2007'den Bugüne 82,688 Tavsiye, 26,144 Uzman ve 18,348 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Sebebi Bilinmeyen Bel Ağrılarında Osteopati Terapi
MAKALE #18437 © Yazan Fzt.Ahmet Burak SEZGİN | Yayın Mayıs 2017 | 1,285 Okuyucu
Sebebi Bilenmeyen Bel Ağrılarına Osteopati Terapi İle Yenilikçi Çözümler.

İnişli çıkışlı insan yaşamı hüzün ve mutluluğun bir arada yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem içerisinde özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşılan başta bel ağrıları olmak üzere çeşitli sorunlar insan yaşam kalitesini düşürür. Ancak son yıllarda çok daha fazla gelişen toplum bilinci birebir bu rahatsızlıklara yönelik uygulamaları gündeme taşımaktadır. Altta yatan herhangi bir nedene dayanmayan ve kaynağı tespit edilemeyen her türlü ağrı,sızı ve şikâyetlerin osteopatik yaklaşımlarla ele alınması günümüz sağlık algoritmalarındaki ilerlemeyi en iyi şekilde gözler önüne seriyor.

İstatistikî verilere göre fiziksel hareket kabiliyetini engelleyen rahatsızlıkların başında bel ve boyun ağrısı birinci sırada gelmektedir. Tabii bu durumu değerlendirirken bel ya da boyun ağrılarına neden olan deformasyonların varlığı iyi araştırılmalıdır. Söz gelimi çalışma koşulları gereği uzun süre ayakta durmak zorunda olan veya fiziki güce dayalı işlerde çalışan kişilerin bel ağrılarını bu faktörler içerisinde sorgulaması daha doğru olacaktır. Benzeri bir örnekleme boyun ağrıları için geçerlidir uzun yıllar masa başında bilgisayar monitörüne bakan bir kişinin boyun bölgesinde meydana gelen ağrı veya tutulmaları bu davranışının bir sonucu olabileceği ilk akla gelen nedenlerdir. Ancak tüm risk faktörlerinin değerlendirildiği fakat buna rağmen hastalık bulgusuna rastlanmadığı durumlarda bel ağrısı gibi şikâyetlerin bütüncül yaklaşımlarla ele alınması akıllıca bir davranış olacaktır.

Mekanik Bel Ağrısı

Vücudumuzun ayaklardan sonra en fazla yükünü taşıyan ve yön veren bel ve çevresinde ortaya çıkan ağrıların klinik muayene veya radyolojik tetkiklerden sonra herhangi bir nedenin saptanamaması durumu tıbben mekanik bel ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Bel anatomisini oluşturan omurları çevreleyen sinirlerde meydana gelebilecek deformasyonlar veya yumuşak dokularda gelişen anomaliler farklı bir neden yoksa bu ağrıların baş sorumlusudur. Özellikle ağrıların başladığı ilk bir birkaç günün ardından devam etmesi kronikleşmeye başladığının en önemli göstergesidir.

Genellikle zamana yaygın bir şekilde ortaya çıkan mekanik bel ağrıları omurga üzerinde varlığını sürdüren kaslarda, ligaman ve eklemlerde gerilime bağlı deformasyonlara maruz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. bu doğrultuda mekanik bel ağrılarını yumuşak doku kaynaklı bel ağrıları olarak özetlemek mümkündür. Dolayısıyla bu ve benzeri nedenlerden meydana gelen ağrıları direkt olarak bel fıtığı veya benzeri rahatsızlıklara bağlamak yanlış bir düşüncedir. Mevcut durumun netlik kazanmasının ardından alınacak manüel terapi ve osteopati terapi seansları kişinin normal yaşamına dönmesini sağlayan yenilikçi yöntemler olarak çözümler sunmaktadır

Osteopati Terapi Ülkemizde Çok Yeni Bir Yöntem

Avrupa ve Amerika Amerika'da oldukça yaygın bir yöntem olan osteopati terapi ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlayan bir yöntem. Bu uygulama sayesinde psikonöroimmünolojik problemler, fibroz, miğren tedavisi, skolyoz, sinirsel gerginlikler, bel ve boyun ağrıları ile sinirsel gerginliklere bağlı gelişebilen çok sayıda rahatsızlığın giderilmesi mümkündür. Hastaların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini sağlayan bu yöntemin eller kullanılarak yapılması ve doğal bir uygulama olması giderek yaygınlaşmasında önemli rol oynamaktadır. Vücudumuzun en önemli sinirsel fay hattını oluşturan bel veya boyun dışında kas ve iskelet yapısı üzerinde son derece olumlu etkileri bulunan osteopatik terapi sebebi tespit edilemeyen bel ağrısı şikayetleriniz için uygun bir çözüm olabilir.

Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Ahmet Burak SEZGİN
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sebebi Bilinmeyen Bel Ağrılarında Osteopati Terapi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet Burak SEZGİN Fotoğraf
Fzt.Ahmet Burak SEZGİN
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'in Yazıları
► Osteopati Terapi Nedir? Fzt.Ahmet Burak SEZGİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,348 uzman makalesi arasında 'Sebebi Bilinmeyen Bel Ağrılarında Osteopati Terapi' başlığıyla benzeşen toplam 75 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Osteopati Terapi Nedir? Mayıs 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:58
Top