2007'den Bugüne 80,248 Tavsiye, 25,604 Uzman ve 17,918 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Disosyatif Bozukluklar
MAKALE #20205 © Yazan Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ | Yayın Aralık 2018 | 315 Okuyucu
Bir ya da birden fazla travmatik olaya bağlı olarak bireyde bilincin ve belleğin belirli bir süre kapanmasıdır. Fizyolojik bir nedene dayanmaksızın bellek ve algılamada bozukluklar meydana gelir.

Acı veren bir an, olumsuz düşünce veya duygularla baş edebilmek için kişisel kimlik duygusunun değiştirilmesi veya bilinç durumunun değiştirilmesidir disosyatif bozukluk. Bilinç düzeyinde kişi için dayanılması zor olarak algılanan yaşantıların, kişinin bunlar benim başıma gelmiyor ki şeklinde bilinç dışına itmesiyle başlar. Travma anı hatırlansa dahi kişi olayı bir başkasının başına gelmiş gibi hatırlayabilir.

Disosyatif bozuklukların temel işlev bozukluğu, bilincin bölünmez durumunu yitirmesidir. Kişilik eksikliği veya birden fazla kişiliğe sahip olmaktan kaynaklanan bir karmaşa hali ortaya çıkar. Unutmalar, bayılmalar, uyurgezerlik gibi belirtiler disosyatif bozukluğa örnektir.

Disosyatif bozuklukta bilinç, bellek ve algılamada bozulma vardır. Disosyatifin dünya genelinde görülme sıklığı %1’dir. Psikiyatri servislerinde görülme sıklığı % 5 civarındadır. Birey ömür boyu disosyatif kalmaz, iyileşir fakat hastalığın tekrar geri gelme olasılığı vardır. Tedaviye dirençlidir ayrıca iyileşme durumları da genelde kendiliğinden olur.

Disosyatif bozuklukların etiyolojisi hastalığın tedavisi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Birey ömür boyunca disosyatif kalmaz iyileşir fakat; hastalık tekrar geri gelebilir. Tedaviye dirençlidir. Şimdi disosyatif bozukluk çeşitlerini başlıklar halinde inceleyelim.

Depersonalizasyon Bozukluğu(Öze Yabancılaşma)

Kişinin bedenine ve dış dünyaya yabancılaşmasıdır. Bireyin veya kişisel kendiliğinin yabancı ve gerçek dışı olduğunu hissetmesidir. Dış dünyadaki nesneleri yabancı ve gerçek dışı olarak algılar.

Depersonalizasyon bozukluğunun ortaya çıkmasında psikolojik, nörolojik veya sistematik hastalıklar etkilidir.

Bu bozukluğu psikotik bozukluklardan ayıran etken bireyin gerçeklik algısının hala bozulmamış olmasıdır.

Kişi kendi benliğini, yüzünü, bedeninin tümünü, hareketlerini, duygularını değişmiş, kendisini eskisinden farklı ve yabancı olarak görür. Hareketleri, düşünceleri, duyguları ve algıları sanki kendisinin değildir.

Kişi kendisini sanki rüyada hisseder, dışarıdan bir gözlemci gibi kendisini seyreder, duygu ve davranışlarını sahiplenmez.

Disosyatif Amnezi

Bireyin geçmiş yaşantısında küçük bir kesiti hatırlayamama durumudur.

Disosyatif amnezide en belirgin semptom hastanın belleğinde depolanmış bilgilerin hatırlanmamasıdır. Unutulmuş bilgiler genellikle kişinin yaşamındaki stresli ya da travmatik olaylarla ilgilidir.

Kadınlarda ve genç yetişkinlerde görülme oranı daha fazladır.

Stresli ve travmatik olaylar ve doğal afetler bozukluğun ortaya çıkmasında etkilidir.

Hastalar amnezinin ortaya çıkışından önce ve sonra uyanıktırlar, yani bellek yitiminin farkındadırlar.

Yapılan çalışmalar ışığında disosyatif amnezinin % 7 oranında görüldüğü tespitine ulaşılmıştır. İlk olarak ergenlikte ve erken dönem erişkinlikte ortaya çıkar.

Disosyatif Füg

Disosyatif amnezide bireyin yaşamının küçük bir kesitini hatırlayamama durumu vardı; disosyatif fügde ise bireyin yaşamının geniş bir kesitini hatırlayamama durumunu görüyoruz.

Disosyatif füge sahip bireyler ev veya iş ortamlarından bedensel olarak uzaklaşırlar ve önceki kimlik özelliklerini(isim, aile, iş) hatırlayamazlar. Sıklıkla ve tamamıyla yeni bir iş ve kimlik edinirler.

Disosyatif amnezide olduğu gibi bu durum savaş, doğal afet ve iç çatışmaların yoğun olduğu dönemlerde sık görülmektedir.

Disosyatif füge sahip bireyler sessiz, sade ve her şeyden elini eteğini çekmiş gibidirler. Basit işlerde çalışırlar, gösterişsiz yaşarlar ve dikkatleri üzerlerine çekmezler.

Disosyatif Kimlik Bozukluğu

Disosyatif kimlik bozukluğu olan kişiler iki veya daha fazla farklı kişiliğe sahiptir ve her birinin tutum ve davranışları dominant kişilik tarafından belirlenir.

Bir kişilikten diğerine geçiş ani ve dramatiktir, ayrıca erkelerde daha yaygın olarak görülür.

Çoğul kimlik bozukluğu kronik bir bozukluktur. Travmatik bir olay veya çocukluk dönemi cinsel kötüye kullanıma bağlı olarak ortaya çıkar.

Disosyatif Trans

Trans hallerinde bilinç değişir ve hastaların çevresel uyarılara yanıtları azalır.

Trans haline örnek olarak ruhani seansı yöneten medyumun durumu örnek olarak gösterilebilir.

Bazı trans haller kültüreldir ve özendirilir. Büyük oranda rahatsızlık olarak kabul edilmez. Kendi kültürünü yüceltme eğilimi vardır. Bu ayrıma da dikkat etmemiz gerekiyor.

Disosyatif Bayılma

Oğlunun ölüm haberini alan bir annenin bilinçli bir şekilde kendisine zarar gelmeyecek şekilde kendini yere bırakması örnek olarak verilebilir disosyatif bayılmaya.

Bu bayılma durumu yaklaşık olarak 10-15 dakika sürebilmektedir.

Epilepsi durumunda görülen benzer kasılma ve gerilmeler görülebilir.

Birey bayılma esnasında dış dünyadaki sesleri duyduğunu fakat cevap veremediğini belirtir.

Klinik Psikolog Fadıl KARAKOÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Disosyatif Bozukluklar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un Yazıları
► Somatoform Bozukluklar Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ
► Cinsel Bozukluklar Psk.Ferit KARADAŞ
► Dissosiyatif Bozukluklar Uzm.Psk.Kamil ERTEKİN
► Somatoform Bozukluklar Uzm.Psk.Gülüm BACANAK
► Obsesif Kompulsif Bozukluklar Psk.Namık ACAR
► Cinsel Bozukluklar Nelerdir? Psk.Elif GÜNERİ
► Obsesif Kompulsif Bozukluklar (Okb) ve Tedavisi Uzm.Psk.Dnş.Özkan KENARLI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,918 uzman makalesi arasında 'Disosyatif Bozukluklar' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyon Aralık 2018
► Kişilik Bozuklukları Aralık 2018
► Somatoform Bozukluklar Aralık 2018
► Majör Depresyon Aralık 2018
► Madde Bağımlılığı ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Kardeş Kıskançlığı Aralık 2018
► Obsesif Kompulsif Bozukluk ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Anksiyete Bozukluğu Aralık 2018
► Anoreksiya Aralık 2018
◊ Sınav Kaygısı Aralık 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:17
Top