2007'den Bugüne 75,610 Tavsiye, 24,803 Uzman ve 17,010 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Menopoz: Belirtileri ve Tedavi
MAKALE #1903 © Yazan Prof.Dr.Metin ÖZATA | Yayın Kasım 2008 | 33,537 Okuyucu
MENOPOZ

Menopoz her kadının yaşamında ortaya çıkan ve adetlerin kesildiği dönemdir. Menopoz bir hastalık değil normal bir durumdur. Menopoz genellikle 50-51 yaşlarında meydana gelir. Menopoz öncesi ve sonrası dönemlerde kadınlarda hormonal, psiklolojik değişiklikler meydana gelir. Ortalama olarak her kadın 30 yıl menopozla birlikte yaşar.
Menopozla birlikte kadınlarda östrojen ve progesteron hormonları azalır. Yumurtalık küçülür. Kanda FSH ve LH hormonları artar.

Östrojen azalmasına bağlı olarak hızlı vücut ısısı değişiklikleri, sıcak basmaları, ciltte incelme, cinsel organ ve memede küçülme eğilimi oluşur. Östrojen azaldığı için kalp hastalıkları sıklığında artma ve kemik erimesi riski ortaya çıkar.

Sıcak basmaları östrojen azalmasından dolayı oluşur ve şiddeti kadından kadına değişir ve 2.5 yıl sonra çoğunlukla kaybolur. Sıcak basmaları genellikle yüzde, boyunda ve göğüste ısı artması şeklinde hissedilir ve sıklıkla da gece olur ve uykuyu bozar. Uyku bozukluğu yüzünden de bu kadınlarda yorgunluk, huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu ve psikolojik değişkenlikler olabilir. Sıcak basmaları bazı kadınlarda menopoza girmeden yıllarca önce de başlayabilir. Sıcak basmasının nedeni kan damarlarının genişlemesi ve kanın cilt boyunca damarlara dolmasından ileri gelir. Kişinin yüzü kırmızılaşır ve birden bir sıcaklık hissi olur. Bu his 1-5 dakika sürer. Arkasından çok soğuk ve hatta ıslak bir his duyulur. Terler kuruyunca normale dönülür.

Menopozda Sıcak basmaları için öneriler:

Sıcak yerlerden uzak durunuz ve hafif elbiseler giyiniz
Baharatlı gıdalar yemeyiniz
Yaşamınızda stresten uzak durunuz, stres sıcak basmalarını artırır.

Sıcak basmalarının en iyi tedavisi östrojenle olur, ancak bu tedavi için doktorunuza başvurmanız gerekir. Östrojen, antidepressan ilaçlar, gabapentin ve başka ilaçlar size verilir. Sıcak basmaları için kullanılan bitkisel ilaçlardan soya ürünleri, ginseng, dong quai, black cohosh ve keten tohumu kısmen etkili olabilir. Ancak bunların da aşırı alınınca meme kanseri yapma riski olabilir. Çünkü bunlarda bazı dokularda östrojen gibi etki ederler.

Geceleri terlemelerin artması ve uyku problemleri yorgun ve gergin olmaya neden olur.
Östrojen azalması nedeniyle vajinada kuruluk ve kaşıntı olur ve bu nedenle seks ağrılı olabilir. Vajinayı nemlendirici veya kayganlaştırıcı kremler kullanılabilir. Vajinaya östrojen kremleri de konabilir.

Kemik kaybı her yıl % 1-2 dolayında olur ve bu nedenle boy kısalığı ve kemik erimesi olur.
Menopoza bağlı duygu durum bozukluğu varsa stresle mücadele etmeyi öğrenmeli, egzersiz yapmalı ve psikolojik destek almalıdır. Antidepressan ilaçlar kullanılabilir.
Menopozla birlikte mesane problemleri de başlayabilir. İdrar yaparken ağrı, sık idrara gitme, idrar kaçırma olabilir. Bunun nedeni östrojen azalmasına bağlı olarak mesane yakınındaki kasların incelmesidir.

Hormon (östrojen/progesteron) tedavisi :

Menopoz dönemdeki kadınlarda hormon (östrojen) tedavisi kemik kaybının önlenmesi ve kemik kitlesinin artırılması için yararlıdır.

Daha önce yapılan çok sayıdaki gözlemsel çalışma sonuçlarına göre hormon tedavisi menopoza bağlı osteoporozun önlenmesinde en başta gelen tedavi yaklaşımıydı.
2002 yılında yapılan WHI isimli bilimsel çalışma hormon (östrojen) tedavisinin kırık riskini azalttığını göstermiştir. Ancak, yine aynı çalışmaya göre bu tedavinin meme kanseri, koroner kalp hastalığı, pulmoner emboli (akciğere pıhtı atması), inme gibi olumsuz etkileri olduğu da saptanmıştır. Bu olumsuz etkiler hormon tedavisinin kırık riski üzerindeki olumlu etkilerini gölgelemiş ve bu nedenle birçok kadın östrojen tedavisini kesmiştir. Bu çalışmada hormon tedavisiyle meme kanserinde %26, koroner kalp hastalığında %29, inme olaylarında % 41 ve akciğere pıhtı atması olaylarında %113 artış olduğu gözlenmiştir. İnme ve pıhtı atması gibi riskler özellikle tedavinin ilk 1-2 yılında belirgin olarak gözlenmiştir. Meme kanseri riski ise 4. yıldan sonra ve yaşlılarda daha belirgin artış göstermiştir.

Kalp ve Östrojen/Progestin replasman Tedavisi (HERS) isimli bilimsel çalışmada koroner kalp hastalığı bulunan 2763 menopozdaki kadın üzerinde yapılan bir çalışma olup, hormon tedavisinin kalp hastalığı riskinde artış yaptığını göstermiştir. HERS çalışmasına göre üstelik kırık riskinde azalma da gözlenmemiştir. Ancak, kırık riskinde azalma gözlenmemesi seçilen hasta grubu ve çalışma şekline bağlı olabilir.

Şiddetli menopoz semptomları olan menopozdaki kadınlarda, ciddi bir risk değerlendirmesinden sonra, kısa süreli ( 5 yılı geçmeyen) ve mümkün olan en düşük dozda hormon tedavisi uygulanması düşünülebilir. Düşük doz östrojen (0.3 mg konjuge östrojen veya 0.3 mg esterifiye östrojen) içeren hormon tedavisi ile her ne kadar uzun süreli çalışmalarda güvenilirliği konusu aydınlatılmamış ise de, plasebo (yalancı ilaç) kontrollü çalışmalarda kemik kitlesinde artış sağladığı gözlenmiştir.

Düşük doz östrojen içeren transdermal (deriye bant olarak yapıştırılan) östrojen formları vardır ve bu yolla uygulamanın da kemik kaybını önlediği gösterilmiştir. Ağızdan alınan östrojenlerin aksine cilde yapıştırılan östrojenler pıhtılaşma faktörlerini olumsuz yönde etkilemezler.

Östrojen ilacı kullanmadan önce, kalp-damar hastalıkları, inme ve meme kanseri yönünden risk ve yararları değerlendirilmelidir.

Yaşam stili değişiklikleri de kalp damar hastalığı riskini azaltabilir. Bu amaçla sigara içiminin engellenmesi, egzersiz ve alkol alımının kısıtlanması yararlı olabilir.
Kalp damar hastalıklarının azaltılması için ayrıca kolesterol düşürücü ilaçlar, aspiririn ve tansiyon varsa tansiyon ilaçlarının kullanımı yararlı olabilir.

Menapozda Hormon Tedavisinin Faydaları Nelerdir ?

Sıcak basmaları, gece terlemeleri ve vajina kurumasına faydası olur.
Kemik erimesini önler.

Menapozda Hormon Tedavisinin Riskleri Nedir ?

Kan pıhtılaşması, kalp krizi, inme, meme kanseri ve safra kesesi hastalığı riski artar. Rahimi olanlar sadece östrojen alırsa rahim içi zarı (endometrium) kanser riski artar. Progesteron alınca bu risk azalır.
Hormonlar en düşük dozda ve en kısa sürede kullanılmalıdır. İhtiyaç olup olmadığı 3-6 yada bir kontol edilmelidir.

Menopozdaki Kadınlara Öneriler :

Daha aktif olun ve egzersiz yapınız
Sigara içmeyiniz
Sağlıklı besleniniz ve kilo almayınıxz
Kemik taramalrınızı düzenli yaptırıız.
Kan basıncı (tansiyon), kolesterol, kan şekeri kontrolleri yaptırınız.

Menopozdaki Kadınlardan Osteoporoz Riski Olanlar Kimlerdir ?

İnce ve küçük yapıda olanlar
Kortizon ilacı kullanmış olanlar
Kalsiyum ve D vitamininden fakir bir diyetle beslenenler
Egzersiz yapmayanlar
Sigara içenler
Alkol çok içenler


Kaynak: Metin Ozata, Hormon Hastasinin El Kitabi, 2008 Baskida
2. http://www.endokrinoloji.org
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Menopoz: Belirtileri ve Tedavi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Metin ÖZATA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Metin ÖZATA'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Metin ÖZATA Fotoğraf
Prof.Dr.Metin ÖZATA
İstanbul
Doktor "Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Metin ÖZATA'nın Makaleleri
► Üveit Hastalığı : Tipleri, Belirtileri, Teşhis ve Tedavi ÇOK OKUNUYOR Op.Dr.Füsun UZUNOĞLU
► Menopoz Op.Dr.Kenan ERTOPÇU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,010 uzman makalesi arasında 'Menopoz: Belirtileri ve Tedavi' başlığıyla benzeşen toplam 66 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Hamilelikte Tsh Yüksekliği ÇOK OKUNUYOR Mayıs 2010
► İnsülin Direnci Diyeti ÇOK OKUNUYOR Mayıs 2010
► Naturel Zayıflama Mayıs 2010
► Metabolizma Diyeti Mayıs 2010
► Guatr Ultrasonu Mayıs 2010
► Guatr Biyopsisi Mayıs 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:28
Top