2007'den Bugüne 80,248 Tavsiye, 25,604 Uzman ve 17,918 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Somatoform Bozukluklar
MAKALE #20206 © Yazan Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ | Yayın Aralık 2018 | 276 Okuyucu
Somatoform bozukluklar biyolojik bir patoloji olmaksızın çeşitli ruhsal bozuklukları ifade eder. Yapılan tıbbi muayeneler ve tetkikler sonucunda bireyde bedensel olarak bir nedene rastlanılmayan hastalık türünün varolmasıdır. Fakat ağrılı fiziksel yakınmalar sonucu birey doktora başvurur; ancak herhangi bedensel bir semptoma rastlanılmadığı için bireydeki bu rahatsızlığın sebebinin psikolojik kökenli olduğu anlaşılır. Bu rahatsızlığa sahip bireyler aynı anda vücutlarının baş, sırt ve kafa gibi bölgelerinde çeşitli ağrıların olduğunu ifade ederler.

Bu bozukluğa sahip bireylerde hastalığın temel nedenleri arasında bilinçdışı çatışmaların temel rol oynadığı saptanmıştır. Ayrıca bu bozukluğa sahip bireylere herhangi bir tanının konulabilmesi için ağrı şikayetlerinin uzun zamandır var olması ve bireyin günlük yaşamını artık sekteye uğratacak boyuta ulaşmış olması gerekir.

Ortaya çıkan belirtiler birey tarafından bilinçli bir şekilde ortaya çıkarılmaz ve yine bilinçli bir şekilde bireyin kontrolünde devam ettirilmez. Toplumumuzun ruhsal hastalıklara bakış açısı iyimser olmadığı için ruhsal hastalıklarını genelde fizyolojik olarak dışa vururlar bu bireyler. Hastalığın bir diğer önemli nedeni de budur. Ayrıca kültürel nüveler de somatoform bozuklukların ortaya çıkmasında etkilidir. Düşük eğitimli ve düşük gelire sahip bireylerde daha sık görülür. Bunun nedeni ise hastalığa bir tanının konulamaması, ruhsal hastalıkların toplum içinde iyi karşılanmamsı, hekimlik ve tıp olanaklarının yeterli düzeyde olmaması ve ödipal çatışmaya bağlı patolojilerin çok olmasıdır.

En yoğun görülen somatoform bozukluk türleri şunlardır;


Somatizasyon Bozukluğu

Konversiyon Bozukluğu

Ağrı Bozukluğu

Hipokondriasis Bozukluğu

Beden Disformik Bozukluğu

Hiperkondriasis Bozukluğu

Somatizasyon Bozukluğu

Ortaya çıkan bedensel yakınmalar tüm vücutta kendini gösterir. Birden çok organda rahatsızlık baş gösterir ve bu bireyler sürekli tedavi ararlar. Düşük eğitimli kişilerde ve düşük sosyoekonomik gruplarda görülme sıklığı fazladır. Genellikle ergenlerde ve genç yetişkinlerde ortaya çıkar.

Bu bireyler sürekli olarak tedavi ararlar, bunun sonucu olarak gereksiz ilaç kullanımı, ameliyatlar görülür ve bu durum hastalığın iyice yerleşmesine zemin hazırlar. Bu bireyler duygularını ifade etmekte zorlanırlar, bir bakıma duygu körlüğü yaşamaktadırlar. Duygularını tanımakta zorlanırlar ve sanki bu duygu onların değilmiş gibi ifade ederler. Bireyin bir yakınını kaybetmesi, stresli yaşam durumlarıyla karşı karşıya kalması gibi nedenlerle bireyde geçici bedensel belirtiler ortaya çıkar. Fakat yakın çevresinin bu belirtilere ilgisi ve kişiye yaklaşımı bu belirtileri kronik hale getirebilir.

Konversiyon Bozukluğu

Zihinsel çatışmaların ürünü konversiyon bozukluğu birden fazla biyolojik ve duygusal semptomun varlığıyla ortaya çıkar. Belirtiler fiziksel ve nörolojik kaynaklı değildir. İd, ego ve süper ego arasındaki çatışmalar konversiyon bozukluğunun temelini oluşturan etmendir.

Bu bozuluk bireylerde genelde erken yaşlarda görülür ama orta ve ileri yaşlarda da görülebilmektedir. Kalıtsal özelliklerin etkili olduğu düşünülmektedir. Hastalık tekrarlayıcı bir özelliğe sahiptir.

Ağrı Bozukluğu

Bedensel bir hastalık olmamasına rağmen hasta sürekli ve şiddetli ağrılarından yakınır. Ağrılar şiddetlidir ve stres, çatışma gibi durumlar temel nedenlerdendir. Genellikle orta yaş grubunda ortaya çıkar ve kadınlarda daha fazla görülür.

Bu hastalığa sahip bireyler içinde bulunduğu şiddetli ağrıyı çevresindekilere karşı kullanıp istediklerini elde etmede bir araç yapabilir. İstediklerini elde eden birey bu ağrılı durumu güçlendirip devam ettirme yoluna girer.

Hipokondriasis Bozukluğu

Kişi hasta olmadığı halde hasta olduğuna inanır ve beden semptomlarını yanlış yorumlaması söz konusudur. Doktor doktor dolaşırlar ve ilaç kullanımı fazladır. Bu bireyler bedenle ilgili duyumlara doğuştan duyarlılığa sahiptirler ve rahatsızlıklara karşı düşük dirence sahiptirler.

Bu bireyler en küçük bir belirtiyi bile değerlendirip hasta olduklarına inandıkları için hastalık hastası olarak anılırlar toplum içinde. Her yaşta görülmekle beraber genelde erkeklerde otuzlu yaşlarda kadınlarda ise kırklı yaşlarda daha fazla görülmektedir.

Beden Disformik Bozukluğu

Bu bireyler bedenlerinin bir bölümünde veya tamamında bir kusur olduğuna inanırlar. Bunun için sürekli ameliyatlar geçirirler ve buna rağmen yapılan tedavilerden bir türlü memnun olmazlar. Bedensel bir memnuniyetsizlik görülür hep. Birey vücudunun bir bölümündeki küçük kusuru devasa olarak görebilir ve hatta başka organlarının da bu kusurun ortaya çıkmasında etkili olduğunu söyleyip o organlarında ameliyat edilmesini isteyebilir.

Kadın ve erkeklerde görülme oranı birbirine yakındır. Genelde ergenlik döneminde başlar erişkinliğe kadar devam eder.

Hiperkondriasis Bozukluğu

Hipokondriasis bozukluğunun tersi bir bozukluktur. Bu bireyler hasta olmadıklarını ve hastalığın onları yenemeyeceğine inanırlar. Kendisinin yeterince güçlü olduğunu ve hiçbir hastalığın onu yatağa düşüremeyeceğini söyler bu bireyler. Bunun temel nedeni ise hastalıklarla yüzleşmek istememeleridir; çünkü olası bir hastalık durumunda fazlasıyla kaygılanırlar.

Klinik Psikolog Fadıl KARAKOÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Somatoform Bozukluklar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ'un Yazıları
► Somatoform Bozukluklar Uzm.Psk.Gülüm BACANAK
► Disosyatif Bozukluklar Uzm.Psk.Fadıl KARAKOÇ
► Cinsel Bozukluklar Psk.Ferit KARADAŞ
► Dissosiyatif Bozukluklar Uzm.Psk.Kamil ERTEKİN
► Obsesif Kompulsif Bozukluklar Psk.Namık ACAR
► Cinsel Bozukluklar Nelerdir? Psk.Elif GÜNERİ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,918 uzman makalesi arasında 'Somatoform Bozukluklar' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Depresyon Aralık 2018
► Kişilik Bozuklukları Aralık 2018
► Disosyatif Bozukluklar Aralık 2018
► Majör Depresyon Aralık 2018
► Madde Bağımlılığı ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Kardeş Kıskançlığı Aralık 2018
► Obsesif Kompulsif Bozukluk ÇOK OKUNUYOR Aralık 2018
► Anksiyete Bozukluğu Aralık 2018
► Anoreksiya Aralık 2018
◊ Sınav Kaygısı Aralık 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:22
Top