TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Dil ve konuşma Terapisine Başlamadan Önce Ne Yapmalı?
MAKALE #18613 © Yazan Neşe ÖZTÜRK | Yayın YENİ Temmuz 2017
Dil ve konuşma terapileri her yaştan danışanı kapsar. Dudak damak yarığıyla doğmuş bir bebeğe de, konuşma yitimi yaşayan 90 yaşında bir bireye de yararlı olacak çalışmalar yapılabilir. Yine de terapilerden en yüksek yararı alabilmek için danışanların bazı koşulları sağlamasını bekleriz. Danışanın istekli, motivasyonu yüksek, iyileşmeye hazır ve terapiste yardımcı tutumda olması terapilerin verimini oldukça arttırır. Beklediğimiz en önemli koşul çocuk da olsa yetişkin de olsa kişinin kendi arzusuyla bu süreci başlatmasıdır.

Terapiye ihtiyacı olan fakat başlamak konusunda kararsız olan danışanlara hem bilgi vermek hem de terapilere kendilerini hazırlamaları için bazı koşullardan bahsetmek istiyorum.

Gecikmiş Dil Konuşma

Bireysel farklar olmakla birlikte bir çocuğun en geç 3 yaşında konuşmaya başlaması beklenir. 3 yaşında ve kullandığı sözcükler sınırlıysa desteğe ihtiyacı olabilir. (BKZ Gecikmiş Dil Makalesi) Randevu alınıp gelindiğinde, öncelikle aileyle çocuk hakkında görüşmeler yapılır, bazı testler uygulanarak çocuğun iletişime ne kadar açık olduğu, söylenenleri ne kadar anladığı, kendini nasıl ifade ettiği.. gibi becerileri değerlendirilir. Yapılacak çalışmalar genellikle çocuğa hissettirmeden oyun içine yerleştirilerek planlanır ve çocuk güven duyduğunda aile dışarı alınarak çocukla bire bir seansa geçilir. Bu noktada çocuğun aileden rahatça ayrılabilmesi gerekir. Bunun için randevuya gelmeden önce lütfen çocuğu bilgilendiriniz. Çok karşılaşılan bir sorun, çocukların evde patron olup her isteklerini elde edebilmeleri alışkanlığıdır. Terapisti hem oyun arkadaşı hem de otorite olarak görebilmeleri için aile içinde de anne, babalarıyla bu şekilde etkileşim geliştirebilmiş olmaları gerekir.

SESLETİM BOZUKLUĞU

Konuşma seslerinin üretimini öğrenmek bol tekrarlar gerektirir, bunu yaparken genellikle masa başı oyunları, pekiştireçler, kartlar, hikayeler, vs kullanılır. Bu çalışmaları en verimli şekilde yapabilmek için çocuğun masa başında belli bir süre oturabilmesi beklenir. (Sıkılırsak zıplayarak da sözcükleri tekrar edebiliriz hiç sorun değil) Burada beklenen yine çocuğun terapiste saygı duyması ve çalışmaları tamamlamak için sabır göstermesidir. Bu iki koşul sağlandığında zaten oldukça eğlenerek farkında olmadan öğrenir. Gelmeden önce çocukla konuşup onu yapılacak çalışmalarla ilgili bilgilendirebilir, bu çalışmaların neden gerekli olduğuyla ilgili konuşabilirsiniz.

KEKEMELİK

Bir anda kekelemeye başlayan 3 yaşında bir çocuğun ailesi paniğe kapılabilir. Ne yapmaları, ne kadar beklemeleri gerektiğiyle ilgili kafaları karışır. Yapılabilecek en iyi şey bir uzmandan destek istemek olabilir, doğru tutumları öğrenmek, kekemelikle ilgili bilgilenmek aileyi rahatlatır ve çocuğun bu süreci en kolay şekilde atlatmasına yardımcı olur.

Kekemelikle ilgili terapiye başlanmasının koşulu kişinin (çocuk veya yetişkin) bu durumdan kendisinin rahatsız olmasıdır. Eğer konuşmasındaki aksaklıktan dolayı sosyal / akademik/ özel yaşamı olumsuz etkileniyorsa destek almasının zamanı gelmiş demektir. Çocukların bu durumdan rahatsız olduklarını ikincil davranış geliştirmelerine bakarak anlayabilirsiniz. Takılmalarına göz kırpma, dudaklarını uzatma gibi mimikler veya baş, el hareketleri gibi jestler eklendiyse terapiye başlanabilir.

AFAZİ

Beyin kanaması, felç gibi travma sonrası konuşma yitimi durumudur. Bu hastalarda ilk 3 ay içinde genellikle hızlı iyileşme görülür, 6 aya kadar kendiliğinden iyileşme hızı azalarak devam eder. Bu nedenle ilk 3 ayın sonunda dil konuşma terapilerine başlanması önerilir.

Uzm Dil ve Konuşma Terapisti
Neşe Öztürk
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Dil ve konuşma Terapisine Başlamadan Önce Ne Yapmalı?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Neşe ÖZTÜRK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Neşe ÖZTÜRK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Neşe ÖZTÜRK Fotoğraf
Neşe ÖZTÜRK
İstanbul
Dil ve Konuşma Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi17 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Neşe ÖZTÜRK'ün Yazıları
► Çift Terapisine Bakış Psk.Gonca KÜÇÜKTETİK
► Evlilik Terapisine Ne Zaman Gidilmeli? Uzm.Psk.Füsun BUDAK
► Gerçeklik Terapisine Göre Temel İhtiyaçlarımız Uzm.Psk.Dnş.Ayfer SUMMERMATTER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 15,679 uzman makalesi arasında 'Dil ve konuşma Terapisine Başlamadan Önce Ne Yapmalı?' başlığıyla benzeşen toplam 27 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► YENİSes Terapisi ve Ses Hijyeni Temmuz 2017
► Kekemelik Aralık 2015
► Sesletim Nedir? Eylül 2015
► Afazi Mart 2015
◊ YENİSesiniz Karizmanızdır. Temmuz 2017
◊ YENİR Sesi Kabusu Temmuz 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:42
Top