilir çocuk. anne geldi yerine anne gitti gibi. 3 yaşa kadar söylenenleri yalan olarak algılamak doğru değildir.
- 2.5 yaş ile 4 yaş arasında çocuk hayalle gerçeği ayırt edemez. Tvde gördüğüyle hayatta olanların farkını ayırt edemez. Bu söylenenleri de yalan olarak algılamak doğru değildir.
- 3.5 - 4 yaştan itibaren artık çocuklar çeşitli nedenlerden yalanlar söyleyebilir. Bu yalanlara müdahale etmek gerekecektir.

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?
- CEZADAN KAÇMAK İÇİN
Disiplinde ödül-ceza tekniğinin doğal sonucu aslında yalandır. ceza almaktan korkan çocuk içgüdüsel olarak yalan söyler. örneğin arkadaşlarıyla kavga ettiğini duyduğunuzda ona ağır bir ceza verecekseniz arkadaşlarıyla kavga etmediğini söyleyecektir. Ödül-ceza tekniğinden uzak durmak,eğer uygulanırsa da ağır cezaları kullanmamak gerekir.

- OTORİTEDEN KORKTUĞU İÇİN
Yaptığı davranışın nedenini anlamayan ve yargılayan bir ebeveyne bazı şeyleri anlatamazsınız. Örneğin sizin gitmenizi istemediği bir bölgeye gidip oradaki çocuklarla oyun oynadığını gizleyebilir sizden. Siz onu koruma güdüsü ile hareket ederken, o ise oradaki oyunların cazibesinden kaçamamaktadır. Yasak ve kuralları kendi duygularınızı anlatarak ve onu anladığınızı ifade ederek oluşturun. onu anladığınızı ona hissettirin.

- KENDİNİ YETERSİZ HİSSETTİĞİ İÇİN
Çocuklar etraflarında kıyaslandıkları bir kardeş ya da başka bir çocuk varsa ya da ailesinden yeteri kadar onay alamıyorsa kendine başarı hikayeleri uydurabilir. Burada amaç hem kendi özgüvenini onarmak hem de aileden onay almaktır. bazen çocuklar okulda yaşadıkları olumsuz durumların tam tersini de anlatır, yine burada kendini yetersiz hissetme söz konusudur.

Bizim yapabileceğimiz şey onu tüm eksiklikleri ile kabul etmek ve iyi olmasını istemek olmalıdır. Kendi olduğunda sevilebileceğini hisseden çocuk size kahramanlık öyküleri anlatma gereği duymayacaktır.

- DİKKAT ÇEKMEK İÇİN
- İlginç hikayeler, skandallar her zaman dikkat çekicidir.Çocuk talep ettiği ilgiyi göremediğinde ilgi çekmek, gündeme oturmak için gerçek olmayan şeyler anlatabilir.

- BİR ŞEYLERE KIZGIN OLDUĞU İÇİN
Bazen çocuklar öğretmenlerine ve akrabalarına annelerinin babaları tarafından dövüldüğü gibi sansasyonel hikayeler anlatabilirler. Aslında bu durum gerçek değildir. Bu çocuklar genellikle aile içinde mutsuzdurlar ve aileleri tarafından ihmal edilmişlerdir.

- ÖDÜL ALMAK İÇİN
Çocuk cezadan kaçmak için nasıl yalan söylüyorsa ödül almak için de aynı şekilde yalan söyleyebilir. Ödül bağımlı çocuklarda daha sık görülür.

- PEKİŞTİRİLDİĞİ İÇİN
Bu oldukça önemli bir konudur. Çocuğu yalan söylemeye bazen bilinçsiz de olsa teşvik edebiliriz. Yalan söylediğinde kahkaha atmak, yalan söylemesini komik bulmak, çevrenize anlatmak, yalan söylemenin karşılığında çocuğun istediği sonuca ulaşması gibi durumlar çocukta yalan davranışını pekiştirir. Bununla beraber yalan söyleyerek model olmak yine davranışın sıklığını arttırır.

- YALAN SÖYLEME KARŞISINDAKİ DURUŞUMUZ NE OLMALI?

Yalana yalanla cevap verin. "ben de geçen gece kocaman bir fil yedim" deyin. çocuk tuhaflığı fark edecektir. bu şekilde ona inanmadığınızı belli etmiş olursunuz.

Yalancısın gibi sıfatlardan kesinlikle uzak durun. bu çocuğun Kendini yalancı olarak algılamasına ve yalan söylemeye devam etmesine neden olur.

"Yalan söylüyorsun" demek yerine "bu doğru değil" deyin.

Dürüstlük konusunda çocuğunuzu teşvik edin.

Dürüst davrandığında onu tebrik edin.

Ahlaki gelişiminde korkutma, ödül-ceza teknikleri yerine kural ve erdemleri içselleştirmesini hedefleyin.

Yalan konusunda duruşunuz net olsun. onu dürüst olması konusunda uyardıktan sonra bir daha yalan söylerse bu durumu kabul etmeyin.

Dürüstlük ile ilgili hikayeler anlatabilir ya da onun çok sevdiği çizgi film kahramanı ile dürüstlüğü özdeşleştirebilirsiniz.

Ödül ve caza vermek yerine tebrik etme ya da bu durumun yanlış olduğunu belirtme daha uygundur.

Yalan söylediğinde sevgiden mahrum bırakma, doğru söylediğinde öpme-sevgi gösterme ona kendisini olduğu gibi kabul etmediği duygusunu uyandırır.

Ona yeni stratejiler öğretin. Yalan söylemesinin sonucunda elde edeceği ödülü başka ne şekilde elde edebilir. Ona bu stratejileri öğretin.

Niçin yalan söylediğine odaklanın ve temeldeki sorunla ilgilenin.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarda Yalan Söyleme ve Çözüm Önerileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Elif TERZİKÖY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Elif TERZİKÖY'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Elif TERZİKÖY'ün Makaleleri
► Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Gökçe NUHPAŞAOĞLU KAYALAR
► Çocuklarda Davranış Sorunu (Yalan Söyleme) Uzm.Psk.Mehmet Emin KIZGIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,107 uzman makalesi arasında 'Çocuklarda Yalan Söyleme ve Çözüm Önerileri' başlığıyla benzeşen toplam 26 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda Depresyon Mayıs 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:11
Top