2007'den Bugüne 73,596 Tavsiye, 24,426 Uzman ve 16,674 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
.
14-15-16 Ocak 2018 – İstanbul
■ Eğitim sadece uzman dil-konuşma terapistlerine açıktır.
■ Dil ve konuşma bozuklukları lisans- yükseklisans veya doktora programlarından mezun olanlar veya bu bölümlerde okuyan öğrenciler kayıt yaptırabilirler.
■ Kontenjan 14 kişi ile sınırlıdır.
Erteleme Huyu ve Başa Çıkma Önerileri
MAKALE #18696 © Yazan Uzm.Psk.Elif Tuğçe ÇOLAKOĞLU | Yayın Ağustos 2017 | 364 Okuyucu
Erteleme huyu hem yaşamı zorlaştıran hem de toplumda yaygın görülen durumlardan biridir. Literatürde prokrastinasyon (procrastination) olarak tanımlanan erteleme huyu, bir işi ertelemekten dolayı başlayamamak ve bunu sürekli hale getirmek olarak tanımlanabilir.

Erteleme huyu sıklıkla tembellikle aynı durum gibi değerlendirilir. Oysaki ikisi de farklı kavramlardır. Erteleme huyunda kişi yapacağı işi önemser. Bununla ilgili planlar yapar, hayaller kurar fakat başlayamaz. Tembellikte ise yapacağı işi önemsemez, yapmamanın sorun olmayacağını düşünerek başka şeylere yönelir. Ortak nokta, her iki durumda da yapılacak işin tam anlamıyla bitirilememesidir(1).

Ertelemede Düşünce ve Duygu Süreçleri

Ertelemeye sebep olan temel şeylerden biri yapılacak işle ilgili ön değerlendirmelerdir.

 Yapılacak işle ilgili detaylı planlamalar yapmak,
 İşi mükemmel yapmaya çalışmak,
 Kararsızlık,
 Tek seferde işin tamamını bitirmek zorunda olduğunu hissetmek,
 Yapılacak iş için yetersiz olduğunu düşünmek,
 İsteksizlik,
 Yapılacak işin anlamsız gelmesi,
gibi düşünceler işe başlamayı zorlaştırmaktadır. Bu yargılara sahip olmak işi olduğundan zor algılamaya başlar ve sahip olduğu sorumluluğun altında ezildiğini hisseder. Peşi sıra sıklıkla kaygı, korku, karamsarlık ve stres ortaya çıkar ve işe başlamak yerine bu duygulardan uzaklaşmak için kişiler daha iyi/mutlu hissedecekleri işlere/etkinliklere yönelirler, yapmaları gereken işten de uzaklaşırlar.

Ne Yapmalı?

Öncelikle ertelemenin işlevsel olmadığını ve ortaya çıkardığı sıkıntıları kabul edebilmek gereklidir. Erteledikçe harekete geçilemediğini, bunun nelere mal olabileceğini görebilmek, fark edebilmek önemlidir. Ertelemeyle huyuyla başa çıkabilmek için;

 Yapılacak işle ilgili detaylı planlamalardan kaçının. Planlama üzerine fazlaca vakit harcamak, işin olduğundan daha zor algılanmasına sebep olur ve harekete geçmeyi engeller.
 Hiç kimse ve hiçbir şey mükemmel değildir. Bir işi yaparken mükemmele ulaşmak zorunda değilsiniz. Yapabileceğinizin en iyisini yaptığınıza inanın.
 Kararsız kalmak, belirsizliğin devam etmesine sebep olur ve harekete geçmeyi, işe başlamayı geciktirir. Sizin için en doğru olacağını düşündüğünüz şekilde planınızı yapın ve harekete geçin.
 Bir işi tek seferde bitirmeye çalışmak, o işle ilgili motivasyonu azaltacaktır. İşi küçük parçalara bölün. Kolaydan zora doğru işi sıralayın, ve kolay olandan başlayarak adım adım işlerinizi tamamlamaya çalışın. İşleri tamamladıkça motivasyonunuz artacaktır.
 Yetersiz olduğunuza inanmak, yaşamınızın tüm alanlarını etkileyen olumsuz bir düşüncedir. Olduğunuz halinizle yeterli olduğunuza inanın. Gerçekten yetersiz olduğunuz noktaları fark ediyorsanız, bunları nasıl giderebileceğiniz üzerine çözüm alternatifleri üzerine düşünmeye çalışın.
 Yapılacak işi kendiniz için keyifli hale getirebiliyorsanız eğer, bunu yapın. Özellikle çevresel koşulları motivasyonunuzu yükseltecek şekilde değiştirebiliyorsanız, değiştirin.
 Kendinize günlük ya da haftalık belirli rutinler oluşturun ve bunları gerçekleştirin. Daha planlı ve hareketli olmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyanın Etkisi..

Son yıllarda sosyal medya platformlarının artması, sosyal medya kullanıcılarının da hızla büyümesine sebep oldu. Dolayısıyla bu platformlarda yapılan paylaşım sayısı da arttı ve kullanıcılar bu platformlar üzerinde daha fazla vakit harcamaya başladılar. Birçok şeyin ellerinin altında olması, hareketsizliği beraberinde getirdi ve daha tek düze bir yaşama, birçok şeyi kolay yoldan halletmeyi bir yaşam tarzı haline getirmeye sebep oldu. Bu konuda zaman yönetimi yapmak, belirlediğiniz zamanlarda ve daha az süreli sosyal medyayı kullanmak, belirlenen zamanlarda ise yapmanız gerekenleri yapmak, sosyal medyadan ziyade keyif alacağınız şeyleri aktif olarak yapmak, kendi yaşamanıza daha fazla odaklanmanızı ve planlarınızı gerçekleştirmenizi sağlar.

Tüm bunlara rağmen erteleme durumu devam ediyorsa ve günlük işlevselliğinizi bozuyorsa, bir psikologtan destek almanız sizin için iyi olacaktır.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Erteleme Huyu ve Başa Çıkma Önerileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Elif Tuğçe ÇOLAKOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Elif Tuğçe ÇOLAKOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
.
14-15-16 Ocak 2018 – İstanbul
■ Eğitim sadece uzman dil-konuşma terapistlerine açıktır.
■ Dil ve konuşma bozuklukları lisans- yükseklisans veya doktora programlarından mezun olanlar veya bu bölümlerde okuyan öğrenciler kayıt yaptırabilirler.
■ Kontenjan 14 kişi ile sınırlıdır.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Elif Tuğçe ÇOLAKOĞLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 16,674 uzman makalesi arasında 'Erteleme Huyu ve Başa Çıkma Önerileri' başlığıyla benzeşen toplam 27 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Özgüven Ağustos 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:08
Top