2007'den Bugüne 78,142 Tavsiye, 25,261 Uzman ve 17,513 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
İmajinasyon ile Rahatlama
MAKALE #19008 © Yazan Psk.Dnş.Berna TÜRKER | Yayın Kasım 2017 | 934 Okuyucu
İmajinasyon nedir?

Kişinin gerçekte olmasa bile bir objeyi, mekânı, kişiyi zihninde resmedebilmesidir. Bir diğer adı hayal gücü, imgelemedir. Beyin güçlü kaynaklarını kullanıp birçok şeyi imaje edebilir.
İnsan beyni her ne kadar müthiş yeteneklere sahip olsa da hayal ve gerçeği ayırt etmekte pek de başarılı değildir. Gözlerinizi kapatıp bir korku hikâyesi dinlerseniz kalbinizin daha hızlı attığını fark edebilirsiniz ya da bedeninizin giderek gerildiğini. Zihniniz duyduğu hikâyeyi imaje etmeye başlar ve gerçekmiş gibi algılar. Bu doğrultuda da bedensel tepkiler vermeye başlarsınız.
Biz de diyoruz ki madem hayal ve gerçek ayırdımı yapamıyor beynimiz bunu olumlu imajinasyonlar kurgulayıp rahatlama için kullanalım.

Egzersiz 1

Bu yazıyı okuduktan sonra pozitif bir imajinasyon ve rahatlama için adım adım şunları yapabilirisiniz.
1. Bulunduğunuz ortamda rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun. Gözlerinizi kapatın. Sakin ve yavaşça nefes alıp vermeye başlayın.
2. Kendinizi çok rahat ve güvende hissettiğiniz bir yer hayal edin. Burası gerçek bir yer de olabilir ya da tamamen hayali. Örneğin deniz kenarı, ormanda bir kulübe, bulutların üstü, bahçe, uzayda kendi gezegeniniz... Önemli olan kendinizi bu yerde iyi hissetmeniz.
3. Seçtiğiniz mekanı keşfedin etrafınızda neler görüyorsunuz?
4. Etrafınızda neler duyuyorsunuz?
5. Burnunuza nasıl kokular geliyor? Aldığınız tat ne?
6.Buradayken nasıl hissediyorsunuz?
7. Bırakın zihniniz burayı güzelleştirsin, iyice canlandırsın. Ne kadar iyi odaklanıp imaje ederseniz beyniniz o kadar kendisini bu mekanda gibi hissedecektir. Yeterince gevşediğinizden emin olana kadar burada zaman geçirin.
Bu egzersiz özellikle EMDR Terapisi’nin” Güvenli Yer” çalışması baz alınarak yazılmıştır. Bir çok terapi tekniği imajinasyonu kullanır, örneği şema, bilişsel davranışçı terapi, psikodrama gibi. Oldukça güçlü bir teknik olan imajinasyonu siz de terapi odası dışında kendiniz kullanabilirsiniz.

Egzersiz 2

Bir başka imajinasyon ile yapabileceğiniz egzersiz ise eski bir anıyı güçlendirmek olabilir.
1. Sadece olumlu hissettiğiniz hiç negatif bir anıyı çağrıştırmayan geçmiş bir anınızı bulun. Tatilde deniz kenarında uzandığınız ve rahatladığınız bir an olabilir ya da evinizin konforlu bir köşesinde kıvrılıp keyif yaptığınız bir an. Önemli olan bu anın bütün olumlu duyguları çağrıştırmasıdır.
2.Bu anı yakaladıktan sonra anının görüntülerini detaylı hatırlamaya çalışın, çevrenizde neler olduğunu. Hatırlamakta zorlanıyorsanız yeniden şekillendirmekte özgürsünüz.
3. Bu anıda neler kokladığınızı, ağzınızda nasıl bir tat olduğunu, bedeninizin nasıl hissettiğini hatırlayın.
4.Yeterince gevşediğinizi hissedene kadar burada zaman geçirin.

İki imajinasyon egzersizinin amacı aynı bedeni rahatlatmak, sakinleşmek, stresten uzaklaşmak. Aralarındaki fark ise, birinci egzersizde yeni bir yer keşfi ve oluşturma var iken ikinci egzersizde eskiden yaşanmış bir anının güçlendirilmesi söz konusu. İster sadece bir tanesini isterseniz ikisini de yapabilirsiniz.
Bu egzersizleri önce rahat ve sakin bir anınızda düzenli olarak yapın ve güçlendirin. Bu güçlenme gerçekleştiğinde stresli anınızda güvenli yerinizi ya da güvenli anınızı düşünmek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yere/anıya birer isim de koyabilirsiniz.
Diana Cooper’ın dediği gibi; “düşüncelerinize yaratıcılık kattığınızda imajinasyonunuz olur”. Hayal gücünüzü serbest bırakın ve zihninizin harika diyarlar keşfetmesine izin verin… Buraların tadını çıkarın.

Sevgilerle
Psk. Dan. Berna Türker
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İmajinasyon ile Rahatlama" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Berna TÜRKER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Berna TÜRKER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Berna TÜRKER Fotoğraf
Psk.Dnş.Berna TÜRKER
İzmir
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Berna TÜRKER'in Yazıları
► İmajinasyon Nedir? ÇOK OKUNUYOR Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
► Psikolojik Rahatlama İçin İçinizi Dökün Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,513 uzman makalesi arasında 'İmajinasyon ile Rahatlama' başlığıyla benzeşen toplam 5 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:27
Top