TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Otizm Tedavi Edilebilir

Yasemin Neşe BALCI Fotoğraf
Dr.Yasemin Neşe BALCI
İzmir
Doktor "Fizyoloji"
1 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 1 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 14350,

* Yayın Tarihi : 24-11-2008 - 15:02 (2126 gün önce),

* Ortalama Günde 6.75 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4029 , Kelime Sayısı : 483 , Boyut : 3.93 Kb.
Otizm Tedavi Edilebilir


Otizm Tedavi Edilebilir

Otizm eski görüşlerin aksine 0 - 4 yaş arası tespit ve tedavi edildiğinde iyileşebilme şansına sahiptir. Yıllardır süregelen mevcut, “otizmde eğitimden başka bir yol yoktur”, söylemi, aslında psikiatride de psikiatrik-psikolojik hastalıkları yalnızca davranışsal-duygusal bir sorun olarak gören eski tip bir zihniyetin devamıdır. Psikiatrik sorunları nörolojik-nörofizyolojik veya nörobiyolojik alt yapılarından, biyokimyasal değişikliklerinden veya vücudun genel diğer patolojilerinden bağımsız değerlendirmek mümkün değildir. Kaldı ki otizmde artık gelişen farmakolojinin nörodejeneratif tüm hastalıklarda etkin bir biçimde kullanılmaya başlanan, nöroprotektif (sinir hücrelerini koruyucu) ve nörotrop (sinir hücrelerini yenileyen) kayda değer etkili ilaçları “yalnızca eğitim” söyleminin ne kadar havada kaldığının en önemli kanıtıdır.

100 milyarlık nöronal kapasitesi ve 100 trilyon civarı akson ve dandritleriyle ve 50 trilyonluk sinaptik ağıyla beynimiz günlük 52 milyar bite’lık işlem kapasitesine sahiptir. Böyle bir kapasite söz konusu iken kullanamadığımız alanların diğer bölgelerce kompanse edilmesi ve beyin hücrelerinin plastisite özelliğinden faydalanılarak inaktif alanların aktivasyonu Kompansasyon – Aktivasyon metodunun temelini teşkil etmektedir. Kullanmakta olduğumuz Kompansasyon - Aktivasyon metodu aslında mevcut eğitim yöntemlerinin baz aldığı dil edinim, gelişim modellerinin de tersinden hareket etmektedir.

Mevcut eğitim yöntemleri (Lovaas, ABA – Verbal Behaviour, TEEACH, PECS, v.b.) temelde dil edinimini sosyalleşme ile ilişkilendirilen bir süreç olarak belirlerken, nativist ekolden yola çıkan protokolümüz, Noam Chomsky’nin “universal gramer” teorisinin devamı olarak, dili insana (türe) özgü doğal bir özellik olarak tanımlar.

Yani her insan bir dili konuşabilecek temel gramer kodlarıyla dünyaya gelmektedir. Böylece çocukların 2 yaş civarında 3 yaşına kadar birdenbire hiç öğretmediğiniz sonsuz sayıda cümleyi öğrenebildiğini görmekteyiz. Bu nedenle 0-4 yaş arası konuşmanın (retardasyonu söz konusu ise) aciliyetle – bu gecikmeye neden olan faktörün de aciliyetle belirlenerek (hipoksi; (oksijen eksikliği), geniz eti, septum deviasyonu, demir eksikliğine bağlı veya başka alt nedenler)in eliminasyonu ve konuşma ile ilgili alanların aktive edilmesi ve spontan konuşmanın (ezberlenmiş, kısıtlı veya ekolali (söylenenin aynen tekrarı) gibi bir konuşmanın değil) normal olağan formuyla başlatılması yöntemimizin temelidir. Aktivasyon için Hemisferik Senkronizasyon, Transkranyal Stimulasyon, Nörofeedback, Nörobiyofeedback, Tomatis/Berard uyarım teknikleri, Magnetik Rezonans Stimulasyon, Brainwave uygulamaları, Lazer Stimulasyon, Akupunktur, Craniosakral uyarı, Refleks Stimulasyon, Nörohormonal Balans Programı, DAF/FAF programları gibi yöntemler kullanılmakta iken, bilinen tüm diğer tıbbi temelli yöntemler – Ağır Metal Şelasyonu, bireysel planlanmış diyet programları ve supplement uygulamaları, Oksijenizasyon (Ozon veya hiperbarik), Detoksifikasyon, Barsak mukosasının düzenlenmesi, Nörohormon düzenlemeleri – her birey için o bireyin özelliklerine uygun düzenlenmelidir. Bireyin özellikleri tespit edilirken EEG ve MR dışında gerektiğinde CT ve PET (SPECT) den de yararlanılır. Biyokimsayal alanda tam tiroid paneli, tam kan tetkiki, ağır metal kümülasyonu tespiti, metabolik testler yapılır.

Bu değerlendirmelerden yola çıkarak, otizm spektrumu altında toplanan hastalıklar grubunda, hiçbir vaka diğerine temel özellikler dışında benzememektedir ve bireye özgü hazırlanmış protokoller çok önemlidir.

Ailelerden ricamız, en ufak bir şüphe halinde (göz teması kurmama, sık rastlanan ateş, konuşmanın gecikmesi, aşırı inatçılık veya sessizlik gibi durumlarda) bu skala ile değerlendirmenin yapılarak durumun tespitine yönelik ilk adımı atmaları ve konuşma kodlarının henüz açık olduğu bu çok değerli çağları, üst üste konulan küpler, yinelenen yapbozlar v.s. gibi eğitim yöntemleriyle kaybetmemeleridir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Otizm Tedavi Edilebilir ile İlgili Kavramlar : otizm, otizm tedavisi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Otizm Tedavi Edilebilir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Yasemin Neşe BALCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dr.Yasemin Neşe BALCI Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
Henüz yok
Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Hamileliğe Karar Verince Yapılacaklar,gebelikde Kanama Ve Düşükler , Dr.Ayşe DARAMA
 • Kronik Sinüzit Nedir Ve Akupunkturla Tedavisi Nasıldır? , Dr.Mehmet Salih ÖZAYTÜRK
 • Çocuğun Yaşına Uygun Oyuncak Seçimi , Dr.Ali MUSLU
 • Beyincik Sarkması, Beyincık Fıtığı Veya Chiari Sendromunda Güncel Tedaviler , Prof.Dr.Kadir KOTİL
 • Çocuklarda Yüksek Ateş Ve Ateşli Havale(Febril Konvülzyon) , Dr.Ali MUSLU
 • Bağımlı Kişilik Bozukluğu , Dr.Sevilay ZORLU
 • A-Z: Botox (Botulinum Toksin-A Uygulamaları) , Doç.Dr.Nedim SARIFAKİOĞLU
 • Silikonla Meme Büyütme: En Çok Merak Edilen Ve Sorulan “22 Soruya Cevap” , Doç.Dr.Nedim SARIFAKİOĞLU
 • Bitkisel İlaçlar , Vitaminler , Beslenme Destekleri , Dr.Kenan ERTOPÇU
 • Bebek Ve Çocuk Beslenme Listeleri , Dr.Sibel KILIÇASLAN
 • Omega-3 Ve Omega-6 Yağ Asitleri Ve Sağlıklı Beslenme , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Akupunktur İle Boyun Fıtığı Tedavisi , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Akupunktur İle Tüp Bebek Destek Tedavisi Ve Gebelik Kusması , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Gıda İntoleransı İle İlgili Sorular Ve Cevapları , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Önemli Psikiyatrik Hastalıklardan Özetler , Dr.İbrahim ATEŞ
 • Akupunktur İle Sigara Bırakma Tedavisi , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Akupunktur İle Bel Fıtığı Tedavisi , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Akupunktur İle Zayıflama , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Rahim Ağzı Hastalıkları , Dr.Ayşe DARAMA
 • Jinekomasti Tedavisinde Ameliyat İzini En Aza İndirgemek, Endoskopi-Destekli Yağ Alma (Liposuction) Yöntemiyle Mümkün , Yrd.Doç.Dr. Burak ERSOY
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  16:57
  Top