2007'den Bugüne 88,755 Tavsiye, 27,436 Uzman ve 19,542 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Özel Gereksinimli Kardeşe Sahip Çocukların Psikolojik Durumları
MAKALE #20385 © Yazan Veysi ÇEÇEN | Yayın Şubat 2019 | 1,385 Okuyucu
Özel gereksinimli bireylere sahip ailelerde aile içerisinde normal gelişim gösteren çocukların yaşayacakları veya yaşadıkları ilgili bir kaç önemli noktaya değinmek istedim.

Toplum içerisinde kardeş kıskançlığı olarak nitelendirilen kardeşler arası çekişmeler hemen hemen her ailede mevcuttur.kıskançlık 3 ile 8 yaş arasında yaşanan yoğun bir duygu durumudur .Bilinçli ebeveynler bu konu üzerinde durur, ancak ne yazık ki bilinçsiz olarak nitelendirdigimiz aile tiplerinde bu durumun çocuklar için iç açıcı olmadığı bilinmektedir.

aile içerisinde birden çok çocuğa sahip olunca ebeveynler çocuklar arasında maddi manevi dengeyi ve eşitliği sağlamakta zorlanabilmektedirler.Bu denge ve eşitliği özel gereksinimli çocuğa sahip ailelerde sağlamak ebeveyn açısından baya bir zor durumdur.Çünkü; ebeveyn bu durumda ister istemez özel gereksinimli çocuğa odaklanıyor ve ilgiyi özel çocuguna verme durumunda kaliyor. Bu durumda ev içerisindeki diğer kardeşler ihmal ediliyor.Herkes için geçerli bir durum degil, ancak bir çok aile bu konuda yanılgıya düşebilmektedir.Her ne kadar çocuklar üzerinde bu durum az etki olarak gözükse de bu durum çocuk psikolojisi üzerinde etkilidir.

Aile içerisinde normal gelişim gösteren çocuklar üzerinde etkili olan ebeveynlerin olumsuz davranışlari,çocuklara davranış ve duygu bozukluklarına neden olabilir.Bunun önüne geçilmediği durumda normal gelişim gösteren çocuk üzerinde ciddi etkiler birakabilir.


BU DURUMDA ÇOCUKLAR NE TÜR DAVRANIŞLAR GÖSTEREBİLİR

1)Çocuklar üzerinde çeşitli duygu ve davranış bozukluklarına neden olabilir.

2)Normal gelisim gösteren çocuk aile içerisinde kendini değersiz his edebilir.

3) Özel gereksinimli kardeşine karşı kin duyguları besleyebilir.

4)İlgiyi kendisine çekebilmek için özel gereksinimli kardeşinin davranışlarını rol model alabilir.

5)Hırçın davranışlar sergilemeye başlayabilir.

6)Özel gereksinimli kardeşine şiddet uygulayabilir.

7)Altını ıslatma, parmak emme gibi alışkanlıklar, çocuğunuzda özgüven sorunu olduğuna ve onun ilgi istediğine işaret ediyor olabilir .Bu madde çok önemli dikkat edilmelidir.

8)En sık raslanan ise geriye dönme dediğimiz kazanilmis davranışlarda gerileme yaşayabiliyorlar,biberonla beslenme isteği,konusma da gerileme vb.durumları yaşayabilir.

9)Çocuk kendini terk edilmiş, güvensiz ve desteksiz hissetmeye başlayabilir.

10)sevgi,nefret,üzüntü,intikam gibi koruma duyguları arasinda çatışma yaşayabilir.


Bu ve bunun gibi problemler ev içerisinde baş gösterebilir.BUNLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR !

1)En önemlisi ebeveynlerin bu duygunun evrensel ve doğal olduğunun farkında olmalilar.

2)Ev içerisinde özel gereksinimli kardeşinin bakımı için sorumluluk verilebilir.

3)Özel gereksinimlinin ne olduğu ile ilgili geniş bilgi verilmelidir.

4)Verilen ilginin nedeni ve neden verilmesi gerektiği ile ilgili sürekli konuşulmalı ve ikna edici söylemler söylemelidir.

5)Aktiviteler yapılmalıdır ve bu aktivitelerin içerisinde herkes katilmalidir.

6)Çocuğu bu duygusundan dolayı suçlamak yargılamak son derece yanlıştır.Aksine onu anladığınızı his ettirmeniz gerekmektedir.

7)Aile ikna konusunda kendisini Yetersiz his ediyorsa uzman yardımına başvurabilir.

"Çocuklarımızın sadece fizyolojik ihtiyaçlarını gidermek ilgili ebeveyn olduğumuz anlamına gelmiyor, ilgili ebeveyn ; fizyolojik ihtiyaçları gidermekle birlikte çocukların psikolojiik ve ruh sağligini koruyabilen ve evin içerisindeki diger bireyler arasında iletişimde entegrasyonu sağlayandır".

Veysi ÇEÇEN

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Özel Gereksinimli Kardeşe Sahip Çocukların Psikolojik Durumları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Veysi ÇEÇEN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Veysi ÇEÇEN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Veysi ÇEÇEN Fotoğraf
Veysi ÇEÇEN
Mardin (Online hizmet de veriyor)
Özel Eğitim Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Veysi ÇEÇEN'in Yazıları
► Özel Gereksinimli Çocuklar ve Bilgisayar Psk.Melisa KÜÇÜK DEDEOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,542 uzman makalesi arasında 'Özel Gereksinimli Kardeşe Sahip Çocukların Psikolojik Durumları' başlığıyla benzeşen toplam 31 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Otizmli Çocuklarda Uyku Problemi ÇOK OKUNUYOR Mayıs 2021
◊ Otizmi Erken Fark Edelim ! Aralık 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:03
Top