2007'den Bugüne 84,906 Tavsiye, 26,561 Uzman ve 18,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Fibromiyalji (Yumuşak Doku Romatizması)
MAKALE #18828 © Yazan Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN | Yayın Eylül 2017 | 2,519 Okuyucu
Aynı zamanda kronik yorgunluk sendromu ve hayalet hastalık olarak tabir edilen fibromiyalji kendisini aşırı yorgunluk, halsizlik, kas gruplarında ağrılar vücudun herhangi bir noktasında aşırı hassasiyet ve uykusuzluk belli eder. Ülkemiz genelinde yaklaşık olarak 1,3 milyon fibromiyalji hastası olduğu bilinmektedir. Ancak vücudumuzun hemen hemen birçok hastalığa aynı tepki vermesi nedeniyle farklı ve basit rahatsızlıklarla karıştırılabilen fibromiyalji doğru teşhis ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığında yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkileyecek bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer fibromiyalji belirtileri ile birlikte sıra sık sık kulak çınlaması ile karşılaşıyorsanız, nefes alırken zorlanıyorsanız ve sabahları zor uyanıyorsanız fibromiyalji rahatsızlığı olasılığına karşı mutlaka bir uzmana danışmanızı ve gerekli tetkikleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. En belirgin özelliklerinin dışında oldukça fazla sayıda bulguya rastlanılan rahatsızlığın diğer belirtilerini saymak gerekirse;

Özellikle el ve ayaklarda uyuşmalar
Çarpıntı
Karıncalanma hissi
Hafıza sorunları
Basit egzersizlerde bile yorgunluk hissi
Eklemlerde hipermobilite (eklemlerde aşırı gevşeme)
Uyku kalitesinin bozulması
Kabızlık
Vücudun değişik bölgelerinde ödem
Konsantrasyon bozuklukları
Depresyon
Sürekli yorgunluk hissi
İshal
Düşük yoğunluklu bir ağrıyı yüksek potansiyelli hissetmek
Anksiyete
Gibi oldukça fazla sayıda semptomları bulunan fibromiyalji teşhis konulmasının ardından hızlı bir şekilde tedaviye başlanmasını gerektiriyor.

Çocukluk Çağı Duygusal/ Fiziki Travmalar Fibromiyalji Nedeni Olabiliyor

Evet, yanlış okumadınız psikolojik sistemde oldukça yakından ilgili olan fibromiyalji çocukluk çağında duygusal veya fiziki travmalar geçiren kişilerde oldukça sık rastlanmaktadır. Konuyla ilgili araştırma yapan bilim adamlarının Fibromiyalji hastaları üzerinde gerçekleştirdikleri inceleme sonuçlarında çocukluk döneminde travma geçiren kişilerin yetişkinlik çağında bu rahatsızlığa yakalanmış olmaları tesadüfi bir bulgu değildir. Dolayısıyla çocukluk döneminde ortaya çıkan anomalilerin ebeveynler tarafından dikkatli gözlenmesi ve eğer hastalık anne ya da babada bulunuyorsa çocuklara yönelik davranış şeklini iyi belirlemeleri gerekiyor.

Genetik Yatkınlık Fibromiyalji Hastalık Riskini Büyük Oranda Etkiliyor

Fibromiyalji rahatsızlığını sadece psikolojik rahatsızlıkların yansıması olarak görmek yanlış olur. Bu bağlamda fibromiyalji nedir? Sorusunun gayet dikkatli bir şekilde irdelenmesi ve hastalığa neden olan her bir etkenin ayrı ayrı değerlendirilmesi akıllıca bir davranış olacaktır. Aynı zamanda genetik taşıyıcılığın yani anne veya babadan soya çekimle taşınan bir fibromiyalji hastalığının yüksek risk faktörü olduğunu belirtmekte fayda bulunuyor. Üstelik bu oran oldukça büyük bir potansiyel taşıyor. Ailesinde özellikle 1. Derecede akrabalık bağı bulunan anne ve babasında bu rahatsızlık bulunuyorsa o kişi hastalığın bulunmadığı diğer bir kişiye göre 8 kat daha fazla hastalığa yakalanma riskini bünyesinde barındırıyor demektir. Fakat genetik faktörle sınırlı kalmayan fibromiyalji zaman içerisinde mükemmeliyetçi kişiliklerde ortaya çıkması ile bilinen bir hastalık. Enteresan bir yapısı bulunan bu hastalığın işine bağlı, hatta aşırı bir şekilde işinde başarılı olmaya gayret eden gece gündüz işi ile meşgul olan ve ailesinde fibromiyalji olmayan insanlarda da ortaya çıkması hastalığı üç bilinmeyenli denkleme dönüştürüyor.

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir

Yukarıda kısmen tariflendirmeye çalıştığımız karmaşık bir yapıya sahip fibromiyalji nasıl tedavi edilir? Sorularının sürekli gündemde kalmasına neden oluyor. Çünkü bu kadar farklı nedene dayanarak ortaya çıkan bir hastalığın tedavi şeklinin doğal olarak sadece bir tek tedavi şeklinin olması düşünülemez. 20-50 yaş arası kadınlarda daha fazla görülen bu rahatsızlık eğitim seviyesi yüksek ve ekonomik olarak rahat bir yaşam süren insanlarda da görülmesi bu hastalığın direkt olarak bir nedene bağlanması adeta imkânsız hale geliyor. Fakat hangi sebeple ortaya çıkarsa çıksın öncelik hastalığın bir an önce tedaviye başlanması olmalıdır. Hastalığın merkezi sinir sistemi ve insan psikolojisi ile yakından irtibatlı olduğu bulgular ve hastaların öyküleri ile örtüştüğünden bu hastalıkta başta fizik tedavi olmak üzere multidisipliner yaklaşım çerçevesinde oldukça fazla enstürmanın tedaviye dahil olduğu bir metodolojik yol izlenmesi gerekir. Bu metotlardan bazılarını şöyle sıralamak mümkündür.

Psikonöroimmünoloji
Manuel terapi
Dr.Schüssler tuzları
Fizyoterapi
Osteopati
Egzersiz

Gibi birçok yöntemin tıbbi tedaviye ilave olarak kullanıldığı fibromiyalji hastalığında multidisipliner yaklaşım doğrultusunda bir hareket tarzı benimsenerek tedavi bütüncül bir bakış açısı ile giderilmeye çalışılır. Tabi burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biride santral sinir sistemi içerisinde etkin rol oynayan nörotransmitter maddelerinde ortaya çıkan bir dengesizliğin varlığıdır. Otonom sistemin bir parçası olan sempatik sistemin aşırı derecede çalışmasına neden olan bozukluklar fibromiyalji hastalığını tetikleyebilmektedir. Hangi sebeple ortaya çıkarsa çıksın maddeler halinde sıraladığımız terapi şekillerinden biri veya tümüyle rahatsızlığın giderilmesine yönelik yaklaşımların periyodik olarak sürdürülmesi yaşam kalitesinin yükselmesi anlamını taşıyor. Sağlıklı ve mutlu günler...
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Fibromiyalji (Yumuşak Doku Romatizması)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet Burak SEZGİN Fotoğraf
Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN
İstanbul
Uzman Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Fzt.Ahmet Burak SEZGİN'in Yazıları
► Yumuşak Doku Tümörleri (Sarkomları) ÇOK OKUNUYOR Prof.Op.Dr. Kaan ERLER
► Romatoid Artrit (Eklem Romatizması) Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
► Fibromiyalji Prof.Dr.Orhan ŞEN
► Fibromiyalji ve Fizyoterapi Fzt.Ahmet DOĞAN
► Romatizma ve Fibromiyalji Dr.Mehmet PORTAKAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,915 uzman makalesi arasında 'Fibromiyalji (Yumuşak Doku Romatizması)' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Osteopati Terapi Nedir? Mayıs 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:58
Top