TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!GİZLİ (HAFİF) HİPERTİROİDİ (ZEHİRLİ GUATR)

Metin ÖZATA Fotoğraf
Prof.Dr.Metin ÖZATA
İstanbul
Doktor "Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 472 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 12932,

* Yayın Tarihi : 19-12-2008 - 23:31 (2102 gün önce),

* Ortalama Günde 6.15 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4098 , Kelime Sayısı : 506 , Boyut : 4.00 Kb.
GİZLİ (HAFİF) HİPERTİROİDİ (ZEHİRLİ GUATR)

HAFİF HİPERTİROİDİ

Bir hastada TSH düşük yani (TSH < 0.1) ve ST3 ve ST4 düzeylerinin normal olduğu durumu hafif hipertiroidi veya tibbi adıyla subklinik hipertiroidizm denir. Erişkin ve yaşlılarda %2’den az saptanır. Sıklığı diyetle alınan iyod miktarına ve tiroid antikor varlığına göre bölgesel değişiklikler gösterir. İngiltere Whickham çalışmasına göre 20 yıllık bir takipte TSH baskılı olgu sayısı normal popülasyonda % 2-3 oranında saptanmıştır. 65 yaş üzeri ise % 3.9 oranında görülür. Bu hastaların her yıl % 5’i aşikar hipertiroidiye girer. Bu hastalarda hafif derecede semptomlar vardır. 60 yaşın üzerindeki hastalarda yan etkiler yapabileceğinden tedavi edilmesi gerekir. Hafif hipertiroidi aşağıda belirtilen nedenlerden oluşur:

A) Tiroid Bezinin Hastaliklari, İlaçlar
Graves hastalığı, sıcak nodul, tiroid bezi iltihabı ( subakut tiroidit), sessiz tiroidit, iyod ve iyod içeren ilaç ve kontrast madde kullanımı
B) Tiroid hapları (levotiroksin)
Ancak bazen TSH Düşüklüğü gebelik, hipofiz yetmezliği, ve şu ilaçların kullanımında da görülebilir: dopamin, kortikosteroid, amiodaron, furosemid, aspirin, dopamin ve fenklofenak kullanımı.

Hafif Hipertiroidinin Şu yan etkileri olabilir:
1- Aşikar hipertiroidiye gidebilir veya tremor, çarpıntı ve bitkinlik yapabilir
2- Kalbde yan etkiler yapabilir (özellikle yaşlılarda atrium fibrilasyon riski artar)
3- Kemik erimesi yani osteopeni-osteoporoz gelişimini artırır
4- Depresyon daha fazla görülür

Levotiroksin ilacı tedavisi alanlarda aşırı doz nedeniyle subklinik hipertiroidi gelişmişse LT4 dozu TSH 0.3-3.0 olacak şekilde azaltılır.
Multinodüler (bezde birden fazla nodul olması) guatrı olan hafif hipertiroidili hastalarda aşikar belirgin hipertiroidiye geçme oranı yılda % 5’dir. Bu oran iyodlu tuz kullanmakla daha da artar. Nodüler guatr veya tiroid kanser tedavisinde LT4, TSH baskılı olacak şekilde verilebilir. LT4 tedavisi almayan nodüler guatrlı yaşlı bir hastada TSH baskılı ise mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Özellikle bu hastalarda atrium fibrilasyon riski 3 kat artar. Tedavi konusunda görüş birliği yoktur.

TSH Düşük (Baskılanmış) Bir Hastada Tanısal Yaklaşım:
1) Tiroid muayenesi yapılmalı: guatr, nodül aranmalıdır
2) Bir ay sonra tekrar TSH düzeyine bakılmalıdır
3) TSH baskılılığı geçici bir durum değilse ve LT4 almıyorsa ST3, ST4, ve anti-TPO düzeylerine bakılmalıdır.
4) Anti-TPO pozitif ise Graves yönünden takip edilmelidir (Graves başlangıcı olabilir)
5) Tiroid sintigrafisi yapılarak sıcak nodül olup olmadığı araştırılmalıdır
6) Tiroglobulin düzeyleri yüksek ise tiroid bezi aşırı çalışıyor demektir. TG alt düzeyde ise hastanın LT4 aldığını gösterir.

Tedavi:
Tedavide ilaç tedavisi yapılır. Ancak öncelik bu hastalığın nedeninin anlaşılması için mutlaka bir ENDOKRIN UZMANINA başvurmak gerekir.
Ekzojen nedenli yani LT4 tedavisine bağlı subklinik hipertiroidi varsa LT4 dozu azaltılır (Tiroid kanser vakaları hariç). Bu olgularda TSH baskılanması ilacın kesilmesine rağmen 6-8 hafta devam eder.

Subklinik hipertiroidi TSH’nın baskılı ancak ST3 ve ST4 düzeylerinin normal olduğu durumdur. Geçici bir durum olup olmadığı belirli aralıklarla (örneğin 1 ay sonra) ölçüm yapılarak anlaşılmalıdır. Bu durum Graves başlangıcında olabildiği gibi Graves’li hastanın antitiroid ilaçlarla tedavisi sırasında veya çoğu zaman hiperaktif nodüler guatr olduğu zaman oluşur. Multinodüler guatrlı hastalarda sık saptanan bir durumdur. Yaşlı subklinik hipertiroidili hastalarda atrium fibrilasyonu riski çok fazladır. O nedenle bu tür hastalar antitiroid ilaçlar veya radyoaktif iyod ile mutlaka tedavi edilmelidir.
Subklinik hipertiroidili hasta cerrahi öncesi antitiroid ilaç veya propranolol ile ötiroid hale getirilip cerrahiye verilmelidir. Ancak acil operasyon gerekiyorsa operasyon öncesi beta bloker verilerek hasta cerrahiye verilebilir.KAYNAK: Prof Dr Metin Özata, Tiroit Hastalıklarına Güncel Yaklaşım, 2006, Epsilon yayınevi
2. http://www.guatrcenter.com
3. http://www.zehirliguatr.webs.com

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

GİZLİ (HAFİF) HİPERTİROİDİ (ZEHİRLİ GUATR) ile İlgili Kavramlar : hipertiroid, hipertiroidi, zehirli guatr, nodul, nodül, hafif hipertiroidi, subklinik hipertiroidi, fazla çalışan guatr, guatr fazla çalışması
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"GİZLİ (HAFİF) HİPERTİROİDİ (ZEHİRLİ GUATR)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Metin ÖZATA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Genital Enfeksıyonlar,kasık Ağrıları,hpv , Dr.Ayşe DARAMA
 • Hamileliğe Karar Verince Yapılacaklar,gebelikde Kanama Ve Düşükler , Dr.Ayşe DARAMA
 • Kronik Sinüzit Nedir Ve Akupunkturla Tedavisi Nasıldır? , Dr.Mehmet Salih ÖZAYTÜRK
 • Çocuğun Yaşına Uygun Oyuncak Seçimi , Dr.Ali MUSLU
 • Beyincik Sarkması, Beyincık Fıtığı Veya Chiari Sendromunda Güncel Tedaviler , Prof.Dr.Kadir KOTİL
 • Çocuklarda Yüksek Ateş Ve Ateşli Havale(Febril Konvülzyon) , Dr.Ali MUSLU
 • Bağımlı Kişilik Bozukluğu , Dr.Sevilay ZORLU
 • A-Z: Botox (Botulinum Toksin-A Uygulamaları) , Doç.Dr.Nedim SARIFAKİOĞLU
 • Silikonla Meme Büyütme: En Çok Merak Edilen Ve Sorulan “22 Soruya Cevap” , Doç.Dr.Nedim SARIFAKİOĞLU
 • Bitkisel İlaçlar , Vitaminler , Beslenme Destekleri , Dr.Kenan ERTOPÇU
 • Bebek Ve Çocuk Beslenme Listeleri , Dr.Sibel KILIÇASLAN
 • Omega-3 Ve Omega-6 Yağ Asitleri Ve Sağlıklı Beslenme , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Akupunktur İle Boyun Fıtığı Tedavisi , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Akupunktur İle Tüp Bebek Destek Tedavisi Ve Gebelik Kusması , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Gıda İntoleransı İle İlgili Sorular Ve Cevapları , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Önemli Psikiyatrik Hastalıklardan Özetler , Dr.İbrahim ATEŞ
 • Akupunktur İle Sigara Bırakma Tedavisi , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Akupunktur İle Bel Fıtığı Tedavisi , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Akupunktur İle Zayıflama , Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
 • Rahim Ağzı Hastalıkları , Dr.Ayşe DARAMA
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:11
  Top