2007'den Bugüne 80,248 Tavsiye, 25,604 Uzman ve 17,918 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Öfke Kontrolü
MAKALE #20197 © Yazan Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ | Yayın Aralık 2018 | 372 Okuyucu
Öfke, bireyin hoşnut olmadığı ve karşılaştığında huzursuz olduğu durumlara karşı gösterdiği duygu durumudur. Günlük hayatın çoğu evresinde öfkelenebiliriz. Anne ve babanın otoriter tutumları, işyerindeki dedikodular, trafikte kendini bilmez magandalar, anlayışsız ve hırslı arkadaşlar çoğu zaman öfke duymamıza sebep olur. Bu durumlarda belli seviyede sinirlenip öfke duymamız sağlıklı bir insan profilinin temel sayıltılarındandır. Fakat öfkemiz normalin çok çok üstüne çıkıyorsa ve çevremizi kırıp döküyorsak ve sosyal ilişkilerimiz bozulmaya yüz tutuyorsa bu sağlıklı bir durum değildir.

Bunun dışında birde öfkelenme ve sinirlenme konusunda tepkisiz ve sakin kalan bireyler vardır. Bu bireyler çevrelerinde meydana gelen ve hoşnut olmadıkları olay ve durumlar karşısında öfke tepkilerini göstermezler. Tabiri caizse onların söylemiyle ''hep içime atıyorum'' derler. Bu durum da sağlıklı değildir. Stresin ve öfkenin sürekli olarak vücutta depolanması ve bireyin deşarj olmaması, zamanla daha şiddetli öfke patlamalarının oluşmasına kapı aralamaktadır.

Bugünün dünyasında insanların stresli yaşam olaylarına daha fazla maruz kalması, ekonomik ve ailevi sıkıntılar, sosyal sıkıntılar gibi faktörlere bağlı olarak bireylerdeki gerginlik, huzursuzluk ve öfke fazlasıyla kendini hissettirmektedir. Fakat kişi tarafından tanınan, inkar edilmeyen öfke, zamanla üretken hale dönüşüyorsa ve bireyin sosyal ilişkilerinin de düzelmesini sağlıyorsa bu olumlu bir sürecin habercisidir.

Öfkeyle Baş Etme Yolları

Öfke kontrolünün temel amacı bireyin bu duygusunun saldırgan davranışlara dönüşmesinin önüne geçmek kendisine ve çevresine zarar vermesini engellemek ve çevresindekilerle sağlıklı bir ilişki kurmasını sağlamaktır. Öfke kontrolünden kasıt bireyin öfke duygusunu tamamen ortadan kaldırmak ve yok etmek değildir. Öfke hepimizde var olan doğal bir duygudur ve yaşanması gereken bir duygudur. Önemli olan bunu normallik eksenine oturtmaktır.

Öfkenin kontrol edilebilmesine yönelik olarak bireyin bedensel ve zihinsel olarak bazı şeyleri gerçekleştirmesi gerekir. Öfke anında diyaframdan derin bir nefes alma bireyi oldukça rahatlatacaktır. Bununla beraber bireyin kendisine sakin ol, gevşe gibi komutlarla telkinde bulunması da önemlidir rahatlaması açısından. Ayrıca bireyin mekan değiştirmesi, yürüyüşe çıkması ya da hareket halindeyse oturup sakinleşmesi fiziksel olarak yapılabilecekler arasındadır öfkenin kontrol edilebilmesi için.

Öfkeyi ve öfkeye sebep olan durumları iyi tanımalı birey. Duygularını tanıyan ve farkındalık konusunda iyi bir noktada olan birey duygularını ve hislerini sağlıklı bir şekilde ifade edecektir. Öfkenin hangi düşünce ve durumlara bağlı olarak ortaya çıktığını görecek ve öfkenin kaynağını tespit edip öfkesini kontrol altına alabilecektir.

Çoğu insan öfke esnasında iç dünyasında fırtınalar kopartır. İçinden küfürler savurur karşı taraftaki insana veya nesneye. Sağlıklı düşünemez ve olayları abartılı bir şekilde değerlendirerek olayları dramatize eder. Bunun yanında artık her şeyi kötümser bir şekilde değerlendirir. Birey bu düşünce yapısından kurtulmalı ve bu düşüncelerin mevcut durumu iyileştirmeye dönük bir faydasının olmayacağını anlamalıdır. ‘‘Öfkelenmiş olmam kendimi daha fazla yıpratmama sebep olacak. Bu şekilde olayı daha da büyütmüş olacağım’’ şeklinde kendisine telkinlerde bulunmalı. Öfke anında mantık ve muhakeme devre dışı kalacaktır. Birey olabildiğince mantığını devreye sokmaya çalışmalıdır. Aynı zamanda ‘‘hiçbir zaman’’, ‘‘asla’’, ‘‘artık imkansız’’ gibi olumsuzluk içeren sözcüklerle başlayan cümleleri zihninde temizlemeye çalışmalıdır. Hayatın devam ettiğini bu durumun ve olayın hayatın sonu olmadığını birey kendine telkin edebilmelidir.

Birey kendisinde huzursuzluğa neden olan durumu iyi bir şekilde ifade etmezse haklıyken haksız duruma düşecek ve belki de geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet verecek ve pişmanlık fayda etmeyecektir. Öfke anında hemen eyleme geçilmemeli ve akla ilk gelen şey ifade edilmemeli. Bunun yerine önce duraksamalı ve karşı tarafın da kendini ifade etmesine fırsat verilmelidir. Aynı zamanda karşıdaki bireye sorular yöneltilerek olabildiğince ses tonunu da koruyarak bireyle konuşma zemininde uzlaşılmalıdır. Öfke anında alternatif tepkiler geliştirilebilir ve bunlar üzerinde çalışılabilir.

Bireylerin bazen birbirlerini tahammülsüz kılan ortamlarda bulunmamaları öfke durumunun oluşmasını engelleyecektir. Örneğin arkadaşınız tartışma ortamlarında kendini kaybedip saygısız durumlar içine giriyorsa o ortamdan bulunmamak ve öfkelenmemek için ortamdan uzaklaşabilirsiniz veya eşinizi maç izlerken hoşlanmıyorsanız ve öfkeleniyorsanız o an o ortamda bulunmamak öfkelenmenizin önüne geçecektir.

Yıpratıcı ve kapasitemizin üzerinde bir çalışma temposu içinde olmak, ekonomik zorluklar, ailevi problemler bizleri gergin ve her an öfkelenmeye hazır hale getirmektedir. Bunun farkında olarak çeşitli spor aktiviteleri yapılabilir ve doğa yürüyüşlerine çıkılabilir. Böylelikle vücudumuz deşarj olacak ve ruhsal olarak da bu durum bizi olumlu etkileyecektir.

Öfke anlarında şiddet eğilimlerinin ortaya çıkması ve bireylerin birbirlerine karşı sert söylemlerde bulunmasının temelinde yatan bir diğer neden ise bireylerin birbirlerine karşı ön yargılı ve suçlayıcı bir dille yaklaşmalarıdır. Bu dil sadece gerilimi daha da arttıracaktır ve çözüme bir katkısı olmayacaktır. Bunun yerine huzursuzluğunuzu ve sizi üzen durumları ‘‘BEN’’ diliyle anlatmanız gerilimi azaltacağı gibi karşı tarafın da yumuşayıp sizi anlamasına kapı aralayacaktır.

Gerginliğin tavan yaptığı durumlarda karşı tarafı rencide etmeyen, alaya kaçmayan bir şekilde mizah yapılması da gergin havanın yumuşamasına olanak sağlayacaktır.

Klinik Psikolog Fadıl KARAKOÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Öfke Kontrolü" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un Yazıları
► Öfke Nedir? Öfke Kontrolü Mümkün mü? Uzm.Psk.Yalçın YILMAZ
► Öfke Kontrolü Psk.Namık ACAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,918 uzman makalesi arasında 'Öfke Kontrolü' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyon Aralık 2018
► Kişilik Bozuklukları Aralık 2018
► Somatoform Bozukluklar Aralık 2018
► Disosyatif Bozukluklar Aralık 2018
► Majör Depresyon Aralık 2018
► Madde Bağımlılığı ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Kardeş Kıskançlığı Aralık 2018
► Obsesif Kompulsif Bozukluk ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Anksiyete Bozukluğu Aralık 2018
◊ Sınav Kaygısı Aralık 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:21
Top