2007'den Bugüne 78,235 Tavsiye, 25,281 Uzman ve 17,532 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Cinsel İsteksizlik
MAKALE #19741 © Yazan Psk.Ezgi ALBAŞ | Yayın Ağustos 2018 | 447 Okuyucu
Azalmış Cinsel İstek Bozukluğu
Azalmış cinsel istek bozukluğunun başlıca özelliği cinsel duygulanımdan yoksun olunmasıdır. Cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmamasıdır. Bu rahatsızlığı değerlendirirken; kültürel, dini, sosyal, psikolojik ve bedensel özellikler mutlaka iyi irdelenmelidir.

Birey genellikle cinsel etkinliği başlatmaz ya da eş başlattığında gönülsüzce yer alır ve onun isteğine göre yönlenir. Bu durumun uzun süre devam etmesi kadını hayal kırıklığına uğratır, hayır demeye korkarlar, hastalık ve yorgunluk bahaneleri olur. Bu durum kültürel ve sosyolojik yetişme durumlarından olabileceği gibi yaşanan psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle de ortaya çıkabilir. En basiti ülkemizde yaşanan görücü usulü evlilikler sonucu yapılan istenmeyen evliliklerde yaşanılan eşe karşı isteksizliktir.

Batı toplumlarındaki çalışmalarda, kadınların cinsel şikayetlerinin nedeninin %30-49’unu cinsel istek azlığı oluşturmaktadır. Ancak bu ülkemizde %8-15 arasındadır ve bunun nedeni olarak da bu durumun sorun olarak algılanmaması ve hekime başvurmamaktır. Önemli olan noktalardan birisi çiftin istek frekansının birbirine uyumlu olmasıdır. Bu problem sıklıkla kötüye giden ilişkilerde bir reaksiyon olarak da ortaya çıkabilmektedir. Burada evliliğin kuruluş biçimi, eşin cinselliğe yaklaşımı ve cinsel davranış özellikleri vb konularda dikkate alınmalıdır.

Cinselliğin baskılandığı, yasaklandığı toplum ve kültürlerde cinsellikle ilgili yanlış bilgilerin edinilmesi, cinsel fobi, cinsellikle ilgili yanlış inanışların ve beklentilerin olması, küçüklükten itibaren cinsel dürtülerinin bastırılması ve her türlü cinsel etkinliği kafasından silerek soyutlanmasıyla ilerleyen sürecin sonucunda kadınların cinselliğe hatta kendi bedenine yabancılaşması kaçınılmazdır. Bir diğer sorunda bunun bir rahatsızlık olarak görülmemesi ve çözüm arayışına girilmemesidir.

Tedavide kadının içinde bulunduğu cinsel sistemi değiştirerek onunda cinsel deneyime katılmasını sağlamak istenir. Bu nedenle ilişkideki çatışmaların ve dinamiklerinde gözden geçirilmesi gerekir ve eşin de bu terapilere katılması beklenir.

Erektil Disfonksiyon(Sertleşme Bozukluğu)
Erektildis fonksiyon (sertleşme bozukluğu), herhangi bir cinsel etkinliği başlatmak veya sürdürmek için yeterli ereksiyonu sağlamada güçlüktür. Bu bozukluk çok farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir ve bunun ortaya çıkmasında çok sayıda etkenin iç içe olduğu, karşılıklı olarak birbirlerini etkilediği bilinmektedir. Erkeklerde karşılaşılan en önemli sorunlardan birisidir ve yaşla birlikte de bu sorun daha sık ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Bu bozukluğa neden olarak belirtmek gerekirse;

Çeşitli hastalıklar, kullanılan ilaçlar
Alkol, madde, sigara kullanımı
Cinsel bilgi eksikliği, yetiştiriliş biçimi
Cinsel mitler
Aile ortamı ve travmatik cinsel deneyimler
Suçluluk ve günahkarlık duyguları
Yaşam dönemi ve yaşanılan sıkıntılar
Yaşlanma
Genel olarak sayılabilir. Ancak bunların dışında çiftlerde de, çift ilişkisinin dinamikleri, partnerin cinsel isteksizliği, iletişim sorunları, çatışmalar, evlilik dışı ilgi, ilişki, eşin çeşitli bağımlılıkları (pornografi), başka cinsel sorunların bulunması, eşin hamile olması, boşanma ve bağlanma korkusu da bu durumu etkileyen nedenlerdendir.

Psikiyatrik olarak yaşanılan performans anksiyetesi, depresyon, diğer anksiyete bozuklukları, kişilik bozuklukları da dikkate alınmalı ve öykü iyi irdelenmelidir.

Tedavi de, psikiyatrik rahatsızlıkların tedavi edilmesi, cinsellikle ilgili beklentilerin gerçek düzeye çekilmesi, cinsel istek azlığı ve performans anksiyetesinin ortadan kaldırılması, eşin cinsel gereksinimlerinin dikkate alınması ve eşle ilgili iletişim sorunları varsa öncellikle evlilik terapisi uygulanmalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cinsel İsteksizlik" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Ezgi ALBAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Ezgi ALBAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ezgi ALBAŞ Fotoğraf
Psk.Ezgi ALBAŞ
İstanbul
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Ezgi ALBAŞ'ın Yazıları
► Kadınlarda Cinsel İsteksizlik - Cinsel Soğukluk Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,532 uzman makalesi arasında 'Cinsel İsteksizlik' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyon Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir ÇOK OKUNUYOR Eylül 2018
► Fobi Nedir Eylül 2018
► Panik Atak Eylül 2018
► Yeme Bozukluğu Eylül 2018
► Depresyon Haziran 2017
◊ Uyku Bozukluğu Eylül 2018
◊ Ergenler ve İntihar Nisan 2018
◊ Empatiyi Anlamaya Dair Haziran 2017
◊ Madde Bağımlılığı Haziran 2017
◊ Meslek Seçimi ve Kaygılar Haziran 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:35
Top