2007'den Bugüne 76,540 Tavsiye, 24,919 Uzman ve 17,138 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Hamilelik Egzersizlerinin Faydaları
MAKALE #18807 © Yazan Fzt.Ahmet Burak SEZGİN | Yayın Eylül 2017 | 476 Okuyucu
Anne adayları için basit egzersizler oldukça rahat hamilelik sürecini sağlıyor.

Var oluşun simgesi annelerimizin rahat bir doğum gerçekleştirebilmesi için vücudun buna hazır olması gerekiyor. Bu noktada yapılacak hamilelik egzersizleri anne ve bebek açısından büyük önem kazanıyor. Çünkü anne adayının doğuma tam olarak hazır olabilmesi ancak sağlam aynı zamanda güçlü bir bünye ile mümkün olur. Sözgelimi karın kaslarının güçlenmesi özellikle normal doğum sırasında ıkınma olarak bilinen hareket için son derece gerekli, aynı zamanda hayati bir konudur.

Ne kadar güçlü karın kaslarına sahip olunursa o kadar yüksek bir ıkınma gücü oluşur ve bebek rahatça rahimden dışarı doğru itilir. Bilindiği gibi doğumun uzaması hem anne açısından hem de bebek açısından bir takım riskler taşımaktadır. Öncelikle hamilelik egzersizleri sayesinde anne adayının postürü yani duruşu olması gerektiği şekle girer. Ayrıca pelvis çatısı, bel ve karın bölgesinin kontrolünü daha iyi sağlayan bu egzersizler annenin solunumunu da düzenlemektedir. Egzersiz sonrasında anne adayının rahat uyumasını ve psikolojisini olumlu yönde etkileyen hamilelik egzersizleri bilinçli anneleri çok daha kolay bir doğuma hazırlıyor.

"Hamilelikte fazla kilo almanızı engelliyor!"

Anne adayının kalbini güçlendiren bu egzersizleri abartmamak ve çok fazla yorulmamak gerekiyor. Psikolojik açıdan anneye güç veren hamile egzersizleri bebek açısından da çok faydalı bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca hamilelik sırasında aşırı kilo almanızın önüne geçen bu egzersizler kabul edilen kilo değerlerinde kalmanıza yardımcı olacaktır. Derideki deformasyonların minimuma indirilmesini sağlayan hamilelik sporu doğum sonrasında açılan derin çatlaklardan korunmanız için mükemmel bir çözüm sunuyor.

Tam bu noktada çok önemli bir hatırlatma yapalım. Hamilelik egzersizleri yapmaya başlamadan önce mutlaka gebelik takibinizi yapan uzman doktorunuza danışmanız gerekiyor. Çünkü her anne adayı farklı bir bünyeye sahip ve bu farklılıkların ilgili uzman doktor ve fizyoterapist tarafından mutlaka gözlenmesi buna göre egzersizlere başlanması bebek ve anne açısından şarttır. Hamileliğinizde egzersize mani bir durum yoksa doktorunuz sizi bu konuda mutlaka bir fizyoterapiste yönlendirecektir.

Güçlü Vücut Rahat Doğum İçin Hamilelik Pilatesi Yapabilirsiniz

Hamileliğin ilk anlarından itibaren hareket tarzınızda bir değişim yapmanız gerekiyor. Eğer hiç yürümüyorsanız bu büyük bir sorun. Ancak yürüyüş veya yüzme gibi aktiviteler dışında özel olarak yapacağınız hamilelik egzersizlerine hamileliğin ilk üç ayının ardından başlanılması gerekiyor.

İsterseniz bu bir saatlik yürüyüşü 20 dakikalık dilimlere bölerek gün içerisine yayabilirsiniz. Günlük yürüyüş egzersizleri hem bacak hem de karın kaslarınızın gelişmesini sağlar. Yürüyüş hamilelikte en başta aranan aynı zamanda etkili olan egzersizdir. Yürüyüş yapmayan hamileliklerde normal doğum yürüyüş yapan hamile anne adaylarına göre çok daha zor ve sancılı geçer.

Ev işlerinizi yaparken bacaklar açık şekilde çömelip kalkmaktan çekinmeyin. Ancak bu hareketleriniz ani olmasın ve yavaş hareketlerle işlerinize devam edin. Çömelip kalkmalar bile bir egzersiz yöntemidir.

Stretching (germe hareketleri) ile kol ve sırt bölgelerinizi güçlendirebilirsiniz bu hareketler aynı zamanda göğüs kaslarınızı da çalıştırıyor.
Yüzme hiç kuşkusuz tüm kaslarınızı çalıştırması açısından mükemmel bir yöntem.
Kalçalarınızı güçlendirecek ayakta yapılan egzersizler sırasında bir sandalyeye tutunmanızda büyük fayda bulunur. Egzersiz sırasında meydana gelebilecek tansiyon değişikliklerini hesap ederek önlem almalısınız.
Hamilelik pilatesi son yıllarda giderek artan popüler bir yöntem. Özel kurslarda devam edilen hamilelik pilatesi yapılacaksa bunun uzman fizyoterapistler eşliğinde gerçekleşmesi gerekli bir durumdur. Dolayısıyla böyle özel bir merkezde egzersizlerinize devam edecekseniz pilatesin yapıldığı yerin yetkili ve gerekli yasal koşulları sağlamış olmasına dikkat etmelisiniz.

İsterseniz egzersiz tekniklerinin hepsini birden kullanarak hamileliğinizi çok daha rahat bir şekilde geçirmeniz mümkün. Hamilelikte spor yapmaktan sağlığınızı etkileyen başka bir unsur yoksa çekinmemek gerekiyor. Asla ilgili uzman doktorunuzun onayını almadan ve bir fizyoterapiste danışmadan egzersiz hareketlerini yapmaya kendiniz karar vermeyin. Çünkü hamilelik her açıdan riskli bir süreçtir ve geri dönüşü mümkün olmayan üzücü durumlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra hangi egzersizi uygularsanız uygulayın belinizin dik tutulması çok önemlidir. Karın üzerinde hiçbir hareketin yapılmadığı egzersizlerde bebeği ileri doğru itecek hareketlerden kaçınmanız hayati önem taşımaktadır. Hayatınıza hareket katın mutlaka bir fizyoterapiste danışın. Sağlıklı ve mutlu günler.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hamilelik Egzersizlerinin Faydaları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet Burak SEZGİN Fotoğraf
Fzt.Ahmet Burak SEZGİN
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'in Yazıları
► Hamilelik Dönemi Egzersizleri Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
► Hamilelik Sonrası Estetik Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Hamilelik Sonrası Forma Girmek Op.Dr.Nur TÜZÜNER
► Hamilelik Sonrası Meme Estetiği Prof.Dr.Ahmet KARACALAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,138 uzman makalesi arasında 'Hamilelik Egzersizlerinin Faydaları' başlığıyla benzeşen toplam 81 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Osteopati Terapi Nedir? Mayıs 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:04
Top