2007'den Bugüne 83,973 Tavsiye, 26,343 Uzman ve 18,779 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Başarısının Sırrı Oyun ve Harekettir!
MAKALE #20247 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ocak 2019 | 984 Okuyucu
Başarının anahtarı Oyun ve Harekettir!

Anne babalar çocuklarının iyi bir meslek sahibi olup, kendine yeten bireyler olmasının yolunu eğitimden geçtiğini düşünüyor. Aslında eğitimden daha çok öğretime bağlıyorlar diyebilir. Eğer çocuk akademik olarak başarılı olursa, ilerde iyi bir meslek sahibi olur ve mutlu bir yaşam süreceğini düşünüyorlar. Durum böyle olunca bütün ümitler akademik başarıya bağlanıyor ve okul başarısı çocuğun hayatının merkezinde tutuluyor.

Bütün gün kapalı ortamdalar!

Anne babalar daha bebeklikten çocukların daha zeki olması, okulda başarılı olması için aktivite setleri almakla başlıyor. Okul dönem boyunca sayılar, renkler gibi kavramları öğretmeye çalışıyor. Aynı şekilde okul çocukların yaşına uygun olmayan ödevler veriyor ve bilgi bombardımanına tutuyor. Çocukların yarım günlük olan okulları, yine iyi bir eğitim kaygısı ile neredeyse tam gün okulla kalıyorlar. Buna bir de uzun servis saatleri eklenince çocukların hayatı yetişkinlerden daha zor oluyor. Çünkü yetişkin bir insan tüm günün çalışabilir ama bir çocuk tüm gün kapalı ortamda bu kadar sorumluluk altında kalmak gelişimsel olarak uygun değildir.

Öğretim değil, Eğitim önemli!

Eğitim sadece konu öğretimi değildir. Eğitim çocuğun tüm davranışları, becerileri kapsar ve vicdanlı ve ahlaklı bir çocuk olarak yetişmesine destek olmaktır. Öğretimden daha çok önemli olan çocuğun davranışları ve arkadaşlarıyla ilişkileridir. Çocuğun öz güveni ve becerileri gelişmezse, çocuğun dahi olması hayatta mutlu ve başarılı olmasını garantilemez.

Oyun başarı getirir!

Anne babalar başarının anahtarını çocuklarının iyi bir okulda bütün gün bilgi bombardımana tutulması gibi algılıyor. Oysa çocukların başarılı ve mutlu olması için çocukların temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Çocuğun özgürce hareket edip oyun oynaması gerekir. Çocuklar hayatı oyunla öğrenir. Çocuklar oyunla eğitim verilmelidir. Oysa günümüzdeki tutum küçücük çocukların lise öğrencisi gibi saatlerce sırada kapalı alanda durarak eğitim alması bekleniyor. Çocuklar hareket ederek, arkadaşlarıyla iletişim içinde birçok beceriyi kazanır. Oysa şuan ki eğitim sisteminde çocukların arkadaşlarıyla oyun oynamaya fırsatı olmadığı gibi eve geldiğinde de oyun oynayacakları ya arkadaşları yok, ya oyun alanları yok.

Açık hava oyunları ilaçtır!

Çocukların hem fizyolojik sağlığı, hem ruhsal sağlığı için en iyi ilaç açık hava oyunlarıdır. Çocuklar açık hava da oyun oynayarak bütün vücut sistemlerinin düzenli çalışmasını sağlar, fazla enerjilerini atar, güneşten D vitamini alırlar, iştahları açılır, rahat uyur. Gelişimsel olarak ince ve kalın motor becerileri gelişir, iletişim becerileri ve problem çözme becerileri gelişir. Oyunun çocuk için hayatın kendisidir. Yemek içmek kadar doğal ve gereklidir. Fakat çocukların doğal gelişimini gerçekleştirmesine izin vermiyoruz.

Her gün açık hava oyunları!

Çocuğunuzun potansiyel gelişimini geliştirmesini istiyorsanız, çocuğunuzun gelişimsel ihtiyacı olan oyunu hayatından çıkarmayacaksınız. Okul öncesi dönemde bir çocuğun en az 5-6 saat oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Aslında bu yaşta çocuğun her anı oyundur. Ana okulları çocukların oyun oynamasına izin vermesi ve oyun içinde eğitim almasına fırsat vermelidir. İlkokul çocuğu da ilkokula başladı diye çocuk olmaktan çıkmış olmuyor. Çocuk hangi yaşta olursa olsun çocuktur ve oyuna ihtiyacı vardır. Bu yaştaki çocuklarında en az 4-5 saat oyun oynaması gerekir. En ideal olanı çocuğun günün yarısını dışarıda arkadaşlarıyla oyun oynayarak geçirmesidir.

Eğer çocuk yeterince oyun oynarsa, potansiyel gelişimini gerçekleştirir. Hem okulda başarılı olur, hem de gelecekteki hayatında kendine yeten bir birey olur. Bu nedenle oyunu zaman kaybı değil, çocuğun potansiyelini gerçekleştirmesi için yemek ve içmek kadar doğal bir ihtiyaç olarak görün. Çocuğunuzun hayatta mücadele etmesi, güçlü bir çocuk olması için önce oyun oynayarak arkadaşlarıyla iletişimini geliştirmelidir. Artık başarının anahtarının ne olduğunu öğrendiniz bundan sonra çocukların oyun oynama hakkını elinden almanızı ümit ediyorum.

Dr.Sevil Yavuz

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Başarısının Sırrı Oyun ve Harekettir!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Çocuklarda Oyun Kavramı ve Oyun Terapisi Psk.İlayda ÇEVİRİCİ YENİGÜN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,779 uzman makalesi arasında 'Başarısının Sırrı Oyun ve Harekettir!' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:40
Top