2007'den Bugüne 80,248 Tavsiye, 25,604 Uzman ve 17,918 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Obsesif Kompulsif Bozukluk
MAKALE #20200 © Yazan Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ | Yayın Aralık 2018 | 524 Okuyucu ÇOK OKUNUYOR
Obsesyon halk arasında takıntı ve saplantı diye adlandırılan ve bireyin düşünce dünyasını istemsiz bir şekilde ele geçirip bireyi istemediği şekilde yönlendiren düşünce ve dürtülerdir. Tekrar eden davranışlar ve düşünceler kişi için büyük bir endişe ve mutsuzluk kaynağı olmaya başladığı zaman ve kişinin normal yaşamını belirgin bir şekilde aksatmaya başladığında hastalık ortaya çıkar. Obsesyon takıntılı düşüncelere sahip olan bireyleri tanımlamaktadır. Kişinin kontrolü dışında tekrarlayan düşünce ve uyaranlardır. Obsesif bireylerin en temel özelliği bireyin bu takıntılı düşüncelerinin farkında olması aynı zamanda bu düşüncelerden kurtulamadığı gerçeğini bilmesidir. Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu ile obsesif kompulsif bozukluk birbirlerinden farklıdır. Obsesif kompulsif bozukluk bir kaygı bozukluğu olarak obsesif kompulsif kişilik bozukluğundan ayrılmaktadır.


Kompulsiyon

Obsesif düşüncenin bireyi huzursuz edip anksiyeteye sürüklemesi ve bireyin bu durumdan kurtulmak için bir davranışı gerçekleştirmesidir kompulsiyon. Birey yaptığı davranışın saçma ve mantıksız olduğunu bilir; fakat yinede bu davranışı yapmaktan kendini alıkoyamaz.

Okb Belirtileri

Hepimizin hayatında belli düzeylerde takıntı ve saplantı durumu olur. Fakat bu durumu obsesif kompulsif bozukluktan ayıran en temel yön; bu durumun günlük yaşam işlevlerimizi sekteye uğratıp bizi huzursuz edecek boyuta ulaşmamasıdır. Yani takıntılı düşünce ve davranış istemsiz bir şekilde bizi yönlendiriyorsa ve yukarda da ifade ettiğimiz gibi günlük yaşam işlevlerimizi de bozuyorsa obsesif kompulsif bozukluk kapımızdadır demek doğru olur.

Obsesif kompulsif bozukluk kendini en çok düzen ve kontrol ekseninde gösterir. Bu kişiler günlük hayatta evde, işyerinde hatta yabancı mekanlarda bile çevrelerine müdahale ederek düzenli olma takıntılarını gösterirler.

Çevrelerinde meydana gelen olaylar üzerinde kontrol sahibi olmaya çalışırlar. Olayların akışına müdahale etmekten kaçınmazlar. Kontrol sahibi olamadıkları durumlarda ise öfkelenirler.

Genel olarak ciddi ve kuralcıdırlar. Mizah anlayışları pek yoktur. Kuralcı ve düzenli olmaları onların iş hayatında oldukça başarılı olmalarına kapı aralayabilir.

Obsesif kompulsif bozukluğuna sahip bireyler ayrıntılara ve detaylara oldukça takılırlar. İşin asıl mecrasından uzaklaşıp gereksiz ayrıntılara takılıp kalabilirler.

Düşünce dünyalarında ve olaylara bakış açılarında esneklik pek yoktur. Düşüncelerinde keskin çizgiler vardır ve yeniliklere kapalıdırlar aynı zamanda geleneksel ve katı kuralları vardır.

Oldukça inatçı ve cimri kişilik özellikleri gösterirler. Aynı zamanda karar verme durumlarında da ciddi zorluklar yaşayıp insiyatif kullanmazlar genelde.

Çevresindeki insanlarla iletişimi normal bireylere göre daha zayıftır. Çevresindeki insanların onun gibi katı kurallara ve disipline sahip olmasını ister. Kendi profiline yakın insanlarla daha kolay iletişim kurup onları kabullenebilir.

Sürekli olarak çevresindeki her şeyi sorgulayıp mükemmele ulaşma arzusu taşır.

Duygularını ifade etmede sıkıntı yaşarlar. Her alanda olduğu gibi duygusal anlamda da katıdırlar ve duygularını ifade etmede ciddi sıkıntı yaşarlar. Sürekli olarak kontrol eksenli yaşamaları bu alandaki manevra kabiliyetlerini önemli ölçüde kısıtlamıştır. Şimdi dilerseniz belli başlı obsesif ve kompulsif durumları başlıklar halinde inceleyelim

Simetri/Düzeni Obsesyon Ve Kompulsiyonları

Bu bireylerin hayatında düzenli ve sistemli olma anlayışı fazlasıyla kendisini göstermektedir. Her şeyin belli bir düzen içinde olma düşüncesi vardır ve bunun yanında bu bireylerde çevrelerindeki her şeye müdahale etme anlayışı ve düzeltme kompulsiyon davranışları görülmektedir. Ayrıca kendi eşyalarına ve düzenlerine yönelik müdahalelere karşı oldukça katı bir tutumları vardır.

Bulaşma Obsesyonu ve Temizlik Kompulsiyonu

Bulaşma obsesyon OKB hastalarının yüzde ellisinde görülen başlıca obsesyonlardandır. Bulaşma obsesyonu; kir, toz, pislik vb unsurların kendine ve elbisesine bulaşacağına dair zihninde sürekli olarak tekrar eden düşüncelerdir. Birey bu durumun kendisinde yarattığı kaygıyı ve huzursuzluğu giderme adına yaptığı davranış bütününe de kompulsiyon davranışı denilmektedir.

Cinsel Obsesyonlar ve Kompulsiyonlar

Bireyin toplum tarafından hoş görülmeyecek bazı cinsel takıntılara sahip olmasıdır. Bu bireyler en yakınlarıyla cinsel deneyim yaşama yoluna gidebilirler. Bu durumun rahatsızlığını ortadan kaldırma adına da yıkanma ve temizlenme kompulsif davranışı kendini gösterir.

Kuşku Obsesyonu ve Kontrol Etme Kompulsiyonu

Bulaşma obsesyonuyla beraber en sık görülen obsesyon çeşitlerindendir. Bu bireyler yaptıkları işten emin olmazlar genelde. Evden çıktıktan sonra ocağın altını kapatmadığını, ütüyü fişte unuttuğunu, kapıyı kilitlemediğine benzer zihninde tekrarlayan düşüncelerin olması durumudur. Bireyde oluşan bu kuşku ve rahatsızlık bireyi kontrol davranışına itecektir. Buda kompulsiyon davranışı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dinsel Obsesyonlar

Bu obsesyon çeşidi kültürel ve dini ritüellerden oldukça etkilenmektedir. İçinde bulunulan coğrafyanın ve sahip olan dinsel inanç bu obsesyonun çeşidinin ortaya çıkmasında temel etkene sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bireyin dini ve ahlaki değerler noktasında kabul edilemez düşüncelere sahip olmasıdır.

Sayma Kompulsiyonları ve Uğurlu Renkler

Bu bireylerin belli bir sayıya kadar sayma veya uğurlu renk seçimleri gibi aktiviteleri vardır. Bu bireyler eğer bunları yaparlarsa işlerinin güzel gideceğine dair inançları vardır.

Saldırganlık Obsesyonu

Bu bireylerde kendilerine veya başkalarına zarar verme düşüncesi sürekli olarak akıllarını meşgul eder. İntihar, yaralama gibi durumlara sebebiyet verecek ortamlardan ve araçlardan uzak dururlar. Makas, bıçak, İğne gibi araçlardan olabildiğince uzak durmaya çalışırlar.

Klinik Psikolog Fadıl KARAKOÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Obsesif Kompulsif Bozukluk" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,918 uzman makalesi arasında 'Obsesif Kompulsif Bozukluk' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyon Aralık 2018
► Kişilik Bozuklukları Aralık 2018
► Somatoform Bozukluklar Aralık 2018
► Disosyatif Bozukluklar Aralık 2018
► Majör Depresyon Aralık 2018
► Madde Bağımlılığı ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Kardeş Kıskançlığı Aralık 2018
► Anksiyete Bozukluğu Aralık 2018
► Anoreksiya Aralık 2018
◊ Sınav Kaygısı Aralık 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:21
Top