2007'den Bugüne 82,784 Tavsiye, 26,155 Uzman ve 18,362 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Tükenmişlik Sendromu Nedir
MAKALE #19345 © Yazan Uzm.Psk.İpek EROL | Yayın Şubat 2018 | 1,206 Okuyucu
Çağımızın ruh kanserlerinden biri olan, bireyin hayat enerjisini emen durumlardan biri de tükenmişlik sendromudur. Bu sendrom çok yoğun çalışan insanlarda, ev hanımlarında, ünlülerde, öğrencilerde yani 7den 70e herkeste görülebilmektedir. Birden bire ortaya çıkmış gibi görünse de aslında yoğun çalışmaların yarattığı stresin birikimi olarak ortaya çıkar.
Tükenmişlik terimi 1970'lerde Amerikalı psikolog Freudenberger tarafından ortaya atılmıştır. Freudenberger’e göre tükenmişlik sendromu şiddetli stresin yol açtığı yıpranma, başarısızlık, iş motivasyonunun düşüklüğü olarak tanımlanmıştır.

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ
Tükenmişlik sendromunun belirtileri fizyolojik, psikolojik ve davranışsal olabilir. Dr. Maslach tarafından geliştirilen tükenmişlik envanterinin sonuçlarına göre tükenmişlik yaşayan kişi, yaptığı işe dair isteğini, hevesini tüketir, kendine veya iş arkadaşlarına karşı olumsuz, alaycı, şüpheci bir tavır içine girer. Bunlar tükenmişlik sendromunun davranışsal belirtileri arasındadır.
Yapılan araştırmalarda bireylerin çalışma hayatlarına nadiren hissedilen yorgun ve sinirli ruh hali ya da bunalımda hissetme gibi duygusal durumlarının sürekli hale gelmesi ve bireyin iş performansını etkileyerek işi bırakmaya kadar götürmesi tükenmişlik olarak açıklanmıştır. Bunlar da tükenmişlik sendromunun psikolojik belirtilerinden birkaç tanesidir. (The Adaptation Study of Maslach Burnout Inventory-Educators Survey to Turkish, 2015)

TÜKENMİŞLİK SENDROMU MU DEPRESYON MU?
Tükenmişlik sendromunun belirtileriyle depresyonun semptomları çoğu açıdan benzerlik gösterirler. Tükenmişlik sendromunun fiziksel belirtilerinden olan baş ağrısı, sürekli bir yorgunluk ve bitkinlik hali, uykusuzluk, fizyolojik nedeni olmayan kas ağrıları depresyonda da yaygın görülen belirtilerdir. İkisinin arasındaki fark tükenmişlik sendromu bireyin çalışma hayatına ya da günlük görev olarak yaptığı işlerin yarattığı stres sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Depresyonun nedenleri daha geniş ve kapsamlıdır. Depresyondaki bireyler genelde kendilerini suçlarlar yani depresyon tükenmişlik sendromuyla kıyaslanınca daha içe dönük bir öfkedir. Tükenmişlik sendromunda bireyin öfkesi daha dışsaldır, yani bu öfke yaptığı işe, çalıştığı ortama, çalışmasına neden olan durumlara yöneltilir.

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNDAN KURTULMAK
Problemin kaynağını bulmak sizi çözüme yaklaştıracak en büyük adımdır. Tükenmişlik sendromundan kurtulmak için önce sizi yoran nedeni bulursanız engelleri daha rahat aşarsınız.
• Belki yaptığınız iş hayalinizdeki iş değildir ya da sizin kişilik yapınıza uymuyordur. Tabi her zaman yapılan işi değiştirmek mümkün olmayacağı için kendi sevdiğiniz alanlarda hobiler edinerek ya da kendinizi başka bir alanda geliştirmeye çalışarak iş yükümüzü biraz daha hafifletebiliriz.
• Spor yapmak da tükenmişlik sendromuna iyi gelen bir aktivitedir. Yapılan araştırmalara göre uzun süre spor yapan kişilerde beyindeki seratonin seviyesi arttığı için depresyona girme ya da tükenmişlik sendromuna yakalanma oranı daha düşüktür.
• Yapabilme imkanınız varsa izin günlerinizde sevdiklerinizle beraber ya da tek başınıza kısa tatillere çıkın. Yeni yerler, yeni insanlar bireye çoğu zaman iyi gelen ve bireyin ufkunu genişleten şeylerdir.
• Bu gibi aktiviteler işe yaramıyorsa kendinizi hala bitkin, umutsuz, işinizden soğumuş ya da bırakma aşamasına gelmiş hissediyorsanız bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin. Tükenmişlik sendromu düzenli psikoterapiyle kolay atlatılabilen bir durumdur.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Tükenmişlik Sendromu Nedir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.İpek EROL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.İpek EROL'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İpek EROL Fotoğraf
Uzm.Psk.İpek EROL
İstanbul
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.İpek EROL'un Yazıları
► Tükenmişlik Sendromu Uzm.Psk.M.Enes İMERT
► Tükenmişlik Sendromu Psk.Ümit KARABULUT
► Tükenmişlik Sendromu Psk.Semra EVRİM
► Tükenmişlik Sendromu Psk.Namık ACAR
► Tükenmişlik Sendromu Psk.Dnş.Ferhan BIÇAKCILAR
► Tükenmişlik Sendromu Psk.Senem ÇOPUR
► Tükenmişlik Sendromu Psk.Çağlar KARAMAN
► Tükenmişlik Sendromu Psk.Yücel SÖZER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,362 uzman makalesi arasında 'Tükenmişlik Sendromu Nedir' başlığıyla benzeşen toplam 45 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Kış Depresyonu Kasım 2018
◊ Depresyon Nedir? Ocak 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:10
Top