2007'den Bugüne 85,982 Tavsiye, 26,773 Uzman ve 19,105 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Paralizi ( Felç ) Nasıl Oluşur? Felç Sonrası Holistik ( Bütüncül ) Bakışla Fizyoterapide Hastalar Nasıl Tedavi Ediliyor ?
MAKALE #18385 © Yazan Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN | Yayın Mayıs 2017 | 2,287 Okuyucu
Her insan Sağlıklı ve mutlu yaşamak ister ve bunun için çabalar. Ancak maalesef felç gibi bazı ağır rahatsızlıklar bu yaşam sevincini son derece kötü anlamda etkiler. Bu noktada felç nasıl oluşur? Sorusunun yanıtını öncelikle hastalığa neden olan etkenler içinde aramak gerekir. Çünkü bu kavramın iyi bilinerek hareket edilmesi ve çeşitli tedbirler geliştirilmesi, felç hastalığını önleyebilmeyi mümkün kılmanın yanı sıra bu önemli hastalık ile mücadelede inanılmaz faydaları beraberinde getirmektedir. Genelde halk arasında yaygın olarak inme olarak tabir edilen felcin İki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Hemorajik felç diğeri ise İskemik felç olarak adlandırılırlar. Dünya genelinde yüzde %85 oranında iskemik felç, %15 oranında ise hemorajik felç görülmektedir. İskemik felcin bu kadar yaygın olmasındaki sebep diğer rahatsızlıklardan kaynaklanan etkenlerin sürece dahil olmasıdır.

Felci Önleyebilmek İçin Hastalığı İyi Tanımak Gerekiyor

İskemik felç genel olarak vücudumuzun kan dolaşımını sağlayan atar ve toplardamarlar içerisinde çeşitli etkenlerden meydana gelen damarlar içerisinde pıhtılardan ya da plaklardan kopan parçaların beyne kadar ulaşması neticesinde ortaya çıkar. İskemik felcin özellikle kalp damar hastalıkları ile birlikte seyretmesi hemorajik felce göre çok daha fazla görülmesinde en büyük neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Hemorajik felcin daha az görülmesi ise direkt olarak beynin kendisinde meydana gelen kanamalar sonucunda ortaya çıkmasıdır. Beyin kanamasını takip eden hemorajik felç gelişimi hastanın hayatta kalabildiği varsayılsa bile sonuç itibariyle vücudun tamamını veya kısmen işlevsiz hale getirdiği dikkate alındığında iskemik felce göre hayati tehlike riski çok daha yüksektir. Her iki gruptaki hastaların yaşam seviyesini son derece aşağılara çeken ve maalesef bu hastaların bir kısmının hayatını kaybetmesine yol açan felç inmesi durumu hastanın yaşamının geri kalan bölümünü bu tahribatın giderilmesi için yaptığı mücadele geçirmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla felç nedir? Sorusu, beynin meydana gelen hasar neticesinde çalışmasını geçici veya kalıcı bir şekilde fonksiyonlarını durdurması olarak açıklanabilir.

Felçle İlgili Belirtiler Görüldüğünde Hızlı Bir Konsültasyon Süreci Hayat Kurtarıyor.

Her ne sebeple olursa olsun beyne kan gitmemesi veya beyinde yüksek tansiyon benzeri bir rahatsızlık ile meydana gelen kanama sonucunda ortaya çıkan bu durum Felç belirtilerinin çok iyi analiz edilmesini gerektiriyor. Belirtilerden bir veya bir kaçının görülmesi durumunda derhal yapılacak tıbbi müdahale ile hayatınız kurtulabilir ve felç durumu oluşmadan yaşamınıza devam etmeniz sağlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken hassas durum belirtilerin ortaya çıkmasının ardından farklı rahatsızlıklarla karıştırılarak ihmal edilmemesidir. Felç geçiren kişinin hastaneye yetiştirilmesi sürecinde kritik dakikalar son derece iyi değerlendirilmeli ve hastanın mümkün olan en kısa sürede tıbbi müdahaleye kavuşturulması sağlanmalıdır. Özellikle felcin olumsuz etkilerinin müdahale sırasında geçirilecek zaman göz önüne alındığında 4-5 saat içerisinde giderilmesi beynin kalıcı hasar almadan bu durumu atlatabilmesi için son derece önemlidir.

Felç Belirtileri Bariz Olarak Kendini Göstermektedir.

-Yüz veya her hangi bir bölgede uyuşma

-Ani baş dönmesi ya da dengenin bozulması

-Ani gelişen şiddetli baş ağrısı

-Kol veya bacaklarda hızlı gelişen zayıflama ve incelmeler

-Konuşma ve kendini ifade etmede zorlanma

-Görme kaybı veya görüşün bulanıklaşması

Gibi önemli bulgular ortaya çıkar çıkmaz acil müdahale ile hastanın kurtarılması pekâlâ mümkün olabilmektedir. Vücudumuzun diğer tüm mekanizmalarından çok daha farklı olarak beynimiz hassas yapısı nedeniyle son derece hızlı bir şekilde hasara uğraması müdahalenin zamana yaygın yapılabilme esnekliğini maalesef ortadan kaldırmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda maksimum 5 dakika içerisinde gerekli tıbbi müdahale yapılmadığında tahribata uğrayan bölgenin kumanda ettiği tüm organlar iflas eder ve çalışmayı durdurur.

Felç Sonrasında Hasta Tıbbi Destek Ve Fizyoterapi Yöntemleri İle Tedavi Ediliyor.

Nörofizyolojik temelde uygulanan yöntemlerin hasara uğrayan bölgelerde aktivasyonu ile sağlanan rehabilitasyon sürecinin yanı sıra konvansiyonel fizik tedavi yöntemlerinin kullanıldığı bu rahatsızlıkta tıbbi tedavi ile birlikte gerekli görüldüğü noktalarda çeşitli medikal ortezlerin eşlik ettiği felç tedavisi, semptomlar sonrası fonksiyonunu yitiren tüm organlar üzerinde hareket kabiliyeti kazandırılmasını amaçlamaktadır. Bu süreçte öncelik doğal olarak yaşamın devamını sağlayan hastanın yeme, içme veya rahat solunum gibi ihtiyaçlarının sağlanabilmesi açısından hayati fonksiyonların yerine getirilmesidir. Özellikle kısmi felç oluşan bölgelerde uygulanan fizyoterapi yöntemlerinin sabırlı ve programlı bir şekilde devam ettirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu rahatsızlığın Bio geri bildirim teknikleri sayesinde beyin fonksiyonlarının çalışır hale getirilerek tekrar işlev kazandırılması bakımından komplike uygulamaların varlığının ısrarla sürdürülmesi gerektirmektedir. Sağlıklı ve mutlu günler.

Saygılarımla

Ahmet Burak SEZGİN
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Paralizi ( Felç ) Nasıl Oluşur? Felç Sonrası Holistik ( Bütüncül ) Bakışla Fizyoterapide Hastalar Nasıl Tedavi Ediliyor ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet Burak SEZGİN Fotoğraf
Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN
İstanbul
Uzman Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'in Yazıları
► Kasıntılı Felç (Spastik Paralizi) Prof.Dr.Necdet Şükrü ALTUN
► İnme (Felç) Rehabilitasyonu Fzt.Ahmet DOĞAN
► Felç(İnme)Tedavisi Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
► Felç (İnme ) Tedavisi Fzt.Sedat BAYRAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,105 uzman makalesi arasında 'Paralizi ( Felç ) Nasıl Oluşur? Felç Sonrası Holistik ( Bütüncül ) Bakışla Fizyoterapide Hastalar Nasıl Tedavi Ediliyor ?' başlığıyla benzeşen toplam 55 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Osteopati Terapi Nedir? Mayıs 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:18
Top