2007'den Bugüne 80,248 Tavsiye, 25,604 Uzman ve 17,918 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Majör Depresyon
MAKALE #20203 © Yazan Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ | Yayın Aralık 2018 | 303 Okuyucu
Depresyon günümüzde en yoğun görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Yapılan araştırmalar ışığında toplumumuzda depresyonun görülme oranı % 5’tir. Bu da bize yaşamımızın bir döneminde depresyonla tanışabileceğimizi gösteriyor. Halk arasında depresyon sözcüğünün sıkça kullanıldığına şahit olmaktayız. Depresyona yönelik kullanılan tanımlar genellikle basit, sıradan ve keyifsizliği işaret eder halk arasında. Ama esasında depresyon basit ve yüzeysel şekilde kendini gösteren ve bu tanımlama formalarına indirgenecek kadar sıradan bir psikolojik bir rahatsızlık değildir.

Majör depresyon, depresyon da çeşitlerinden biridir. Majör depresyon, bireyin içinde bulunduğu keder, üzüntü ve ya melankolik durumun kişinin günlük yaşamını sekteye uğratması aynı zamanda günlük yaşam işlevlerini yapamaz hale gelmesini işaret eder. Majör depresyon kadınlarda erkelere oranla iki kat daha fazla görülür. Bunun nedeni ise kadınların hormonal durumlarının değişikliği, gebelik, doğum ve hayatta karşı karşıya kaldıkları stres ve yıkıcı yaşam olaylarıdır. Majör depresyon, depresyonun alt gruplarından birini oluşturur dedik. Peki normal depresyondan farkı nedir? Normal depresyon durumunda bireyde iştahsızlık, üzüntü, uykusuzluk veya sürekli uyuma, yorgunluk, keyifsizlik, isteksizlik gibi belirtiler görülmektedir. İşte majör depresyonda birey tüm bu durumları çok daha yoğun yaşar ve sürekliliği vardır aynı zamanda bireyin sosyal hayatından tamamen kopmasına neden olur. Normal depresyon durumunda birey bu durumları biraz daha hafif şekilde yaşamakla beraber günlük yaşam işlevlerini de devam ettirir. Ancak majör depresyonda kişi bu üzüntü ve keder duygularını çok yoğun yaşar kılını bile kıpırdatacak gücü kendinde bulamaz.

Majör depresyon beynin çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan kimyasal maddelerin işleyişinden kaynaklı bir beyin hastalığıdır. Majör depresyon geçici bir üzüntü hali olmamakla birlikte bireyin düşüncelerini ve duygu durumunu önemli bir şekilde etkileyip bireyin sağlıklı düşünmesini olumsuz etkiler. Hafif depresyon dediğimiz ilk evrelerde kişi geçmişe yönelik tatsız anıları hatırlar ve geleceğe yönelik olarak da ümitsiz ve karamsardır. Hayatındaki bazı bireylere ve hayata karşı kırılmışlık ve gücenmişlik hisseder. Fakat depresyon ağırlaştıkça derin üzüntü, çaresizlik ve karamsarlık kendini daha fazla göstermeye başlar ve birey yavaş yavaş dış dünyaya kendini kapatır.

Majör Depresyon Belirtileri

Daha öncede ifade ettiğimiz gibi majör depresyon beynin bazı bölümlerindeki kimyasal maddelerin işleyişine bağlı olarak ortaya çıkan bir beyin hastalığıdır ve bireyin duygu, düşünce ve bedeni üzerinde etkileri olan bir psikolojik rahatsızlık kümesini işaret etmektedir.

Birey sürekli olarak kendini yorgun ve bitkin hisseder. Enerjisi tükenmiş bir haldedir ve günlük yaşam işlevlerini yerine getirebilecek gücü kendinde bulamaz. Saatlerce hareketsiz ve bitkin bir şekilde oturur veya uzanır.

Birey daha önce yapmaktan zevk aldığı aktiviteleri artık yapmaktan zevk alamaz ve çevresindeki her şeyi anlamsız görür. Bir boşluk hissi kendini gösterir. Birey karamsar ve ümitsizdir. Konsantrasyon kaybı yaşar ve daha önce hedeflerine ulaşmak için gösterdiği motivasyon artık yoktur.

Uyku bozuklukları ve yeme bozuklukları görülmektedir bu bireylerde. Bu bireyler ya çok uyurlar ya da uyumakta sıkıntı yaşarlar. Aynı zamanda gece uykudan uyanma, uykuya dalamama ve sabahları erkenden uyanma gibi belirtiler görülmektedir. Bunun yanında bu bireyler sanki diyet yapıyormuş gibi çok yemek yemezler ve ciddi bir kilo kaybı görülür. Bunun tersinin de görülmesi olasıdır. Birey çok yemek yeme davranışı gösterip oldukça fazla kilo da alabilir.

Bu bireyler suçluluk, değersizlik ve ümitsizlik duygularını oldukça yoğun yaşarlar ve hayatlarında hiçbir şeyin iyiye gitmeyeceğini düşünürler. Birey geçmiş yaşantısına yönelik olarak sürekli olarak kendini suçlar ve ufak hatalardan bile kendisini sorumlu tutar.

Birey bu süreçte o kadar bunalır ki artık yaşamak istemez ve bireyde ölüm, intihar düşünceleri oluşabilir. ‘‘Allah’ım artık canımı al yaşamak istemiyorum’’ türünden serzenişlerde bulunabilir.

Bireyin konuşma yetisi ve düşünceye dönük eğilimleri azalır ve yavaşlar. Birey bir şeyleri yapacak gücü ve kuvveti kendinde bulamaz. Enerjisinde ciddi bir kayıp vardır.

Majör depresyonu yaşayan bireylerin rüyaları da günlük hayatın yansımasıdır artık. Birey günlük hayatında yaşadığı karamsarlığı, ümitsizliği ve çaresizliği rüyalarında da yaşar. Rüyalarında bile günlük hayattaki acılarının ve üzüntülerinin etkisini fazlasıyla hisseder. Uyandıktan sonra bunun etkisinde kalır ve artık uymayı istemeyecek bir hale gelir.

Majör Depresyon Nedenleri

Bireyin hayatında önemli bir yere sahip olan anne, baba, eş ve ya çocuklarından birini acı verici travmatik bir olay sonucu kaybetmesi.

Bireyin çok sevdiği birinden ayrılması veya duygusal anlamda bir yıkım yaşaması.

Bireyin fiziksel, cinsel ya da duygusal tacize maruz kalması.

Bireyin günlük yaşamında iş veya şehir değişimi gibi köklü değişiklikler yaşaması.

Bireyin çevresindekilerle iletişim sıkıntısı yaşayıp bir izolasyona maruz kalması.

Bireyin veya bireyin ailesinden birisinin ciddi sağlık problemleri yaşaması ve bu durumun bireyi ruhsal açıdan oldukça örselemesi.

Klinik Psikolog Fadıl KARAKOÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Majör Depresyon" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un Yazıları
► Depresyon, Maskeli Depresyon ve Tedavisi Psk.Dnş.Funda GÜL YILMAZ
► Ergenlerde Depresyon : Maskeli Depresyon Psk.Dnş.Mehmet Enver BAYATLI
► Depresyon ,maskelenmiş Depresyon Psk.İbrahim BALKI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,918 uzman makalesi arasında 'Majör Depresyon' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyon Aralık 2018
► Kişilik Bozuklukları Aralık 2018
► Somatoform Bozukluklar Aralık 2018
► Disosyatif Bozukluklar Aralık 2018
► Madde Bağımlılığı ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Kardeş Kıskançlığı Aralık 2018
► Obsesif Kompulsif Bozukluk ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Anksiyete Bozukluğu Aralık 2018
► Anoreksiya Aralık 2018
◊ Sınav Kaygısı Aralık 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:19
Top