2007'den Bugüne 83,973 Tavsiye, 26,343 Uzman ve 18,779 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Travmasız Kreşe, Anaokulu ve Anasınıfına Başlamanın Yolları
MAKALE #20246 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ocak 2019 | 1,129 Okuyucu
Çocuğunuza travma yaşatmadan kreşe ve anaokuluna başlatın
Birçok anne baba farkında olmadan çocuklarının iyiliğini düşünürken aldıkları yanlış kararlarla çocuklarının okul hayatına travmalarla başlamalarına neden oluyor. Çocuklar için kritik dönemde bu alanda uzman birine danışmak, yanlış kararların neden olduğu travmaları tedavi etmekten daha zahmetsizdir.
Biz uzmanlar çocukların tedavi etmekten çok, problem yaşanmasının önüne geçme taraftarıyız. Yani terapi ile tedavi etmek yerine aileye danışmanlık yaparak koruyucu ruh sağlığı görevini üstlenmek isteriz.

Ne yazık ki anaokuluna başlangıç dönemlerinde çok sık hata yapıldığına şahit oluyorum. Bu nedenle her çocuk ve aile farklı olmakla birlikte bu hatalar konusunda sizi bilgilendirmek istedim. Çocukların gelişimi ve ruh sağlığında hassas olan Sevgili Marifetli kadınlar okurları için bu yazıyı kalem aldım.
Dilerim ki bu yazı ile bir çok çocuğun okula travmasız başlamasına vesile olurum.

Travmasız okul öncesine eğitime başlamanın yollarını şu şekilde sıralayabiliriz;

– Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun ilk defa okul öncesi eğitim kurumuna gidecekse mutlaka alıştırma süreci olmalıdır. Okul öncesi eğitim kurumları derken her şey bu guruba giriyor; oyun gurubu, kreş, etkinlik merkezleri, anaokulu, ana sınıfı…Yani ilkokula başlamadan önce çocuğun gitti tüm sosyal ortamlar.

– Alıştırma süreci standart değildir. Bazı okullar ‘çocuğunuza üç gün oryantasyon yapacağız ve daha sonra ağlasa da siz onu okulda bırakıp gideceksiniz, ağlaya ağlaya alışacak’ diyorsa dikkat edin. Anne ile çocuk arasında kurulmuş ilişkiye göre, çocuğun o döneme kadarki sosyal ortamına göre her çocukta okula alışma süreci farklı olacaktır. Eğer bu gerçeği kabul etmeyen bir okulsa, o okuldan uzak durun.

– Bazı okullar bunla yetinmeyip anneye “siz çocuğunuza bağımlısınız” gibi tanılar koyuyor. Böyle okullardaki öğretmenler anneyi etkisi altına alarak çocuklarının ağlaya ağlaya okula gelmesini istiyor ve çocukların travma yaşamalarına neden oluyor. Anne ister istemez öğretmeni uzman olarak görüyor ve sanırım ben “gerçekten bağımlıyım ve yanlış yapıyorum, sanırım doğru olan çocuğu ağlayarak okul göndermek” diye düşünmeye başlıyor ve çocuğunu alışmadan ağlaya ağlaya okula bırakıp eve dönüyor. Unutmayın her çocuğun alışma süreci farklıdır ve alışana kadar okulda çocuğu bırakıp evde dönmeyin.
– Bazı çocuklar hızlı alışır. Diğer sık yapılan hata ise “çocuk çok mutlu oldu artık ağlamıyor. O zaman tam gün okula verelim’ diye düşünmek. Aynı şekilde çocuğun yaşını ne olursa olsun eğer çocuk ilk defa bir sosyal ortama giriyorsa okula ilk yıl yarım günden fazla gitmemelidir.

– Bazen anne babalar şu hayatı yapıyor. Çocuk 4 yaşında ise tam gün okula gidebilir diye düşünüyor. Ya da bu hatayı öğretmen yapıyor. Aileyi yanlış yönlendirip 4 yaşındaki çocuklar tam gün okula devam ediyor diyor. Oysa bu çocuğun sosyal ortamdaki ilk yılı ve tam gün okula gitmesi çocuğun okuldan soğumasına neden olabilir.

– Okul öncesi dönem de şartlarınız fırsat verdiği ölçüde çocuğun ilkokula başlayana kadar okula yarım gün gönderin. Eğer çalışıyorsanız çocuğa yarım gün destek olacak birini bulmanız çok önemli. Çünkü çocuk hem sosyalleşmeye, hem de birebir ilgiye ihtiyaç duyar. Bazı anne babalar çocuklarını nöbetçi yapıyor. Yani herkes çıktıktan sonra çocuk annesini okulda iki saat daha bekliyor. Çocuklar evini özler. Lütfen böyle zorluklar varsa okuldan sonra çocuğu alacak birini bulun.

– Diğer yapılan hatalardan biri ise okulların çocukların uyku saatini iptal etmesi. Özellikle tam gün devam eden çocukların mutlaka okulda uyuması gerekir. Yarım gün devam edenler evlerinde uyurlar. Fakat tam gün devam eden çocuklar okulda uyumazsa birçok açıdan gelişimleri geride kalır ve gerçek potansiyellerini yakalayamazlar.

– Diğer yapılan hata ise 4 yaş itibariyle çocukların öğle uykusuna ihtiyaç duymadığı inancı. Bırakın o yaşı çocuklar en az ilkokul 3.sınıfa kadar öğle uykusuna ihtiyaç duyar. Uyku öğrenmeyi şekillendirir, beyin gelişimini hızlandır. Bu nedenle tam gün vermek zorundaysanız çocuğunuzu öğle uykusu olan okulları tercih edin.

– Okul öncesi eğitim kurumuna başlamadan oyun gurubu ile işe başlamakta fayda var. 3 yaşından önce çocuk kendini ifade edemediği, tuvalet eğitimini kazanamadığı için travmalara çok açıktır. Bu nedenle kendini ifade edemediği dönemde aileden biriyle oyun guruplarına gitmesi ve sonra anaokuluna başlaması daha sağlıklıdır.

– Eğer bu dönemde işin içinden çıkamıyorsanız, okul sizi çok etkisi altında bırakıyor ve çocuğunuzun mutsuzluğunu görüyorsanız mutlaka profesyonel destek alın.

– Kısaca özetlersek, 3 yaşından önce okul öncesi eğitim kurumuna anne ile, bakıcı ile ya da aileden biri ile düzenli her sabah yarım gün gitmesi gerekir. Bunun adı ister oyun gurubu olsun, ister anaokulu, ister kreş önemli olan aileden birin çocuğun yanında olmasına fırsat verilmesi. İkinci aşama ise çocuğun tek başına yarım gün okula alışma sürecidir. Bunu da başardınız diyelim çok mecbursak ve okulda öğle uykusu varsa tam gün anaokuluna verebilirsiniz. Ama tercihimiz çocuğun ilkokula kadar hep yarım gün okula gitmesi, eve gelince uyuması dinlenmesi ve öğleden sonra ise anne ve baba ile vakit geçirmesi, evinde doya doya zaman geçirmesidir. Alıştırma sürecinde dikkat edilmesi gereken şey çocuğun alışma süresine saygı duyup, okulda tek bırakmak için okula alışmasını beklemektir.

Anaokuluna travmasız bir başlangıç yapmanız dileğiyle,

Dr. Sevil Yavuz

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Travmasız Kreşe, Anaokulu ve Anasınıfına Başlamanın Yolları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Çocuğumu Ne Zaman Kreşe Başlatmalıyım? Psk.Dnş.Sümeyra YAPICI AYDIN
► Anaokulu Eğitimi Psk.Barış ÜLKÜMEN
► Anaokulu ve Çocuk Psk.Elif GÜNERİ
► Anaokulu ve İlkokul Seçimi Psk.Serap DUYGULU
► Anaokulu Döneminde Beslenme ve Uyku Psk.Barış ÜLKÜMEN
► Anaokulu Eğitimi Niçin Gereklidir? Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,779 uzman makalesi arasında 'Travmasız Kreşe, Anaokulu ve Anasınıfına Başlamanın Yolları' başlığıyla benzeşen toplam 31 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:06
Top