TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Diş Eti Hastalığı Tedavisi ve Korunma Yolları

Murat KANLI Fotoğraf
Dt.Murat KANLI
Trabzon
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 13 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 72341,

* Yayın Tarihi : 07-09-2007 - 23:16 (3454 gün önce),

* Ortalama Günde 20.94 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 6587 , Kelime Sayısı : 860 , Boyut : 6.43 Kb.
Diş Eti Hastalığı Tedavisi ve Korunma Yolları

DİŞ ETİ HASTALIĞI TEDAVİSİ VE KORUNMA YOLLARI


Diş ile diş eti arasında diş eti cebi denilen yaklaşık 3mm derinliğinde bir aralık bulunmaktadır. Bu aralığın derinleşmesi diş eti hastalığının varlığına işarettir. Biz bu aralığı görüp ölçebiliyorsak yediğimiz besinler kolaylıkla bu aralığa dolabilecek ve temizlenmeyen bu besin artıkları mikrobial dental plak(bakteri plağı) dediğimiz yapıya dönüşecektir.Böylece diş eti cep aralığı mikroplarla dolacaktır.O nedenle dişlerimizi temizlerken bu aralığın da temizlenmesi gerekmektedir.

Hepimiz biliyoruz ki ; diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının başlıca sebebi ağzımızda yaşayan bu mikroplardır. Aslında sağlıklı bir ağızda da var olan iyi huylu mikroplar bizim yediğimiz gıdalarla beslenip çoğaldıkça hastalık yapıcı özellik kazanmaktadırlar. Ağzımızda mikropların beslenmesi ve hastalık yapıcı özellik kazanmasına engel olmalıyız.Bu nedenle dişlerimizi kahvaltı edilse de, edilmese de sabah ve gece yatmadan önce olmak üzere mutlaka günde 2 kez fırçalamalıyız.-BAKTERİ PLAĞI (MİKROBİYAL DENTAL PLAK) NEDİR?


Dişlerin üzerinde görülen film kalınlığındaki mikrop topluluğuna bakteri plağı denir.Yumuşak, renksiz ince bir tabaka halinde diş yüzeyine yapışıktır ve zor görünür.Birkaç gün fırçalanmayan bir ağızda diş üzerine tırnağımızı sürdüğümüzde tırnak üzerinde görülen birikinti bakteri plağıdır.Bakteri plağı diş çürüğü ve dişeti hastalığına sebep olur.Bakteri plağı oluşumu düzenli ve doğru ağız bakımı ve diş fırçalama alışkanlığıyla azaltılabilir.Dişlerin birbirleriyle temas noktalarına fırça kılları tam ulaşamadığı için ara yüzeylerin temizliğini diş ipi kullanarak sağlamalıyız.Ağız ve diş sağlığı için diş ipi kullanımı, en az diş fırçalama kadar rutin yapılması gereken bir işlemdir.
Eğer bu oluşan bakteri plağı temizlenmezse tükürükteki minerallerle birleşen bakteri plağı daha sert bir yapıya dönüşerek dişlerin ara yüzeylerine diş taşı şeklinde birikmeye başlar.Artık fırçalamayla uzaklaştırılamayan bu diş taşlarının ortamdan bir hekim yardımıyla detertraj adı verilen tedavi yöntemiyle uzaklaştırılması ve uzaklaştırılan diş taşlarının yerlerinin polisaj patıyla cilalanması gerekmektedir ki tekrar gıda artıkları ve mikroplar bu bölgeye kolayca tutunamasınlar.
Ağız aslında vücudun en pis ve dışarıya en açık organı. Gün içinde her şey buraya geliyor. Dişlerin üzerinde plak dediğimiz yiyecek artıklarını biriktiriyorsak bu diş etlerinde lokal iltihaplanmalara neden oluyor. İnsanların bunu anlayacağı en kolay şey, fırçaladıklarında veya durup dururken dişetlerinin kanamasıdır. Bu mutlaka bir sorunun varlığına işaret eder. Yani eskilerin dediği gibi "Fırçala, kanasın. İyi gelir" durumu değil. Kanama demek lokal iltihabın bütün vücudu dolaşmaya başlaması demektir. Farkında olmadığın çok sayıda şeyin yorgunluk, baş ağrısı, eklem romatizmaları, kalp kapakçığı sorunları buna bağlı olarak gelişebilir. Bunu, sadece ağız kokusu gibi değil tüm vücudu ilgilendiren bir sağlık sorunu olarak düşünmeli.SAĞLIKLI DİŞ ETİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Diş eti, dişin etrafını sıkı bir şekilde sarmalı, sert kıvamlı ve pembemsi bir renkte olmalı , ayrıca fırçalarken kanamamalıdır.


SAĞLIKLI DİŞ ETİNDEN SAĞLIKSIZ DİŞETİNE GEÇİŞ VE DİŞ ETİ HASTALIĞI:

Diş ile diş eti arasındaki cebe (aralığa) biriken mikrobiyal dental plak eğer temizlenmezse buradaki diş etinde bir iltihaplanmaya neden olur. İltihaplanan diş etinin rengi kırmızılaşır ve iltihabi bir şişkinlik olur.Fırçalama anında çok kolay kanama olur ve yine bu hastalarda iltihabi ağız kokusu oluşur.Tıp dilinde gingivitis denilen bu safhadaki diş eti hastalığının nedeni dişlerin fırçalanmaması veya kötü ve yanlış fırçalanmasıdır.

Bu safhadaki diş eti hastalığı diş hekiminin ortamdaki mikrobiyal dental plak , diş taşı ve iltihabi odakları bölgeden temizleyip uzaklaştırmasıyla giderilebilir.Hastalığın tekrarı ise doğru ve düzenli ev ağız bakımı(fırçalama ve diş ipi kullanımı) ile önlenebilir.


-DİŞ ETİ HASTALIĞININ İLERLEMESİ NASIL OLUR?

Diş eti hastalığının insanların çoğu tarafından önemsenmeyen birtakım belirtileri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; kırmızımsı ve morarmış diş etleri, diş etlerinde şişlik ve parlaklık, fırçalarken dişetlerinin kanaması, kötü tat ve kötü ağız kokusu, nadiren ağrı ve bazen kaşınma. Çoğunlukla ağrısız ve sızısız olan bu süreç sinsice ilerler ve insanların çoğu tarafından önemsenmez.

İşte diş etindeki bu iltihabi durum giderilmez ve diş etleri sağlığına kavuşturulmazsa bu iltihap diş etinden daha derindeki dokulara doğru ilerler ve dişi çenede tutan kemiğe yayılır. Kemiğe kadar ilerleyen iltihap kemikte yıkım oluşturur ve dişin etrafındaki sağlam kemiğin azalmasına neden olur.Tüm bu süreç çoğunlukla ağrısız ve sızısızdır.Tıp dilinde periodontitis denilen bu sürecin seviyesine göre , artık azalan kemikle birlikte diş etleri de çekilmeye başlar.Bu safhada ileri diş eti tedavisi yöntemleri, küretaj ve diş eti ameliyatlarıyla hastalığın seyri durdurulabilir.

Daha ilerlemiş olgularda ise dişlerde sallanma, kendiliğinden yer değiştirme, diş etlerine bastırıldığında iltihap akması, apse ve şişlikler başlar ki; artık bu safhada çok fazla tedavi seçeneği kalmamaktadır ve çoğunlukla dişler çekime gitmektedir.

Yapılan araştırmalara göre; ülkemizde, diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları sonucu kaybedilen dişlerin oranı eşit olarak saptanmıştır. Bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde koruyucu diş hekimliği uygulanırken bizim ülkemizde radikal tedaviler yapılmaktadır. Bunun en önemi nedeni insanların sosyoekonomik durumuyla ilintili olarak rutin hekim kontrolünden geçememeleridir.

Diş hekimi fobisi diğer bir etkendir. Bu nedenle birçok hasta ancak dişleri ağrımaya başlayınca hekime gitmektedir. Aslında bu bir nevi ülke kaynaklarının israfı anlamına da gelmektedir. Tedaviler sırasında kullandığımız birçok ilacın dışarıdan ülkemize ithal edildiği bilinen bir gerçektir.

Unutmayınki sağlık ağızdan başlar. Dişlerimizi doğru ve düzenli bir şekilde fırçalamak en etkin ve koruyucu tedavi yöntemidir.Bu nedenle gece yatmadan önce ve gün içinde olmak üzere günde 2 kez mutlaka dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir. Ayrıca koruyucu diş hekimliğinin ülkemizde de yayılması için dişlerimizin ağrımasını beklemeden 6 aylık periyotlarla diş hekimine gitmemiz gerekmektedir. Bu biz hekimlere dişler çürümeye başlamadan müdahale imkanı doğuracak ve onları daha başlangıçta koruma altına alma fırsatı sağlarken, siz hastalara da daha sağlıklı ve ağrısız ağız diş sağlığına kavuşma imkanı doğuracaktır.

Hepinize sağlıklı ve mutlu gülüşler dilerim.


dt.med.Murat Kanlı

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Diş Eti Hastalığı Tedavisi ve Korunma Yolları ile İlgili Kavramlar :
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Diş Eti Hastalığı Tedavisi ve Korunma Yolları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dt.Murat KANLI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Dişlerinizde Yaşanılan İnanılmaz Olaylar , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuklarda Diş Yaralanmaları , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Amalgam (Metal) Dolgular Nasıl Değiştirilir? , Dt.Hatice Betül SAYLAR
 • Çocuk Diş Hekimliğinde Sık Sorulan Sorular , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Erken Çürük Tedavisi , Dr.Dt. Cansu UZUN
 • Estetik Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Çene Eklemi Bozuklukları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Dental İmplant , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Erişkin Hastalarda Ortodontik Tedavi , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Songül MİRZAOĞLU
 • Dengeli Bir Gülümsemenin 8 Komponenti , Doç.Dr.Dt. Mehmet Oğuz ÖZTOPRAK
 • Ön Diş Estetiği , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Radyasyon ve Diş Hekimliği , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Oral Cerrahide Doku Mühendisliği Kavramı ve Uygulamaları , Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
 • Ön Diş Estetiği ve Zirkonyum Porselenler , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Yirmilik Diş Çekimi , Dr.Dt. Sertaç KIZILKAYA
 • Amalgam Dolgudan Korkmalı Mıyız? Her Amalgam Dolgu Değiştirilmeli mi? , Dt.Güzin KIRSAÇLIOĞLU
 • Kozmetik Diş Hekimliği ve Mükemmel Gülüş , Dt.Şule ÜNAL
 • Diş Fırçası Seçimi , Dt.Mesut MUTLU
 • Diş Beyazlatma , Dt.Mesut MUTLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  10:23
  Top