2007'den Bugüne 74,303 Tavsiye, 24,577 Uzman ve 16,844 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Çocuklarda Ağlama Davranışı
MAKALE #18243 © Yazan Uzm.Psk.Elif TERZİKÖY | Yayın Nisan 2017 | 767 Okuyucu
Aç çocuk kızım görmüyor musun
Yerini beğenmedi herhalde
Seni istiyor
Sütün mü az acaba
Ay bunun babası da böyleydi

Bu bölümde doğumdan 5 yaşa kadar çocuklarda ağlamayı inceleyeceğiz. Çocuklar neden ağlar ve bu ağlama davranışını pekiştirmeden, git gide azaltarak nasıl çocuk yetiştirebiliriz bunlara bakacağız.

Bebeğin ilk iletişim yöntemi ağlamaktır. Dünya denen garip yere gözlerini açtığı anda ağlamaya başlayan bebeğimiz için ağlamak ilk başta rahatsızlık ve şaşkınlık belirtisidir. Güvende olduğu anne rahminden birden dünya denilen yere gelmiştir ve ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur.

İlk 3 ay özellikle tamamen anne ile yapışık olmaya ihtiyacı olan çocuğumuzun ağlaması çok doğaldır. Şu bir gerçektir ki bazı çocuklar az, bazıları çok ağlar. Bunu bu şekilde kabüllenmek zorunda olmakla birlikte yine de çocuğumuzun ağlamasını engellemek için çaba harcayacağız.

FİZİKSEL OLARAK RAHATSIZ OLAN BEBEK ÇOK AĞLAR

Bebeğin özellikle ilk başta gerginliği fiziksel rahatsızlığı ne kadar çoksa bebeğimiz o kadar çok ağlayacaktır. Bazen bu fiziksel gerginlik sadece doğuştan gelen özelliklerden kaynaklansa da bazen de yatağın rahatsızlığı, anne kucağını özleme, hatta kullandığınız minderin çeşidinden bile kaynaklanabilir. Bunları deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz.

GÜVENLİK DUYGUSU SARSILMIŞ BEBEK ÇOK AĞLAR

İlk 3 ayda bebeğin anneye ne kadar ihtiyaç duyduğunu söylemiştik. Bebebğinize o dönemde ne kadar huzur verirseniz sonraki aylarda o da size o kadar huzur verecektir. Bir şekilde tek başına korkmuş bebeğin sakinleşmesi zaman alacaktır. O artık güvensiz ve huzursuz bir dünyada yaşıyordur ve anne rahmini özlüyordur. Çağırdığında yanına geleceğinizi içgüdüsel olarak bilen, ihtiyaçları karşılanan çocuğun ağlaması azalacaktır.

BAZI ÇOCUKLAR ÇOK AĞLAR

Çocuk kişiliği nedeni ile kırılgan ya da huysuz olabilir. Onun dilini anladıktan sonra yine ağlamalarını azaltabilirsiniz fakat durumunu bu şekilde kabullenmeniz gerekebilir.

BESLENME ŞEKLİ FİZİKSEL AÇIDAN HUZURSUZLUK YARATABİLİR.

Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde sigara içen annelerin çocukları daha huysuz olabilir ya da fark etmeden yediğiniz yemekler ya da onun maması onun bünyesi ile uyumlu olmayabilir. Bu konuda bir diyetisyenle görüşmenizi tavsiye etmekle birlikte yatıştırıcı, kolay sindirilen yemekleri yemenizi tavsiye edebilirim.

HUZURSUZLUK BULAŞICIDIR.

Burada karşılıklı bir durum söz konusu. Anne çocuk bakımı esnasında yorgunluk yaşar ve bu çok doğaldır. bu yorgunluk git gide stresle birlikte anneyi huzursuzlaştırır. Anne ne kadar huzursuzsa çocuk bir o kadar huzursuz olur. Çocuk ne kadar huzursuzsa anne de bir o kadar kendini yorgun ve tükenmiş hisseder, huzursuzlaşır.

2 YAŞTAN SONRA AĞLAYAN ÇOCUK

Artık burada çocuk istediği bir şey olmayınca üzüntüden, istediği bir şeyin olması için yalvarırcasına, bazen öfkeden, bazen de mutsuzluğunu ifade etmek için ağlar.

Emzirme dönemindeki ilişkinin ne kadar güvenli ve uyumlu olduğu çok önemlidir. Anne ile istikrarlı ilişki kuran çocuğun hem psikolojisi güvenli olduğundan, hem de annesi ile pozitif ilişkisinden dolayı daha az ağlayacak ve üzüntü duyacaktır.

AĞLAYARAK İSTEDİĞİNİ YAPTIRMA

Ağlayarak istediğini yaptırmayı çocuk öğrenir. Doğduğu andan itibaren ağladığında yanına gittiğimiz, isteklerini yerine getirdiğimiz çocuğumuzun aslında yavaş yavaş her istediğinin olmayacağını öğrenmesi gerekmektedir. Çocuk bilinçsiz olarak bir şeyi istediğinde ağlar. Bu ağlamalar sonucunda istediğini almayı ümit eder.

AĞLAMA KRİZLERİ

Çocuk istediği ağlayarak yerine getirilmediğinde bu kez ağlamanın seviyesini arttırır. o kadar çok ağlar ki en sonunda dayanamaz ve istediğini yapmak zorunda kalırsınız.

AĞLAMA KRİZLERİ VE KUSMA

Çocuk istediğinin olmadığını ağladığında ağlama seviyesini bazen o kadar yükseltir ki çocuk ağlarken kusabilir ya da bayılabilir.

BİR YANDAN AĞLIYOR Bİ YANDAN BANA BAKIYOR

Dikkat ederseniz çocuk ağlarken bir yandan size bakar ve sizin ne düşündüğünüzü anlamaya çalışır. Çocuk burada çok bilinçli bir şekilde sizi manipüle etmeye çalışmasa da unutmayın ki siz ilgilenmediğiniz zaman ağlamayı kesecektir.

GÖZÜNDEN YAŞ GELMEYEN ÇOCUK

Ağlıyor ama gözünden yaş gelmiyor. Bunu çocuğunuzun yanında ifade etmeyin ama böyle bir durumda kesinlikle istediğini yapmayın. Artık çocuk ağladığında istediğinin olacağından oldukça emindir. Oldukça kolay durdurulabilen bir ağlama şeklidir.

NELER YAPMALIYIZ?

- Onunla empati kurun. O ağladığı zaman neden ağladığına dikkat edin. Onun neden ağladığını anladığınızı ifade edin. Sizin için çok saçma bir talep onun için çok önemli bir anlam ifade ediyor olabilir. "o oyuncağı çok istediğini biliyorum" diye cümleye başlayın.

- Sürekli ağlamasından dolayı onu romantik, şımarık, huysuz, inatçı olarak nitelendirmeyin. Kişilik gelişimini olumsuz yönde etkilemekle beraber "huysuz olduğuma göre çok ağlıyorum" diye düşünüp ağlamayı da pek kesmeye yanaşmaz.

- İstikrarlı olmalısınız. Çocuk yetiştirmede en önemli kural istikrardır. Çocuğunuza "hayır" dediyseniz fikrinizi değiştirmeyin ve onun ısrarlarına yenilmeyin. Israrınızı değiştiren davranışı neyse çocuk o davranışı devam ettirecektir.

Çocuk ağlarken siz ona hayır dediniz ağlamaya devam etti, yine hayır dedi, kendini yere attı. İstediğini dayanamadınız gerçekleştirdiniz. Bir dahakine yine hayır dediğinizde ilk işi kendini yere atmak olur. Çünkü artık çocuk ağladığında değil çok ağladığında istediğinin gerçekleştiğini öğrenmiştir.

Kusma, bayılma gibi davranışlar aslında çocuğun ağlaması ile ilgili doğru müdahelede bulunamamızdan kaynaklanıyor.

- İlgilenmemelisiniz. Ağlama krizi olduğunda hiç tepki vermeyin ve gazete okuyun, tv izleyin. Böyle bir durumda çocuk eninde sonunda ağlamayı kesecektir. Sonraki ağlama nöbetleri ise eskisinden daha az şiddetli olacak ve git gide yok olacaktır.

- Yeni beceriler öğretin. "lütfen dersen veririm" gibi açıklamalar yapın. Ağlamak yerine lütfen demeyi denemeye başlasın. Elbette her lütfen dediğinde de isteklerini yapmayacağınızı öğretmelisiniz.

- Seçim yaptırın. Dondurma mı pasta mı? Eğer dondurma yersen akşam pasta yemeyeceksin. Bu şekilde çocuk isteklerinin sınırsız bir kotası olmadığını bilin.

- Jeton verin. Günlük 10 jetonu olsun. isteklerine göre ondan 1 ya da 2 jeton alın. Bu şekilde para kontrolü hakkında fikir sahibi olabilir (4.5 yaştan sonra yapılabilir)

- Onun çok sevdiği kahramanın çocukken hiç ağlamadığına dair hikayeler anlatın.

- Ağlamadığı zaman onunla ilgilenin. Bazen çocuk ilgi ihtiyacındadır bu yüzden ağlar. Eğer ağlamadığı zamanlarda onunla ilgilenirseniz ilgi ihtiyacını o ağlamadan gidermiş olursunuz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarda Ağlama Davranışı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Elif TERZİKÖY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Elif TERZİKÖY'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Elif TERZİKÖY'ün Makaleleri
► Çocuklarda Çalma Davranışı Psk.Kadir Burak SALİMOĞLU
► Çocuklarda Çalma Davranışı Pdg.Barış ÇAKIR
► Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Gökçe NUHPAŞAOĞLU KAYALAR
► Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı Psk.Evren Evrim ÖNAL
► Çocuklarda Parmak Emme Davranışı Psk.Evren Evrim ÖNAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 16,844 uzman makalesi arasında 'Çocuklarda Ağlama Davranışı' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda Depresyon Mayıs 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:38
Top