TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kilo Verememenin Sebepleri : EYVAH ! KİLO VEREMİYORUM …

Ahmet GÜRAPAYDIN Fotoğraf
Dyt.Ahmet GÜRAPAYDIN
Konya
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi118 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 12 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 20656,

* Yayın Tarihi : 13-11-2008 - 20:19 (2946 gün önce),

* Ortalama Günde 7.01 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4617 , Kelime Sayısı : 602 , Boyut : 4.51 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dyt.Ahmet GÜRAPAYDIN hakkında söyledikleri:
Öncelikle buradan Ahmet Beye sizin aracılığınızla teşekkür etmek isterim.bir çok yol denememe rağmen 5kg geçmeyen ve tekrarında verdiğimin iki katını alan bir kişiydim.çünkü sadece kilo vermek istediğim için başladığım programlardı.ben beni bilmeden,tanımadan,hatta yok sayarak yaptığım yanlışları Ahmet bey sayesinde farkına vardım.merkeze girdiğiniz anda sizi güler yüzle ana kapıda karşılayan bir kişiyle karşılaşmak bile doğru yolda olduğunuzu anlayacaksınız.daha sonrası zaten onun ellerinde.sizi size tanıştırarak başlıyorsunuz.güleryüzü,işine olan saygısı,danışanına olan özeni size güven veri... [DEVAMI..]
(yakut küxx, Danışan, 09-07-2015)

Ahmet bey için yazı yazmaya başlayınca o kadar çok şey sıralanıyor ki akılda yol arkadaşınız,danışanını sahiplenir tavrı,içtenliği,samimiyeti ilk aklıma gelenler ve daha fazlası...çok şükür ki kendisiyle tanıştım.İtiraf etmeliyim ki farklı beslenme uzmanları deneyimlerim oldu.Güzel ilerledim stratejiler birbirine benzeyince takılma noktalarında motivasyon düşünce orada kaldım.artık birbirinin benzeri menüleri alıp dönmekten yorulmuştum kendime olan güvenimi kaybedip mutsuzlaşmıştım.Ahmet Bey'le tanışıp herşeyin tam tersi bir sistemle devam ediyor olması hem şaşılacak hemde kendimi mutlu hisset... [DEVAMI..]
(Melek, Danışan, 08-07-2015)

Dyt.Ahmet GÜRAPAYDIN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kilo Verememenin Sebepleri : EYVAH ! KİLO VEREMİYORUM …

Tiroit yetmezliği metabolizmayı yavaşlatan ve bu nedenle kişilerde önceki kilolarına göre %15-30 oranında kilo artışına neden olan bir hastalık durumu Bu nedenle tiroit bezi yetmezliği tedavi edilmeden kilo vermek çok zor. Hele birde başarısızlıklar karşısında ümidini çabuk kaybeden biriyseniz zayıflama programını sonlandırmanız an meselesi.
Tiroit hormon ilaçları ile hastaların çoğunda tedaviyle birlikte kilo verme oluşursa da hastaların % 17’si kilo veremiyor Özellikle menopozdaki kadınlarda bu durum daha zor. Hem menopoz hem de tiroit yetmezliği kilo vermeyi ne kadar çabalasak ta engelliyor.
Tiroit bezi yetmezliği olmadığı halde kilo vermeye çalışan kişilerde belirli bir kilo verdikten sonra kilo kaybının azaldığı veya durduğu bir dönem oluşur. Bu durum vücudun kendini koruma mekanizması olarak bilinir. Vücudumuz daha fazla kilo verilmesine direnç göstermeye başlar. Bu direnç tiroit hormonlarının azalmasıyla olabildiği gibi bazı başka hormonların salınmasının artması ile de oluşuyor. Bu gibi durumlarda Omega-3 alımını artırmak kilo vermede faydalı olabiliyor. Omega-3 yağ asitleri tiroit hormonlarının hücrelerdeki etkisini artırmaktadır. omega-3 için ise en iyi kaynak balık ve ceviz.
Kalori alımı azaldıkça yani az yemek yedikçe vücudumuzdaki yağ hücrelerinden salgılanan Leptin isimli hormon kanda azalır. Azalan leptin hormonu ise beyindeki iştah merkezini uyararak iştahı artırır ve gıda alınmasını sağlar. Bu durum kişinin hızlı kilo kaybı istemesi sonucu gelişiyor şöyle ki kişi önerilen kalorinin daha azını alıyor hızlı kilo verme amacı ile, bu durum karşısında mevcut kilonun % 10 unundan daha aşağıya inmek neredeyse imkansız hale geliyor sizsiz olun uzman kontrolünde bir zayıflama programı yürütün ve önerilen besinleri hiç eksiltmeden tüketmeye çalışın aksi halde tedaviniz uzun ve yorucu oluyor.

Kilo vermeyi engelleyen hormonlardan birisi de Ghrelin hormonu. Bu hormon mideden salgılanmakta ve kana karışarak beyine ulaşıp yemek yemeyi artırmakta. Kilo vermek için diyet yaparken bu hormon kanda artmakta ve daha fazla kilo verilmesini engellemektedir. Siz de öğünden sonraki 1 saat içinde müthiş mide kazınması ile birlikte açlık hissediyorsanız Ghrelin hormonunuz yüksek olabilir.

Bazı vitamin ve minerallerin eksiklikleri de kilo vermeyi engelliyor.

Selenyum,krom,çinko,kalsiyum ve magnezyum bunlardan bir kaçı. Uğraşlar sonucu kilo verememiş kişiler de eksiklikleri düşünülebilir. Zayıflamayı az yemek olarak düşünen kişiler yukarıda saydığım vitamin ve minerallerden yoksun kalacaklardır inanın. Dengesiz beslenmek veya tek gıdaya dayanan zayıflama diyetleri de yukarıda sayılan vitamin ve mineralleri barındıramayabilir.

Kanda insülin hormonu yüksek ise kilo vermede sıkıntılar oluşur. İnsülin yüksekliğini azaltmanın önemli bir yolu şeker yükü yüksek olan karbonhidratları yememektir. Beyaz ekmek, şeker, makarna, patates, kek, tatlı, çikolata gibi şeker yükü fazla gıdalar insülin hormonunu kanda iyice artırarak kilo vermemizi önlüyor. Bu gıdalar yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek (köylü ekmeği gibi), kepekli makarna, nohut, kuru fasulye, mercimek, bezelye, sebze ve meyvelerle beslenmek en akıllıcası.

Tiroit yetmezliği olan hastalarda metabolizma yavaşladığından, alınan karbonhidratların (unlu, şekerli gıdaların) sindirilmesi veya parçalanması ve kandaki şekerin hücrelere girmesi zorlaşıyor. Bu nedenle vücut daha fazla insülin salgılayarak kan şekerini düşürmeye çalışıyor. İnsülin arttıkça da iştahta artma ve kilo alma oluşuyor. İnsülin hormonundaki yükselmeler gün içinde kan şekerinde düşme yaptığı için de yorgunluk, baş dönmesi, bitkinlik, öfkelenme, birden sinirlenme, bağırma ve açlık hissi oluşturuyor. Sizde bu belirtiler varsa kan şekerinizde düşmeler oluyor demektir. Bunu anlamak için 3-4 saatlik şeker yükleme testi yaptırmanız önerilir.

Stresli kişilerde stres hormonu dediğimiz kortizol artmaya başlar ve artan kortizol hormonu da kan şekerini yükseltir. Bu durumda bize zayıflama programı yürüten kişilerin ruhen rahat bir dönemi tercih etmelerinin gerekliliğini gösteriyor.

İyi beslenmenize ve egzersiz yapmamıza rağmen zayıflayamıyorsanız doktorunuz size bazı ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar zayıflamanıza yardımcı olur.

Yukarıdaki önlemlere rağmen kilo veremeyen kişilerde altta yatan diğer nedenleri araştırmak gerekir. Bunlar depresyon, stres, uyku bozuklukları, bazı mineral ve vitamin eksikleri ve gıda alerjileri olabilir. Özellikle selenyum, çinko ve demir eksikliği varsa bunların tedavisi kilo vermeniz açısından çok önemli ve genellikle dengeli bir diyet bu vitamin eksikliklerinden uzaktır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Kilo Verememenin Sebepleri : EYVAH ! KİLO VEREMİYORUM … ile İlgili Kavramlar : obezite, troit bezi, kilo, zayıflama, ghrelin hormonu, kilo verememe, zayıflayamama
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kilo Verememenin Sebepleri : EYVAH ! KİLO VEREMİYORUM …" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Ahmet GÜRAPAYDIN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kan Grubuna Göre Beslenme , Dyt.Güneş AKYIL AYNACI
 • Çocuklarda Bilişsel Gelişim Ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Kış Diyeti , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Kış Aylarında Beslenme , Dyt.Melike AYKOL
 • Soğuk Günlerde Ne Yersek Vücudumuzun Bağışıklık Sistemi Güçlenir, Ne Tüketirsek Gripten Uzak Kalırız , Dyt.Derya FİDAN
 • Cildi Güzelleştirmenin 6 Yolu , Dyt.Cansu KOLUKIRIK
 • Bir Şeker Hastasının Beslenme Rehberi , Dyt.Cansu KOLUKIRIK
 • Kalp Ameliyatı Sonrası Yeni Bir Beslenme Düzeni , Dyt.Cansu KOLUKIRIK
 • Kahvaltının Akademik Başarıya Etkisi , Dyt.Cansu KOLUKIRIK
 • Uyku Ve Beslenme , Dyt.Cansu KOLUKIRIK
 • Spor Ve Beslenmenin Önemi , Dyt.Özge ÖZCAN
 • Yaşlanmayı Geciktiren 10 Besin , Dyt.Cansu KOLUKIRIK
 • Beslenmede Kuruyemişler Ve Faydaları , Dyt.Cansu KOLUKIRIK
 • Sağlıklı Beslenmenin Sırrı 4 Yapraklı Yoncada Saklı! , Dyt.Sevgi SEVMEZ
 • Kanserden Koruyucu Öneriler , Dyt.H.Kübra BAL
 • Evlendikten Sonra Kilo Almak , Dyt.H.Kübra BAL
 • Düğün Öncesi Diyet , Dyt.H.Kübra BAL
 • Ergenlik Sivilcesine Neden Olan 5 Besin , Dyt.H.Kübra BAL
 • “hurma” İle İlgili Merak Edilen Sorular , Dyt.H.Kübra BAL
 • Kış Aylarında Neden Daha Çok Kilo Alıyoruz? , Dyt.H.Kübra BAL
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  14:54
  Top