TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİ

Çiğdem BUZUL
İstanbul
Konuşma Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 5 Makalesi varİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2841,

* Yayın Tarihi : 11-12-2008 - 11:55 (1955 gün önce),

* Ortalama Günde 1.45 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3928 , Kelime Sayısı : 458 , Boyut : 3.84 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Çiğdem BUZUL hakkında söyledikleri:
Kızım otizimli 8 yaşında Çiğdem Buzul'la karşılaştıktan sonra kızımda inanılmaz değişiklikler oldu,hiç konuşmuyordu konuşmaya başladı,anlamlı cevaplar veriyor okuma yazma biliyor,kaynaştırma eğitimi alıyor,2.sınıfa gidiyor.Otizimli aileler çok iyi bilirler otizimli bir çocuğu anlamak çok güçtür,Çiğdem Buzul benim kızımı tanımamı onun duygu ve düşüncelerini anlamamı sağlayarak evladıma daha fazla yardımcı olmamı sağlamıştır.Kendisine ve ekibine her zaman minnnettar olacağım.Çok nezih bir ortamda,çayınızı yudumlarken çocuğunuzu bekliyorsunuz,aile eğitimi alıyorsunuz.Bu kurumda profosyonel eğitim... [DEVAMI..]
(BERRİN ENGİN, Danışan, 03-01-2009)

9 yaşındaki otizmli oğlum, son 2 yıldır bu merkezden konuşma terapisi ve özel eğitim hizmetleri almaktadır. Daha önce eğitim aldığı çeşitli merkezler ile Çiğdem Buzul danışmanlıktan aldığı eğitim arasında çok büyük farklar olduğunu belirtmek istiyorum. Aldığımız hizmetten hem ben, ve en önemlisi oğlum son derece memnun. Diğer deneyimimiz olan merkezlerden olumlu açıdan çok farklı olan Çiğdem Buzul danışmanlık merkezini, aşağıdaki özelliklerinden dolayı, ihtiyacı olan tüm bireylere tavsiye etmek istiyorum;

1- Tüm öğretmenler profesyonel, konularına hakim ve uygulamada, çocukların ilerlemes... [DEVAMI..]

(Ebru, Danışan, 02-01-2009)

Çiğdem BUZUL Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİ

Ailede özel gereksinimli bir çocuğun varlığı, bir bütün olarak ailenin yapısında, işleyişinde, aile üyelerinin rollerinde önemli değişiklikler yapabilmekte; aile üyelerinin yaşamlarını, duygu ve düşüncelerini olumsuz yönde etkileyebilen ek bir stres kaynağı oluşturmaktadır. Özel gereksinimli bir çocuğa sahip olunduğunda anne-babalar ilk olarak hayal kırıklıkları yaşamaktadır. Nedenler ve niçinler birbirini izlemektedir. Olmaması gereken bir şey olmuştur. Çocuklarına ne olduklarını bilemediklerinden aileler büyük bir endişe yaşarlar.
Ancak özel gereksinimleri olan bir çocuğun doğumu, anne-baba için ne kadar kabullenmesi zor bir durum olsa da çocuklar büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Anne-babalar zaman içerisinde durumu kabullenmeye, çocuğun eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tedbirler almaya başlarlar ya da çocuklarının mevcut durumlarını kabullenmiş gibi görünseler de kendileri için farklı yaklaşımlar ve savunma mekanizmaları geliştirirler.

Özel gereksinimi olan çocuğun istenilen biçimde eğitim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için önemli olan:
o Ailenin çocuğunu iyi gözlemlemesi, neler yapıp yapamadığını doğru bir şekilde eğitimcilere ve çevresine aktarması,
o Çocuğun bulunduğu seviyeyi kabullenmesi,
o Çocuğun eğitimine katılması ve bu konuda bilgi sahibi olmaya açık olması,
o Çocuğun potansiyeline inanması.

Özel gereksinimli çocuğun eğitiminde anne-baba katılımı sağlanması esastır. Çünkü çocuk için belirlenen kısa dönemli ve uzun dönemli amaçların gerçekleşmesinde, anne-baba da çocuğun eğitimine katılırsa amaçlar ulaşmak daha kısa süre almaktadır.
Özel gereksinimi olan çocuğun eğitiminden yalnızca çocuğun eğitimcisi sorumlu değildir. Eğitimci kadar anne-baba da çocuğun eğitiminden sorumludur. Unutmayalım ki hiçbir eğitimcinin elinde sihirli değnek yoktur. Ancak çocukta ilerleme anne-babanın eğitim sürecine katılımı ile olmaktadır.

Anne-babaların çocuklarının yapabildiklerini doğru bir biçimde ortaya koyabilmesi çok önemlidir. Bazı anne-babalar çocuklarının neler yapıp yapamadıklarını görmektense çocuklarını kendi istedikleri gibi görme; çocuğun gerekli olan eğitim ihtiyaçlarından karşılanmasından daha çok kendi istedikleri becerileri çocuklarının kazanmasını istemektedirler. Bu da çocuğun eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için doğru amaçların belirlenememesi demektir.

Örneğin: Çocuğun el-göz koordinasyonunda, küçük kas becerilerinde, öz bakım becerilerinde önemli gerilikler varken ve çocuğun ihtiyaç duyduğu beceri alanlarında eğitim amaçları belirlenip çalışılması gerekilirken, anne-baba okuma-yazma becerisinin kazandırılmasında ısrarcı olabilmektedir. Okuma-yazma becerilerinin kazanılması için önkoşul beceriler olan el-göz koordinasyonu sağlanabilmesi, küçük kas becerilerinde sorun olmaması, sözel ve alıcı dil becerileri okuma-yazma becerilerin tamamlanmış olması gereklidir. Önce bu önkoşul becerilerin kazandırılmalı ve daha sonra okuma yazma becerisine geçilmelidir.

Bir becerinin kazanılabilmesi için o becerinin alt basamaklarının da önceden çalışılmış ve öğrenilmiş olması gereklidir. Gelişme basamaklarını bir birinden ayrı tutamayız ve düşünemeyiz. Gelişme bir bütündür ve çocuktan hazır olmadığı bir basamakta başarı beklemek anlamsızdır. Ne yazık ki ülkemizde ailelerin bu konuda yeterli bilgi sahibi olmaması ve ısrarcı davranmalarının en büyük nedeni eğitimcilerdir.

Özellikle diğer alanlardan mezun olan, yeterli bilgi ve birikimi olmayan uzmanlar bu konularda aileleri yanlış yönlendirmektedirler. Ailelerin çocuklarının eğitimde bilgi sahibi olması bu anlamda da çok önemlidir. Bilinçli ve katılımcı bir aile çocuğunun vakit kaybetmesini ve başarısızlık hissini yaşamasını engelleyebilir.

Anne-baba çocuğunun yapabildiklerini ve yapamadıklarını iyi gözlemlemeli, çocuğu ihtiyaç duyduğu eğitimi alırken kendisinin de sorumlu olduğunu bilmeli, çocuğuna fırsatlar tanıyarak bağımsız yaşama hazırlayabilmelidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Çiğdem BUZUL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Saygıyla Kalkan Sevgiyle Oturur , İlkten ÇETİN
 • Hayaller Gerçek Olsa , Melisa KÜÇÜK DEDEOĞLU
 • Gençlerde Mutsuzluk: İki Gencecik Kızı Suya İttiler , İzzet GÜLLÜ
 • Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Ve İktidarsızlık , İlkten ÇETİN
 • Kadınlar Neden İstemez: Cinsel İsteksizlik - Cinsel Soğukluk , İlkten ÇETİN
 • Çocuk Cinsel İstismarı Ve Önlemler , Bilge AÇIKGÖZ
 • Psikiyatri Cani Ve Sapık Aklama Branşına Dönüşmemelidir , İzzet GÜLLÜ
 • Evlilikte Güven Duygusunun Önemi , Tuğba DEMİRÖZ
 • Sosyal Sermayemiz Var Artık; Psikolojik Akrabalık , İlkten ÇETİN
 • Yeme Bozukluğu Kendine Zarar Vermenin Bir Başka Biçimidir , Fatih SÖNMEZ
 • Liderlerin Psikolojisi Ve Toplumla İlişkileri , Rüveyda ÇELENK YILMAZ
 • Çocuk Ve Gençlerde İnternet Bağımlılığı , Bilge AÇIKGÖZ
 • Okul Öncesi Çocuklarının Oyunu Ve Bilişsel Yetenekleri , Nurhan ÜNDER
 • Çocuk Ve Ergenlerde Karşıt Olma - Karşı Gelme Bozukluğu , Filiz OKUŞ TEZEL
 • Zeka Nedir? , Kamil ERTEKİN
 • Tarih Boyunca Nehirler Dolusu Kan Dökmüş İki Vahşi Tanrı: Tecavüz Ve Ensest , Hatice ZENGEL
 • Var Olma Çabası Olarak “futbol” , Rüveyda ÇELENK YILMAZ
 • Evdeki Huzur, Mutluluk Budur... , Yasemin MERİÇ
 • Selfieden Ruhsal Sorunlara , Dr.Cengiz TÜRKMEN
 • Beyin Gelişimi Ve Davranışlara Etkisi , Mehmet DALKIRAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  13:57
  Top