TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

 
Yeni Tavsiye Ekleyin!
ÇOCUKLARDA CİNSEL KİMLİK GELİŞİMİ

Psk.Aysun AKTAŞ ÖZKAFACI
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi13 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 13 Makalesi var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9098,

* Yayın Tarihi : 02-12-2008 - 12:18 (2737 gün önce),

* Ortalama Günde 3.32 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4252 , Kelime Sayısı : 499 , Boyut : 4.15 Kb.
 
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Aysun AKTAŞ ÖZKAFACI hakkında söyledikleri:
Aysun hanımı,bu site vasıtasıyla tanıdım.Ergen bır kızım vardı ve problemler yaşıyorduk.Endişelerim vardı.Daha sonra bir psikolog ararken bu siteyi keşfettim.Aysun hanım hakkında yazılan şeyleri okuyunca ,bende randevu almaya karar verdim.Şuan söyleye bilirimki çok isabetli bir karar vermişim.Kkısa bir süredir kendisine gitmemize rağmen çok büyük değişimler yaşıyoruz.Herkese Aysun hanımdan danışmanlık almalarını rahatlıkla tavsiye edebilirim.İşini ciddiye alan,sosyal sorumluluk duygusu çok gelişmiş bir insan.
(KADRİYE, Danışan, 24-07-2009)

Oğlum okula gitmek istemiyordu.Ve her okul dönüşü eve altını ıslatmış bir şekilde geliyordu.Dersleri çok gerilemişti.Normalde başarılı olan çocuğumdaki bu değişimi bir türlü anlayamıyordum.Sınıf öğretmenimiz bize Aysun hanımı tavsiye etti.Aysun hanımın yoğunluğundan dolayı biraz kendisine güç ulaştık.Ama sonunda seanslarımız başladı.kısa sürede sonuç almaya başladık.Oğlum hakkında aslında bilmedİğimiz pek çok şeyi aysun hanımdan öğrendik.Çok samimi ve içten biri olması oğlumun ona güven duymasını sağladı.Çok güzel sonuçlar elde ettik.Emeğimizin ve maddi olarakta verdiklerimizin karşılığını alm... [DEVAMI..]
(SEVİM, Danışan, 23-12-2008)

Psk.Aysun AKTAŞ ÖZKAFACI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ÇOCUKLARDA CİNSEL KİMLİK GELİŞİMİ

Hepimiz cinsel kimliğimizle doğuyoruz.Hepimizin cinsel dürtüleri var ve bir yaşam boyu sürüyor.Cinselliğin temellerinin nezaman atıldığına bakıldığı zaman bebekliğe kadar inmek gerekir. Peki çocukların hangi yaş dönemindeki hangi davranışlarına karşın nasıl bir tutum takınmak gerekiyor.

Asıl cinsel gelişim 3-6 yaşarası okul öncesi döneminde gözlemleniyor.Erkek ve kız çocuklarda merakla birlikte sorgulamalar gözlemleniyor.Örneğin;kız çocukları annelerine neden pipilerinin olmadığını sormaya başlıyorlar.Cinselliği yavaş yavaş keşfetme çabası içinde olan çocuklar birbirlerinin cinsel organını merak ediyor ve bakıyor. Cinsellikle ilgili düşünsel içerik bu dönemde oluşuyor.Aynı dönemde anne-babaya ilgide oluşuyor.Kız çocuğu babaya yakınlaşırken anneyi kendine rakip olarak görüyor.Aslında cinselliğin enrahat ve en açık yaşandığı dönem 3-6 yaş arası oluyor, merak edilen herkonu rahatlıkla dile getiriliyor.Bu dönemi her çocuk yaşıyor ve çok doğal bir süreç.Yaşamayanlar ise bastırılmış olan çocuklar oluyor.

3-6 yaş grubunda dikkat edilmesi gerekenler;
1)Erkek çocuğu kız gibi davranıyorsa örneğin, otomobillerle değil de bebeklere ilgi gösteriyorsa, erkek yaşıtlarına daha yaklaşıyorsa ve annesine daha yakın duruyorsa…
Kızlarda kız arkadaşları yerine erkeklere daha yakın duruyor, erkek aktivitelerine yakın duruyorsa dikkat edilmeli.

Örneğin;Aile kızlarının erkek olmasını arzulamıştır ve bu nedenle ona erkek oyuncakları alır, erkek gibi davranır, erkeklerin yaygın olduğu sporlara gönderir.

2)Ailelerin özellikle çocuklarıyla fiziksel mesafelerini korumak gerekir. Bu ne demektir? 3 yaşından itibaren ebeveynler ve çocukları aynı odada ve aynı yatakta uyumamaya özen göstermeliler.Bunu farklı iki açıdan ele alırsak birinci noktada; çocuğun bağımsızlığını desteklemesi bakımından önem taşıyor. Ebeveynler çocuklarıyla banyodayken giynik olmalılar. Banyoya çıplak girmek yanlış bir davranıştır. Çünkü çocuklar bu dönemde erojen dürtülere açıktır.

Çocukların davranışlarından hangileri normal olarak algılanmalı?

1)Annebabaların çocuklarına hitap şekli; Annebabalar hiçbir zaman çocuklarına ,eşlerine olduğu gibi sevgilim, aşkım diye hitap etmemeli.

2)Bu dönemde çocukların onlara göre sevgilisi olabilir. Bu sevgili sayesinde artık çocuk anne ve babasına olan bağımlılığından kurtulur. Cinsel aktarım anne ve babadan farklı bir yöne kaymış olur. Bu çocuk için karmaşanın çözümlenmesi anlamına geliyor.Çocuğun üstüne gitmemeli,kendi haline bırakarak anlattığı zaman dinlemeli.

ÇOCUKTA CİNSELLİĞE İLGİ

Çocuklar kendi cinsiyetlerini keşfetmelerine paralel olarak karşı cinsi keşfetmeye çalışır ve karşı cinsle kendi cinsi arasında farklılıkları inceler. Çocuğun gelişimiyle ilgili her konuda olduğu gibi, cinselliği keşfetmesi ve cinselliğe ilgi konusunda çocuklar arasınada bireysel farklılıklar vardır. Kimi çocuk üç yaşında kimi çocuk 4 yaşında bu konulara ilgi duymaya başlar. Çocuğunuzun cinsiyetini keşfetmeye başladığı dönemde olduğunu hem davranışlarından hem sorularından anlayabilirsiniz.Eğer çocuğunuz aşağıdaki maddelere uygun davranıyorsa kendi cinsiyetini ve karşı cinsi tanımaya çalıştığı bir dönemdedir.

* Aynanın karşısında,soyunup kendini seyrediyorsa
* Cinsel organlarıyla oynuyorsa
* Karşı cinsi çıplak görmeye çalışıyorsa
* Karşı cinsten yetişkinlerin bedenlerine ilgi duyuyor ve ellemeye çalışıyorsa
* Dudaktan öpmek istiyorsa
* Ben nasıl dünyaya geldim gibi sorular sormaya başladıysa cinselliğinin farkına vardığının ilk belirtilerini vermeye başlamıştır.

Anne babaların cinsellikle ilgili tutumları 4 başlıkta sıralanabilir.
* Baskılayıcı yasaklayıcı tutum
* Cezalandırıcı tutumlar
* Hoşgörülü bilgilendirici tutumlar
* Pekiştirici tutumlar

Cinsel konulara ilgi döneminde dikkat!...

1)Çocuğun sorduğu sorulara yaş dönemine uygun eksiksiz cevap verilmeli.
2) Topluluk içinde çocuğunuzun davranışına verdiğiniz tepkilerle ,yalnızken verdiğiniz tepkiler paralel olmalı
3) Cinsel kimliğini keşfettikten sonra sergilediği davranışlarına engel olmaya çalışmayın.
4) Cinsel kimliğini sergilemeye çalışan çocuğun davranışlarıyla alay etmek,onu suçlayıcı tavırlar sergilemek ,kızmak, öfkelenmek ve davranışlarını baskı altına almamaya çalışmak gerekir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ÇOCUKLARDA CİNSEL KİMLİK GELİŞİMİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Aysun AKTAŞ ÖZKAFACI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Çocuklarda 0-3 Yaş Döneminin Gelişimsel Özellikleri , Uzm.Özge DEMİRCİ
 • Parmak Emme Problemi , Sümeyye BÜYÜK
 • Neden Öfke ? , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Öğrencilerde "Başarısızlık Korkusu" , Gönül BAYALTUN
 • Okul Ders Ve Sınav Başarısızlığı Ve Başarı Nasıl Sağlanır , Gönül BAYALTUN
 • Güvenli Bağlanma , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Dağınıklığı Yaşayan Ve Hiperaktivitesi Olan Çocuğun Ebeveynlerine Öneriler , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru Mu? , Öznur SİMAV
 • Çocuklar Nasıl Daha Kolay Öğrenir Ve Empatik Yaklaşım , Sedat BAŞ
 • Seçici Konuşmamazlık (Selektif Mutizm) , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Testi (Moxo Dehb) , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu (Dehb) , Sonnur KÜKÜRT
 • Bebeğimin Özgüvenini Nasıl Destekleyebilirim? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Çocuğum Parmak Emiyor! , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Anne-Bebek Oyun Gruplarında Nelere Dikkat Etmeliyiz? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Geleceğin Çocukları: Tekno-Çocuklar , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Kitap Sevgisi Yaşa Göre Nasıl Gelişir? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Bebeğimi Ne Zaman Memeden Kesmeliyim? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Bilgi Ve Deneyimle Yapılabilirliği Olan Danışmanlık , Sedat BAŞ
 • Çocuğum Okula Başlamaya Hazır Mı? Çocuğumu Desteklemek İçin Aile Olarak Neler Yapmalıyım? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:46
  Top