2007'den Bugüne 78,956 Tavsiye, 25,408 Uzman ve 17,705 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hiç Susmayan İç Sesimiz
MAKALE #19646 © Yazan Psk.Nihan ARDA ALPMAN | Yayın Haziran 2018 | 768 Okuyucu
İçimizden gelen sesler her zaman bizim iyiliğimize mi çalışır? Gerçekten sürekli “yapabilirsin,hadi,sakinleşmelisin,kendini toparla artık” gibi motive edici cümleler mi kurar? Zaman zaman içimizden gelen seslerin bizi korumak için olduğunu,doğruyu ancak iç seslerimizle bulabileceğimize inanırız. Peki ya modumuzu aşağıya çeken, pek de iyi hissettirmeyen o kötü seslere ne demeli?

“Kişinin dışındaki engeller,içindekilerle karşılaştırıldığında hiç kalır “

İçimizdeki kötü sesler de gerek özgüvenimiz,kendilik algımız gerek ilişkilerimiz, iş hayatımız,sosyal ilişkilerimiz gibi birçok alanda bize engeller sunar. Ancak içimizdeki sesleri tanıdığımızda neler olup bittiğini anlayabilir ve hayatımızdaki aksaklıkları düzeltmek için bazı çözümler arayabiliriz.

İç sesler bir anda,otomatik olarak zihnimizde belirirler.
Çok keyifli bir anınızda ya da yolda sakince yürürken, sabah uyanır uyanmaz ya da çok önemli bir işin ortasında bir anda zihnimizde olumsuz bir düşünce belirir ve aniden kötü hissederiz
Beliren olumsuz düşüncelerin ardından anlayamadığımız bir gerginlik ya da öfke hissederiz. Bu öfke kendimize ya da başkalarına yönelik olabilir.
Geldiği gibi gitmeyen olumsuz düşünceler sizi öyle kıskıvrak yakalar ki kendinizi bir anda olumsuz bir dolu senaryo yazarken bulursunuz. O kadar detaylı ve canlı senaryolar üretirsiniz ki gerçekten yaşamış gibi dehşete kapılırsınız.
Otomatik gelen olumsuz düşünceler, kurduğunuz senaryolarla birlikte vücudunuzda terleme,kalp atışlarının hızlanması,kasılma gibi fizyolojik belirtiler doğurabilir.
Zihninizde beliren olumsuz düşünceler gibi böyle senaryolar yazmanız da öğrendiğiniz bir şeydir. Yani kimse doğuştan kendisini kötü hissettirecek eleştirel bir iç sesle doğmaz dolayısıyla iç seslerinizi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.
Gerçek olan ya da olmayan durumları öylesine abartır ki bu size aşırı stres ve kaygı hissettirir. Örneğin,iş yerinde sunumunuzun beğenilmeyeceğini düşünmek eğer yeteri kadar hazırlanmadıysanız gerçekçi bir düşünce olabilir ancak “kesin beni çok eleştirilecekler,rezil olacağım,beni kovacaklar!” gibi bir düşünce abartılıdır ve durumu olduğundan kötü gösterir.
Olumsuz iç sesiniz,sizi öyle bir ağına düşürür ki kendinize acımanıza sebep olur.Size çaresiz ve bir zavallı olduğunuza inandırır adeta, hiçbir şeyi yeteri kadar iyi yapamamışsınızdır,işiniz,eşiniz,çocuğunuz için hayal kırıklığısınızdır,zaten bu dünyada neyi becermişsinizdir ki! İç sesiniz sizi çok kolay etkisi altına almayı becerebilir..
Ve olumsuz iç seslerimizin en büyük özelliği de aşırı genellemeci olmalarıdır. O gün bir şeyi halledemezsiniz ve beceriksizin teki olduğunuzu düşünürsünüz.Tek bir hatada bütün iyileri silebilirler.


Olumsuz iç sesleri susturmak için önce her olumsuz düşüncenize aklınıza geldiği anda odaklanmaya çalışın,gerekirse yazın.Ne yaparken,günün hangi saatinde hangi düşünce belirdi zihninizde ve ne hissettiniz.
Daha sonra fark ettiğiniz bu iç seslerin doğruluğu üzerinde biraz kafa yorun. Örneğin, “Beceriksizim”. Beceriksiz olduğum durumlar neler,en son ne zaman beceriksiz gibi hissettim,beceriksiz olmadığım ve iyi şekilde sonlandırdığım hangi işler var, gerçekten beceriksiz sözünü hak ediyor muyum?
Son olarak da olumsuz sesleri olumlularla değiştirmeye çalışın. Aklınıza o an “rezil oldum” gibi bir düşünce varsa bunun sizin olumsuz iç sesiniz olduğunu ve sizi aşağıya çekmek için orada olduğunu fark edin,onun oyununa gelmeyin ve bunun basit bir kaza olduğunu düşünün.

Olumsuz otomatik düşünceler çocukluk çağımızdan kalma onay ihtiyacından,yeteri kadar görülmemiş,takdir edilmemiş olmaktan,ancak belirli şartları yerine getirirsek sevileceğimize inandığımızdan gibi birçok çeşitli sebeplerden öğrenip içselleştirdiğimiz düşüncelerdir dolayısıyla çok kolay üstesinden gelinemeyebilir,belki sandığınızdan daha çok zaman alabilir ama değiştirilebilir ve hayatınızdaki etkisi azaltılabilir.

Eğer iç seslerinizle başa çıkmakta zorlanıyorsanız,sürekli mutsuz,huzursuz hissediyorsanız mutlaka bir uzamandan yardım alın.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hiç Susmayan İç Sesimiz" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nihan ARDA ALPMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Nihan ARDA ALPMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nihan ARDA ALPMAN Fotoğraf
Psk.Nihan ARDA ALPMAN
İstanbul
Psikolog
Psikolog,Çocuk ve Ergen Terapisti,Oyun terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Özgeçmiş - Çalışma Alanları - Makaleler (9) - Videolar (2) - İletişim Bilgileri
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nihan ARDA ALPMAN'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,705 uzman makalesi arasında 'Hiç Susmayan İç Sesimiz' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
◊ Olayla Olay Olmak Haziran 2018
◊ Çocuk Depresyonu Haziran 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:07
Top