2007'den Bugüne 80,248 Tavsiye, 25,604 Uzman ve 17,918 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
MAKALE #20204 © Yazan Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ | Yayın Aralık 2018 | 302 Okuyucu
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) okul öncesi ve okul çağı dönemlerindeki bireylerde belirgin hale gelen bir bozukluktur. Bu durum sadece çocuklar ve gençlerde görülmez aynı zamanda yetişkin bireylerde de görülmektedir. Fakat yetişkinlerde görülme biçimi çocuk ve gençlere göre daha farklıdır. DEHB’nin çocuk ve gençlerde görülme sıklığı %5-10 arasında, yetişkin bireylerde ise görülme oranı %4 civarındadır. Erkeklerde kızlara oranla görülme sıklığı daha fazladır.

Erken çocukluk döneminde başlayan bu süreç çocukların dikkatlerini toplamada sıkıntı yaşamaları ve dürtüsellik anlamında da oldukça kontrolsüz olmalarına neden olacaktır. Bu bireyler yerinde duramayan, unutkan, dalgın, hayallere dalan gibi sıfat ve isimlendirmelere maruz kalırlar. DEHB bireyin yaşantısını çeşitli yönlerden etkileyen önemli bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bireyin akademik başarısını, ailesi ve sosyal çevresiyle olan ilişkilerini ve öz saygısını olumsuz anlamda fazlasıyla etkilemektedir.

Bu bireyler çevrelerindeki önemli veya önemsiz duyumlara ve olaylara dikkatlerini yoğunlaştırmada sıkıntı yaşarlar. DEHB bozukluğu olan çocuklar aynı anda birden fazla noktaya dikkatlerini dağıtırlar. Örneğin ders anlatan öğretmeni dinleyecek ama aynı zamanda yan taraftaki arkadaşını da izleyecek ve sokaktan geçen arabanın da sesini dinleyecektir. Böylelikle bireyin dikkati bölünmüş olacak ve esas odaklanması gereken noktaya odaklanamayacaktır.

Okul ortamında bu bireyler zamanla belirgin sıkıntılar yaşayacaktır. Akademik anlamda akranlarından geri kalacak, sınıf ortamına olan uyumları yetersiz kalacak ve devamsızlık yaparak okula gitmek istemeyeceklerdir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bireylerin %25-30’unda sadece dikkat sorunları, %15’inde sadece dürtüsellik sorunları, %60-70 civarında ise hem dürtüsellik hem de dikkat eksikliği görülmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun büyük oranda beyindeki işleyiş ve kimyasal maddelerin salınımıyla alakalı olduğu yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir.

Çocukluk çağında ortaya çıkan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna yönelik toplumsal bakış açının bu bozukluğun düzelmesi adına ebeveynlerin harekete geçmesini etkilemektedir. Örneğin; çocuk çok zeki ondan hareketli ya da bırakın koşsun, enerjisini boşaltsın, büyüyünce düzelir gibi yanlış inanış ve söylemler bozukluğun tanınıp profesyonel bir yardımın alınmasını geciktirecektir. Bu bireylere yönelik kapsamlı ve onların gelişimini olumlu yönde etkileyecek bir müdahalenin yapılmaması çocuğun ilerleyen yaşında çeşitli sorunlar yaşamasına kapı aralayacaktır. Örneğin bu bireyler ilerleyen yaşlarında madde kullanımına yönelebilir, kaygı bozuklukları yaşayıp antisosyal bir kişiliğe bürünebilir.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Belirtileri

Dikkat eksikliği ve hiperektivite belirtilerini üç başlık altında inceleyebiliriz.

Dikkatlerini toplamada ve yoğunlaştırmada sorun yaşarlar.

Çevredeki uyaranlar bireyin bir anda kolayca dikkatini dağıtabilirSabır ve dikkat gerektiren aktiviteleri yapmada zorlanırlar.

Göz teması kurmada ve bedensel olarak kişiye odaklanıp dinlemede sorun yaşarlar.

Verilen işleri bitirmede sorun yaşarlar.

Unutkan ve dalgındırlar. Bu yüzden eşyalarını kaybederler.

Dikkatlerini toplayamadıkları için verilen yönergeleri tam anlamıyla almazlar.

Sevdiği etkinlikler dışında uzun süre bir etkinliği yapmak istemez

Çevresindeki arkadaşlarıyla uyumlu bir şekilde oyun oynayamaz ve sorunlar yaşar.

Hiperaktivite

Bu bireyler normal gelişim düzeylerine oranla oldukça hareketli, konuşkan ve acelecidirler.

Belirli bir süre bir yerde oturamazlar, sürekli hareket ederler.

Anlamsız ve gereksiz bir şekilde koşma ve çevredeki nesnelere zarar verme görülür.

Oyun oynarken genelde sessiz olmayı başaramazlar.

Çok konuşur ve karşıdakini dinlemek istemezler. Karşıdaki birey sözünü bitirmeden bu bireyler tekrar konuşmaya başlarlar.

Dürtüsellik

Sonucunu hesap etmeden itme, çekme ve koşma davranışları görülür.

Bir işte takip edilecek adımları ve sırayı beklemekte sorun yaşarlar.

Kurallara uymada sorun yaşarlar.

Düşünmeden hareket ederler.

Bu bireyler istemeden ve plansız yaptıkları bu davranışlarından sonra üzüntü duyarlar.Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun NedenleriYapılan bilimsel çalışmalar dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin asıl sebebini göstermekten ziyade birden fazla sebebin olduğunu bize göstermiştir. Bu sebepler arasında genetik ve biyolojik faktörlerin önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz.

Beynin ön kısmındaki ve limbik sistemdeki bazı kimyasal maddelerin işleyişinden kaynaklı olduğu nedenlerden biridir. Beynin bu bölümlerinin dikkat ve konsantrasyon anlamında önemli bir role sahip olduğunu biliyoruz.

Duyu organlarından herhangi birinde meydana gelen bir yetersizlik bireyin dikkat sorunu yaşamasına neden olur.

Düzensiz beslenme, uykusuzluk ve aşırı yorgunluk da dikkat dağınıklığını tetikleyen faktörlerdir.

Annenin gebelik dönemindeki beslenme durumu, alkol ve ilaç kullanımı, erken doğum, düşük doğum, doğum esnasında meydana gelebilecek olumsuz durumlar da dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye neden olduğu düşünülmektedir.

Klinik Psikolog Fadıl KARAKOÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,918 uzman makalesi arasında 'Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyon Aralık 2018
► Kişilik Bozuklukları Aralık 2018
► Somatoform Bozukluklar Aralık 2018
► Disosyatif Bozukluklar Aralık 2018
► Majör Depresyon Aralık 2018
► Madde Bağımlılığı ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Kardeş Kıskançlığı Aralık 2018
► Obsesif Kompulsif Bozukluk ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Anksiyete Bozukluğu Aralık 2018
► Anoreksiya Aralık 2018
◊ Sınav Kaygısı Aralık 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:18
Top